Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

• "Masum Masum" bir kadın
  • Konuyu başlatan "Masum Masum"

• Özel mesaj gönder

1

Tuesday, 24.11.2009, 17:44

Marquee Tool ( Secim Araci) ile Yansima Yapmak

Yeni baslayan arkadaslarimiz icin yansima efektini daha kolay sekilde anlatmak istiyorum.

Oncelikle istediginiz yaziyi yazin ve yazi layerinize sag tiklayip Duplicate Layer secenegini secip yansima yapacagimiz kopyayi olusturuyoruz ve File>>>Transform>>>Flip Vertical olarak seciyoruz, ve Move Tool'u secerek orjinal yazinin hemen altina gelecek sekilde yerlestiriyoruz.

Simdi kopya yazimizin uzerinde calisabilmemiz icin kopyalayip bas asagi cevirdigimiz layerimize sag tiklayip Rasterize Type secenegini seciyoruz ve klavyemizden Shift+Ctrl+N tuslarina basarak yeni bir layer aciyoruz. Simdi kopya layerimiz ve bu yeni actigimiz layeri birlestirmemiz gerekiyor, bunun icin kopya layerimize tiklayip secili hale getirdikden sonra klavyemizde CTRL tusuna basili tutarak yeni actigimiz Layerede tikliyoruz boylelikle her ikisinide secili hale getirmis olduk, simdi yeni Layer uzerinde mousenin sag tusuna tikliyoruz ve acilan menude Merge Layers secenegini seciyoruz, ( Dikkat sadece birlestirmek istedigimiz Layerleri secin).

Kopya yazimizi Merge yaptikdan sonra Marquee Tool yani Secim aracimizi seciyoruz ve ust menudeki Feather ayarini 5 px yapiyoruz,
daha sonra kopya yazimisin alt kisminden baslayarak sadece yarisini secim yapiyoruz, resimdede goruldugu gibi yuvarlak kenarli bir secim alani olustu.
Simdi klavyemizde DELETE tusuna bir kere basiyoruz ve secmis oldugumuz alandaki yazinin bir kismisin silindigini goruyoruz,
eger istediginiz sekilde olmadiysa Edit>>>Step Backward yada yine klavyemiz uzerinden CTRL+ALT+Z tuslarina ayni anda basarak islemimizi geri aliyoruz ve yeniden baslayabiliriz.

Istedigimiz sonucu alabilmek icin simdide programimizda Layers bolumunde yansima efekti yapacagimiz yazi Layeri secili durumda iken Opacity degerini uygun gordugunuz sekilde ayarlayin, islemimiz bitmistir kolay gelsin..

Iste sonuc kolay gelsin..

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "(Masum)" (1.05.2010, 12:49)

• Özel mesaj gönder

2

Wednesday, 20.01.2010, 15:39

Masum Masum, süper anlatımlar canım teşekkürler.

• Özel mesaj gönder

3

Saturday, 1.05.2010, 11:26

güzel bir çalışma olmuş eline sağlık...

melye

Yönetici

• "melye" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Saturday, 1.05.2010, 12:48

ben bu yansımayı merak ediodum ne güsel anlatmışsın...en kısa zamanda deneyem bunuda...ellerine sağlık canım....

By_Guven

Stajyer

• "By_Guven" bir erkek

• Özel mesaj gönder

5

Friday, 21.05.2010, 07:37

ÇOK GÜZEL ANLATMISSIN GÜZEL AMA File>>>Transform>>>Flip Vertical BU KISMI BI TÜRLÜ BULAMADIM ONU NERDEN YAPIYORUZ ACABA

