Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• "TurkEce/GnL" bir kadın
  • Konuyu başlatan "TurkEce/GnL"

• Özel mesaj gönder

1

Monday, 12.09.2011, 14:50

Kitaplardan Beğendiğimiz Alıntılar

Beğendiğimiz kitaplardan kısa çok uzun olmayan alıntıları paylaşalım mı?

Belki beğenip,kitap reyonlarına bir uğrayanımız olur...

Ben başlıyorum,hepinizide paylaşıma bekliyorum...

‎"Küçük bir kızken hep evin tepesinde uçmak isterdim.
Geceleri gözlerimi kapatıp çatıda olduğumu ve annemle babamı yatakta seyrettiğimi hayal ederdim.
Sonra çatıdan sıçrayıp uçardım..Bütün komşular uyurken ben havada süzülerek camlarından içeriye bakardım.
Uçardım ve...ağaçlarda dinlenirdim.Yapabileceğimi biliyordum ama onlara hiç söylemedim.
Birileri bir kez öğrenince...Seni düşürebilirler...."
Elaine Stalker (Faye Dunaway)Arizona Dream 1993 Emir Kusturica

2

Monday, 12.09.2011, 14:55

Çok Güzel Bir Konu Çok Teşekkürler TurkEcem :ksevgi: :ksevgi:

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

3

Monday, 12.09.2011, 15:01

“yalnızız..
ikimizin de sıcağı öksüz artık! hayatı yaşanır kılmak adına, yalancı süslerle bezemeye çalışıyoruz zamanı.. yarınlara ikinci el mutluluklar ısmarlıyor, her yarını dün ettiğimizde koca bir hiçle uyanıyoruz..
Olmadık insanlarla üç kuruşluk muhabbetlere oturuyor, tebessüm bile etmeyeceğimiz şeylere kahkaha atıyoruz..

ama merhemimizin adı; zaman..
tutkal kıvamında susuşları yalnızlığın keskin tineriyle inceltip, kendi kendimize mırıldanmalara çevirdiğimizde, dudaklarımızdan dökülen yalnızca; ‘ne yaptım?’

ne yaptık biliyor musun?
belirsiz bir zamire sürüldük.. aşkın hiçbir eylemi, çekilmez bu zamirle!

Peyami Safa // Yalnızız

Not;Sağol Ruziim katılımlarını bekliyorum :ksevgi: bu arada konuda fikrini aldığım Meral modumada ayrıca teşekkürler :kbravo:

4

Monday, 12.09.2011, 17:17

Santiago, yüreğinin söylediklerini dikkatle dinleyerek çölde ilerlemesine devam eder. Karşılaştıkları güçlükler karşısında hep kendi kişisel menkıbesine güvenir ve sonunda kumullar tepesine ulaşır. Piramitler, bütün görkemiyle karşısında yükseliyordur. “Gerçekte kendi kişisel menkıbesini yaşayan kimseye karşı hayat cömerttir” diye düşünür. Sabah uyandığında gerçekten bulunduğu yeri kazmış ve içi mücevher dolu bir sandık bularak rüyasında gördüğü ve Mısır’a piramitlere kadar gidip bulmayı arzuladığı hazineye kavuşmuştur.

Hayattaki mutluluğumuz bazen bize uzak gibi görünse de çok yakınımızda olabilir. Bunu geç de olsa anlamak bize hayatın tadına varmamızı sağlayacaktır.

SİMYACI Kitap (Roman)
PAULO COELHO

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

5

Monday, 12.09.2011, 17:22

Hafif bir yağmur başladı: radyo söylemişti zaten. Denizin rengi değişiyor; ayrılırken denizi bu renk bırakmak istemiyorum Olric.
Damlalar vapurun kenarına çarpıyor. Islak demir kadar içime sıkıntı veren bir şey yoktur.
Vapuru ıslak bir demir yığını olarak hatırlamak istemiyorum.
Denizi külrengi bir sıvı olarak bırakmak istemiyorum.
Sonra hep bu renkte hatırlarım diye korkuyorum.

-Oğuz Atay // Tutunamayanlar- (syf: 568 )

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

6

Monday, 12.09.2011, 17:28

"En sıradan yaşamların bile içine asla girilmeyen, asla söz edilmeyen, yine de eski bir kitabın arasındaki yaprak örnekleri gibi bilince yapışmış duran anı odacıkları vardır. Ve yaşamın bazı bölümleri vardır ki okunmazlar özellikle de yüksek sesle."

