Giriş yapmadınız.

romantik.ser

Profesyonel

• "romantik.ser" bir erkek
  • Konuyu başlatan "romantik.ser"

• Özel mesaj gönder

1

Wednesday, 21.12.2011, 21:33

Kim Kimdir ? Mahatma Gandhi

MAHATMA GANDHİ

Maddiyata onem vermeyen, bilakis anti-materyalist bir insan olmasina ragmen gozluk ve saatinin de aralarinda bulundugu esyalari manhattan'da bir acik artimada 1.8 milyon dolara satilmistir. hayatin ironisine bak. bir insana ancak bu kadar hakaret edilebilirdi herhalde. satan tamam hadi onu gectim ama alan bile gandhi kimdir, ne yapmistir, dunya gorusu nasildi, anlayamamis, anlayamamis, anlayamamis.

aslında bir hayalperestti gandhi. vişnu inancına bağlıydı. bu yüzden hiçbir canlıya zarar vermez ve et yemezdi. eğitimini de dini inançları belirledi ve bombay'deki tıp öğrenimini yarıda bırakıp hukuk okumak için ingiltere'ye gitti ve orada hayatı değişti. kapitelizme karşı çıkan ünlü düşünürlerle tanışıp onların fikirlerinden etkilendi. üç yıl sonra hindistan'a döndü. daha sonra işi nedeniyle yolu güney afrika'ya düştü. orada insan onuruna yakışmayacak şeylerle karşılaştı ve siyahlarla hintlilerin haklarını korumaya yöneldi. hintlilerin oy hakkını kaldırmak isteyen ingilizleri protesto etti ve diğer insanların da buna katılmasnı sağladı. 1906'da ise satyagraha denilen, şiddete başvurmadan yapılan eylemleri hintlilere baskı yapan transvaal hükümeti üzerinde uyguladı. o sıralar ilahi dinler ve hinduizm'le ilgili kitaplar okumaya devam ediyordu. ayrıcatolstoy ve thoreau'nun da etkisinde kalmıştı.

1914'te hindistan'a döndü ve pasif direniş denilen ahimsa'yı benimsedi. buna göre halk ingiliz mallarını boykot ediyor ve onları başta yönetim ve yargı olmak üzere her alanda kendilerinden soyutluyorlardı. zamanla bu etkin bir siyasal örgütlenmeye dönüştüğünden, 1922'de tutuklandı. hapishaneden çıktığında halk onu bir kahraman olarak karşıladı. bu arada ahimsa eylemlerinin etkisiyle ingilizler, hintlilere yönetimde daha çok yer vermek zorunda kaldı. fakat londra'da toplanan ve hindistan kongre partisi adına gandhi'nin de katıldığı konferans başarısız oldu. daha sonra gandhi, greve başladı. defalarca hapishaneye atılmasına rağmen direnişini sürdürmekte kararlıydı. daha sonra partideki yerini gençlere bıraksa da asıl lider olarak kalmayı sürdürdü.

bir hint ozanı tarafından mahatma, yani yüce ruh ünvanı verildi. daha sonra hindistan halkı onu hep bu isimle çağırdı.

1947'de ingiliz emperyalizminden kurtuluşu kutlamak için yapılan törenlere katılmadı çünkü ingilizler yüzünden birbirine düşen müslüman ve hinduları bir arada görmek istiyordu. 30 ağustos 1948'de dua etmeye giderken, yobaz bir hintli tarafından öldürüldü.

Mahatma Gandhi Diyor ki....

"Düşüncelerine dikkat et; sözlere dönüşüyorlar,
sözlerine dikkat et; eyleme dönüşüyorlar,
eylemlerine dikkat et; alışkanlıklarına dönüşüyorlar,
alışkanlıklarına dikkat et; kişiliğine dönüşüyorlar,
kişiliğine dikkat et; kişiliğin kaderin oluyor..!"

"Bir millet uyuyorsa uyandırmak kolaydır. uyumuyor da uyuyor gibi yapıyorsa ne yapsanız nafile uyandıramazsınız."

"...uğruna ölebileceğim birçok davam var, fakat uğruna öldürebileceğim hiçbir davam yok..."

Bizi yok edecekler şunlardır:

ilkesiz siyaset,
vicdanı sollayan eğlence,
çalışmadan zenginlik,
bilgili ama karaktersiz insanlar,
ahlaktan yoksun bir iş dünyası,
insan sevgisini alt plana itmiş bilim,
özveriden yoksun bir din anlayışı

• "€fsunn" bir kadın

• Özel mesaj gönder

2

Wednesday, 21.12.2011, 23:19

"Bir millet uyuyorsa uyandırmak kolaydır. uyumuyor da uyuyor gibi yapıyorsa ne yapsanız nafile uyandıramazsınız."

bilgili ama karaktersiz insanlar,

GÜZEL VE ANLAMLI PAYLAŞIM İCİN TŞKLER..SERKAN

romantik.ser

Profesyonel

• "romantik.ser" bir erkek
  • Konuyu başlatan "romantik.ser"

• Özel mesaj gönder

3

Thursday, 22.12.2011, 09:58

rica begendigin sevindim

4

Thursday, 22.12.2011, 10:46

emegine saglik canim güzel bir yazim secmissin... :thumbup:

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

5

Thursday, 22.12.2011, 10:53

Gandhi'nin cok benimsedigim sözlerden biride:
"Haksizliga yönelip bütün insanlarin senin pesinden gelmesi yerine, adaletli olup yanliz kalman daha iyidir."

Umduklarini bende bulamadiklari icin gidenleri kayip saymiyorum bu yüzden. Haksizliga yönelmedigim icin kazancli sayiyorum ^^

Tesekkür ederim paylasim icin :thumbup:

6

Thursday, 22.12.2011, 11:30

"Düşüncelerine dikkat et; sözlere dönüşüyorlar,
sözlerine dikkat et; eyleme dönüşüyorlar,
eylemlerine dikkat et; alışkanlıklarına dönüşüyorlar,
alışkanlıklarına dikkat et; kişiliğine dönüşüyorlar,
kişiliğine dikkat et; kişiliğin kaderin oluyor..!"

benim cok sevdim bi söz gandhi den cok güzel bi paylasim romantik ser cok tsk ettim ellerinize saglik