By_Guven

Stajyer

• "By_Guven" bir erkek

• Özel mesaj gönder

6

Friday, 21.05.2010, 09:33

VALLA ÇOK GÜZEL ANLATMIŞŞIN AMA BEN TÜRKÇE PHOTOSHOP KULLANDIM İÇİN KOMUTLATDA SIKINTI ÇEKTİM AMA BENDE BASKA BİR YOLLA YAPIYORUM ONU ÖNCE YAZIYI YAZIP İSTEDİM EFEKTİ VERDİKTEN SONRA AYNI RESMİ İKİ İSİMLE KAYDEDİYORUM SONRA Bİ TANESİNİ TEPE TAKLAK ÇEVİRİP DİYERİNİN İÇİNE ATIYORUM VE SİLMEK İSTEDİM KISMI SİLİP RENK AYARLARINI İSTEDİM GİBİ YAPINCA BU ŞEKİL ORTAYA ÇIKIYOR

]

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "(Masum)" (21.05.2010, 10:24)

Diva

Orta Düzey

• "Diva" bir kadın

• Özel mesaj gönder

7

Friday, 21.05.2010, 09:41

SONRA Bİ TANESİNİ TEPE TAKLAK ÇEVİRİP

tepe taklak cevirmeden evel smartObjekt yap, yoksa resminde farkettigin gibi asil yazi farkli renkle bitiyor, gölge resmi daha farkli bir renkle basliyor...

(Masum)

Bilge

• "(Masum)" bir kadın
  • Konuyu başlatan "(Masum)"

• Özel mesaj gönder

8

Friday, 21.05.2010, 10:52

By_Guven Divanın dedigi gibide yapabılırsın yada
hazırladıgın yazı katmanının kopyasını cıkart ve sonra yukardakı menuden Katman>>Yeni>>>Yeni Katman yapıp bos bır layer yanı katman acman gerekıyor
daha sonra bu yenı katman secılı durumdayken klavyenden CTRL tusuna basılı tutarak kopya yazı katmanına tıkla her ıkısıde secılı hale gelmıs olur
usttekı bos katmana sag tıkla (dıkkat et hem yazı hemde bos katman secılı olsun) ve Katmanları Bırlestır secenegıne tıklayı ıkısını tek katman yap
daha sonra gordugun gıbı yazı katmanı ve bos katman bırlesmıs oldu, sımdı resımdekı gıbı bakarak cevırme ıslemını yapabılırsın

Not: turkce photoshop kullanmamanızı tavsıye ederım..

By_Guven

Stajyer

• "By_Guven" bir erkek

• Özel mesaj gönder

9

Tuesday, 25.05.2010, 11:58

TEŞEKKÜRLER ARKADAŞIM GÜZEL ANLATIMIN İÇİN BENDE ÖYLE YAPTIM PORTABLE CS5 İNDİRİP ORADA YAPTIM GÜZEL PAYLAŞIMDI

10

Wednesday, 9.06.2010, 10:09

çok anlaşır bi anlatım oluş paylaşım için teşekkürler masum

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

11

Friday, 15.04.2011, 08:45

Masum modum ellerine sağlık süper bir anlatım olmuş sabah beri bu çalışmadayım :rolleyes:
Anlatımda bir yerde hata farkettim müsade edersen yeni arkadaşlar için onu düzelteyim ;
File>>>Transform>>>Flip Vertical................Edit>>>Transform>>>Flip Vertical
Şimdi gelelim soruma, sormasam olmaz ;) Hemen sorum geliyor...
Butonlarda bu çalışmayı yaparken yansımayı kopyeleme imkanımız varmı?
Yoksa tek tek her çalışma için bu çalışmayı yapmak zorundamıyız?
Öğreten paylaşım için tekrar teşekkürler ^^

Not; Ps iyi bilen biri varsa yardımcı olurmu acaba ? Son iki butonda duplicate layer yaptıktan sonra editten giriyorum tarnsformu seçemiyorum? Bir kaçkez denedim soluk renkte çıkıyor seçemiyorum ? :huh: Nedenini bulamadım ?

Bu mesaj 2 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "TurkEce" (15.04.2011, 10:58)

• Özel mesaj gönder

12

Friday, 15.04.2011, 13:19

evet duplicate yolu ile yapilabilir
bunun icin button layerlerini ve yansimayi ayri ayri tasimayin goruntude bozulma olabilir
onun icin button ve yansima tamamen bitince butun layerlerini beraber duplicate edebilir ve yerlestirebilirsiniz
yada ilk kopyalari cikardikdan sonra ikinci kopyalari hala secili iken layerlerden birine sag tiklayin ve acilan menude merge layer secenegi ile birlestirip tek layer yapin ve oyle cogaltmaya devam edin

bunun nasil yapildigini videolu derste anlatmistim, tekrar bakip nasil oldugunu hatirlayabilirsiniz..

13

Friday, 15.04.2011, 13:28

emeginize saglık çok güzel bi paylasım olmus

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

14

Friday, 15.04.2011, 13:33

Layerlerde duplicate denemedim hiç.Şimdi videoya bir daha bakayım ve anlatıma göre deneyeyim.Ben tek tek uğraşıyordum tabiki aynıda olmuyordu yansımalar ;) Teşekkürler...

• Özel mesaj gönder

15

Friday, 15.04.2011, 13:44

Ece, sanirim soruyu yanlis anladim ben kusura bakma
yansima olarak anlattigim seffaf cam efekti veren yansima icindi o yuzden su an ihtiyacin olan o degil

uzerinde style olan bir yazi yada buttonun yere yansimis goruntusu icin $u yolu takip etmelisin

sadece buttonun yansimasi icin oncelikle buttonu duplicate yaptikdan sonra yeni bos bir layer ac ve bu bos layer ile ikinci buttonu CRTL yolu ile sec ve sag tiklayip merge layer yap
bu sekilde duplicate yaptigin yeni button artik tek layer olur
sonrada Edit>>>Transform>>>Flip Vertical yolu ile bas asagi cevirip o sekilde yapabilirsin
ayni sey yazilar icinde gecerli..

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

16

Friday, 15.04.2011, 14:03

Yok estağfurullah bu yansımayı yeni denediğim için ben anlatamıyorum :S
Butonlarda yazılarda o yolla duplicate ile çoğaltabiliyoruz orda tamamız.Aynı şekilde yansımaları çoğaltma yolu varmı diye sormuştum ama zannederim yok.Anlattığınız yansıma işlemleri tek tek yapılacak gibi nedenide içindeki yazıyı değiştirme imkanı yok.Hani ben kolaya kaçmaya çalıştım ama :D Teşekkürler,bilgiler için sağolun...

• Özel mesaj gönder

17

Friday, 15.04.2011, 14:10

malesef her yazi icin ayni ayri islem gerekiyor, bunu yaparkende orantili olmak gerekli
cunki birinin yansimasi digerinden daha acik yada koyu olabilir

bu arada biraz once anlatmak istediklerimi kisaca video olarak hazirladim
icine yazi eklemedim ama bu islemleri yapacak kisiler biraz daha usta olduklari icin eminim goruntulerdende anlayacaklardir sizin gibi

quick mask ozelligi ile yansimayi gosterdim umarim isinize yarar, eksik olmus olabilir pek hazirligim yoktu..

not: video hemen acilmazsa 5 dakika bekleyin cunki daha yeni yuklendi

• "MELTEML" bir kadın

• Özel mesaj gönder

18

Friday, 15.04.2011, 15:06

gerçekten çok güzel anlatmıssınız tskler

19

Wednesday, 2.11.2011, 23:11

iste bu alatım

gercekten bak nasıl anlıyor insan masum çok tesekürlerrrrrrrrr güzel insan hay allah senden razı olsun emi sagolasın masum.Saygılarrr

• Özel mesaj gönder

20

Wednesday, 2.11.2011, 23:12

tesekkur ederim, faydam oluyorsa ne mutlu bana
takildiginiz konularda seve seve yardimci olmaya calisirim :_)