-Taş Günceler // Carol Shields-

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

7

Monday, 12.09.2011, 17:37

”Bir sinema önündeyim; hayatım gösterime girmiş
suçunu itiraf eden sanığın, kahırlı kalbini taşıyorum
bütün mutlu karelerimi kesmişler sen yoksun örneğin …”

-Tarık Tufan // Kekeme Çocuklar Korosu-

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

8

Monday, 12.09.2011, 20:39

Bazen kendimizden geçiyoruz değil mi, bazen birbirimizden? Bazen de içimiz sıkılıyor değil mi, vazgeçiyoruz yürümekten? Yürüdükçe uzuyor dünyanın boyu. Yürüdükçe artıyor mesafeler. Yürüdükçe bir yere gitmiyor ayaklarım. Yürüdükçe daha çok kanıyor dizlerim. Yürüdükçe genişliyor titremelerim. Yürüdükçe çoğalıyor içimde bir kelebek sıtması. Yürüdükçe takılıyorum tarihimin değişmez engeline. Tükeniyor ruhumun adımları.
-Serçe Parmağı // Gökhan Özcan

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

9

Monday, 12.09.2011, 20:44

‎"..gelmiş geçmiş bahar yağmurları, yaz sıcakları bu sevdanın tanığıdır. Rüzgarın sevgisini göstermek için yapraklara ihtiyacı vardır. Sadece sevgisini göstermek için mi? şiddetini, acımasızlığını, öfkesini göstermek için de.. Zavallı yapraklar bu delişmen aşığın her halini, hiç seslerini çıkarmadan, vefakar bir sevgili gibi çeker.."
-Aşk Köpekliktir // Ahmet Ümit-

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

10

Tuesday, 13.09.2011, 14:06

Yıllar boyunca herkesin ahlakına göre yaşamayı istedim..kendimi herkes gibi yaşamaya,herkese benzemeye zorladım..kendimi ayrı düşmüş hissettiğim zaman bile bütünleşmek için böyle davranmak gerektiğini söyledim ama bütün bunların sonunda felaket geldi..
Şimdi kalıntılar arasında dolaşıyorum,kuralsızım,tereddütler içindeyim,yalnızım ve bunu kabullenerek tek oluşuma ve kusurlarıma boyun eğdim.tüm yaşamımı bir nevi yalan içinde yaşadıktan sonra bir doğru yaratmak zorundayım..'

Defterler III / Carnets
Albert Camus - Defterler

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

11

Thursday, 15.09.2011, 00:45

Mükemmel biri mi?
+Hayır.
-Çok mu güzel?
+Hayır.
-Çok mu zeki?
…+Hayır.
-Peki öyleyse neden o ?

+Bazen sadece seversin..

*La Fille Sur le Pont
("Köprüdeki Kız" filminden)

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

12

Friday, 16.09.2011, 21:45

” Bazen de saygıdeğer abilerim ablalarım, dünyası yerle bir olur insanın. Hayat, fazla kafa yormadan idare etmeyi sağlayan bütün anlamlarını yitiriverir.

En akıllıca saydığınız fikirlerinizin saçmalığını, en içten duygularınızın yapmacıklığını kavrarsınız.

Aslıda hiçbir konuda bir fikriniz bulunmadığını, aslında hiç kimseye karşı bir şey hissetmediğinizi ve tüm evrenin de size karşı aynı gaddarca kayıtsızlık içinde olduğunu.

Hep gözünüzün önünde durduğu halde o güne dek her nasılsa yok saymayı başardığınız bu gerçeği fark ettiğiniz anda ilahi işleyişi de çözmek üzeresiniz demektir…”

- Oğullar ve Rencide Ruhlar, Alper Canıgüz- (Syf 108 )

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

13

Friday, 16.09.2011, 22:48

Bu düşüncelerimin altında, insanın bazen kendi yarasına tuz basmaktan duyduğu o berbat zevki hissediyordum. Hani kimileri talihsizliklerinden zevk alıp kendi acılarına hayran kalır ya..Yılların beni burayı arayacak hale düşürmesi ihtimalinden dehşet duyuyordum.

Daha o zamandan, insanın her şeye uyum sağlama yeteneğinin ne kadar da büyük olduğunu sezmiştim. Önümde yaşanacak çok şey vardı, üstelik etrafımda gördüklerim düşmanca ve korkunçtu, öyle olmasa bile, ben öyle görüyordum.

- Dostoyevski, Ölüler Evinden Anılar-

• "<<berdush>>" bir erkek

• Özel mesaj gönder

14

Friday, 16.09.2011, 22:52

Gittin...

Dudagima, çocuksu susuzlugumla asla doyamadigim öpücüklerinden birini kondurup gittin. "N'olur öyle bakma bana" dedin en son... Daha birkaç dakika önce, gözlerimde varliginla alevlenen yasam sevincinin yerine, boyun egmis, donuk ve daha simdiden hasretinle kavrulmus bir karanligi birakip gittin...

Cezmi ERSÖZ - sizofren aska mektup

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

15

Friday, 16.09.2011, 22:54

Arka kapaktan:

Yine devirdik bir kitabı,iyisiyle kötüsüyle.Yine anlattık sana dair içimizde sese dönüşenleri tek tek ve yine eksik kaldık biraz...

Sen kainatında,küçük bir zerreyim ben hala.

Bir iç kanamayla eş zamanlı olarak seninle yan yana geldiğimizde ya da yaralarımızı ifşa etmeye çekinir olduğumuzda,bitti aslında her şey...

Yek, dü, se, cehar, penç, şeş...

Zar atıldı yukarıdan,altı günde yaratıldı her ne varsa...Kaderi belirledi zar.Kırıldı sonra,evrenin de mükemmeliyeti...

Ve ben seni yedinci günden beridir seviyorum.

Evren bir yana sen bir yana benim için...

Shakespeare'den biraz farklı olarak;senin olmak ya da olmamak,işte bütün mesele bu...

Bir gün aynı cümlenin iki öznesi olana dek,kalemim senin.

Ellerim senin... Ama sus açık etme kendini,sırrına kimse ermesin!

"Hadi Beni Aşk'tan Yarat" // Özgür Gümüşsoy ( YENİ )

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

16

Monday, 19.09.2011, 18:28

-Tam söze başlayacakken parmaklarıyla kirpiklerime dokunup, “İşte ben seni böyle seviyorum” dedi.
Parmak ucuyla kirpiğime dokunup sevebilen kaç kişi girmişti ki hayatıma? İşte bütün sır buradaydı…

-Kahraman Tazeoğlu // Araz-

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

17

Tuesday, 20.09.2011, 12:25

‎"Ben Karagöz filan değilim. Herkes birikmiş bizi seyrediyor. Dağılın! Kukla oynatmıyoruz burada. Acı çekiyoruz. Kapı kapı dolaşıp dileniyoruz. Son kapıya geldik. İnsaf sahiplerine sesleniyoruz.

Ey insaf sahipleri! Ben ve Olric sizleri sarsmaya geldik. Dünya tarihinde eşi görülmemiş bir duygululukla ve kendini beğenmişçesine ve sankibizdenöncebirşeysöylenmemişçesinegillerden olmaktan korkmadan kapınızı yumrukluyoruz.

Dilenciler krallığının en küstah soylusu olarak kişiliğimizi burnunuza dayıyoruz. Dinden imandan çıktık. Deli dervişler gibi saldırıyoruz. Açın kapıyı! Biz geldik! Korkudan dudağınız uçuklamasın."

-Oğuz Atay // Tutunamayanlar-

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

18

Tuesday, 20.09.2011, 12:41

"Varlığıma nedensizlikten delirdim ben"

Ne ölüm, ne de hayat ! hiçbiri kovalamıyor beni rüyalarımda. Hiçbirinin eli bana değmiyor. Çünkü ellerim ceplerimde hiç olmadıkları kadar. "Varlığıma nedensizlikten delirdim ben."

Hiçbir nedeni kendime yakıştıramadığımdan. hepsini giydim. hiçbiri olmadı. hepsi dar geldi. İnansaydım herhangi birine, uğruna gerekirse dünyayı kan gölüne çevirirdim.

Okyanuslar kırmızı olurdu. Pıhtılaşmış kanlardan siyah dağlar yükselirdi. ama inanamadım. Bir türlü inanamadım...
Bütün hayat bir illüzyon.

-Kinyas ve Kayra // Hakan Günday (sf. 142)

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

19

Wednesday, 21.09.2011, 07:39

Allah’a inanan bir kız inanmayan bir erkeği sevebilir mi?
Severse ne olur?

Mehmet Eroğlu, 'Fay Kırığı' üçlemesinin ikinci kitabı ‘Emine’ ile aşk, inanç, evlilik üzerinden Türkiye'yi anlatmaya devam ediyor.

Mehmet Eroğlu, iki yıllık bir aranın ardından Fay Kırığı üçlemesinin ikinci kitabı ‘Emine’ ile okuyucusu ile buluşuyor.
İlk kitabında zenginlik ve yoksulluk temasını işleyen ve ‘Kuran kapitalizm ile bağdaşır mı?’ diye soran yazar,
bu romanında bu sorunun cevabını aramaya devam ederken iki farklı inançtaki insanın aşkını da sorguluyor.
Aşktan evlilik kavramına geçişte farklılıkların bir ilişki üzerinde bıraktığı izleri irdeliyor.

Romanın arka fonunda 2000’lerin Türkiye’si var, ana ve yan karakterler ise yolda yürürken belki de hepimizin karşısına çıkabilecek insanlar....

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

20

Wednesday, 21.09.2011, 08:44

-Oğuz Atay // Tutunamayanlar-

Aslinda en basindan arkadasini kaybetmesiyle baslayan hüzünlü bir hikaye olmasi gerekirken, yinede cok keyifle okuyup, gülümsetiyor insani Oguz Atay ^^ *hatta yer yer kahkaha attigim bile oluyor

Iyiki varsin Olric :love:

Okudugum kitaplarin en güzel ve anlamli yerlerinden hatirlatmalar "iyi ki okumusum" dedirtiyor ve daha cok okumak icin motive ediyor
Tesekkürler paylasimlar icin.. kimi okumadigim kitap'ta gercekten ilgimi cekti... :thumbup: