Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

i-rem

Profesyonel

• "i-rem" bir kadın
  • Konuyu başlatan "i-rem"

• Özel mesaj gönder

1

Sunday, 26.10.2008, 14:35

Ya Bardak olacaksin, yada Göl! [ Ders cikardiklarimdan ]

Ustaların cıraklarına sadece edindikleri meslegi, zanaatı degil hayatı da ögrettikleri, en genis ve
gerçek anlamıyla ögretmen oldukları dönemde Hintli bir ahsap ustası yasıyordu.

Bu ustanın cıragı büyüdü, ahsap islemeyi ve hayatı ögrendi, kendi işini kurup başlattı.
Bir süre sonra dostlarından biri oğlunu getirdi, ustadan onu yanına çırak almasını istedi.

Fakat bu çırak sürekli yakınıp duran, her şeye bozulan bir çocuk çıktı.
Tahta getirmeye gidiyor, döndüğünde ellerine kıymık battığından uzun uzun
yakınıyordu. Bir iş teslim etmeye gidiyor, döndüğünde yoldan,sıcaktan,
müşterinin tavrından yakınıyordu.
Usta çocuga bir şeyler anlatmaya calısıyordu ama sözlerinin hiçbir etkisi olmuyordu.

Bir gün usta cırağını köye tuz almaya gönderdi.
Çirak ustasının söylediği gibi, tuzu alıp döndü. Usta bir bardak su getirmesini söyledi. Çırak bir bardak suyu getirdi.
Usta, ''şimdi o tuzu suyun icine at'' dedi. Çırak ustasının söylediğini yaptı.
Sonra usta 'şimdi o suyu iç' dedi. Çırak suyu içti ve tabii ki içer içmez de tükürdü. Öfkeyle ustasına bakarken, usta 'Nasıldı tadı' diye sordu. Çırak nefretle, 'çok acı' dedi.
Usta çocuga 'Tuzu yanina al gel, gidiyoruz' dedi. Çırak ustasının peşine takıldı. Bir süre sonra civardaki gölun kıyısına geldiler.
Usta çırağa 'Bütün tuzu göle dök' dedi. Çırak söyleneni yapti.
Usta 'Şimdi gölün suyundan iç' dedi. Çırak içti.
'Suyun tadı nasıldı' diye sordu usta. Çırak, 'çok güzeldi' dedi.
'Peki tuzun acısını hissettin mi' diye sordu bu kez de.
çirak 'hayir' dedi.
Usta çıragı karsısına oturtup anlattı:
'Hayattaki bütün olumsuzluklar işte bu bir avuç tuz gibidir. Eğer sen küçük bir bardak su isen, nasıl tuzun bütün acısını tattıysan, hayatın bütün olumsuzluklarından da öyle etkilenirsin. Eğer sen kişiliğinle ve gönlünle bu önümzdeki göl gibi isen, hayatta karşılaşabileceğin bütün olumsuzluklar seni, o bir avuç tuz,gölün suyunu nasıl etkilediyse öyle etkiler, bir bardak suda tattığın acıyı vermez sana.

Seçim senindir :

Ya bardak olacaksin ya da göl...'

Alinti..

• "Masum Masum" bir kadın

• Özel mesaj gönder

2

Sunday, 26.10.2008, 14:42

Ya bardak olacaksin ya da göl...

eline saglik iremcim cok guzel bir yazi, bizlerle paylastigin icin tesekkurler..

i-rem

Profesyonel

• "i-rem" bir kadın

• Özel mesaj gönder

3

Sunday, 26.10.2008, 14:46

Masum Masum, tuz'un acisini hissetmemeye basladim biliyomusun ... o yüzden göl gibi sakinim...

*Deniz*

Bilge

• "*Deniz*" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Sunday, 26.10.2008, 21:43

'Hayattaki bütün olumsuzluklar işte bu bir avuç tuz gibidir. Eğer sen küçük bir bardak su isen, nasıl tuzun bütün acısını tattıysan, hayatın bütün olumsuzluklarından da öyle etkilenirsin. Eğer sen kişiliğinle ve gönlünle bu önümzdeki göl gibi isen, hayatta karşılaşabileceğin bütün olumsuzluklar seni, o bir avuç tuz,gölün suyunu nasıl etkilediyse öyle etkiler, bir bardak suda tattığın acıyı vermez sana.

Seçim senindir :

Ya bardak olacaksin ya da göl...'

Harikaydı ya alınıcak çok ders var :oops: Teşekkürler abla

• "slowcu" bir erkek

• Özel mesaj gönder

5

Sunday, 26.10.2008, 21:49

i-rem, sen yada baskasi sanki bu yaziyi daha önce forumda paylastı gibi yada ben yalnis hatirliyorum ;) Arama da bulamadim ama yok sanirim
silinmis...
Güzel bir paylasım ve cok ders cikarilacak bir yazi
Paylasim için tskler

i-rem

Profesyonel

• "i-rem" bir kadın

• Özel mesaj gönder

6

Sunday, 26.10.2008, 21:57

Alıntı sahibi ""slowcu""

sen yada baskasi sanki bu yaziyi daha önce forumda paylastı gibi yada ben yalnis hatirliyorum ;) Arama da bulamadim ama yok sanirim
silinmis...
Güzel bir paylasım ve cok ders cikarilacak bir yazi
Paylasim için tskler

Bir cok yazim cesitli sebeplerden veya sebepsizlikten silinmisti zamaninda ama bunu ilk defa okuyup paylastigimi düsünüyorum :roll:

Mühim degil. Burda sana, Masum'a ve bir cok yetkiliye veya üyeye üstü kapalida olsa ithamlarda, suclamalarda bulunuyorlar ve yazilar silinmiyor..editlendigine sükretmek lazim...

Endise edilecek bisey yok, onlar silinmiyorsa, bunuda silmemistir kimse ;)

Sizin begenmenizede sevindim, cünkü tuzlular tadimi kacirmiyor artik, tatli suyu olan göl olma yolundayim insallah :up:
*Bana yapilan hakaretler ve haksiz suclamalar sonrasinda yeterince yoruldum, yetkililer kendilerini kirmizi kalemle savunsun, benim kirmizi kalemim olmasada olur, kaile almiyorum kimseyi artik..

• "slowcu" bir erkek

• Özel mesaj gönder

7

Sunday, 26.10.2008, 22:05

Alıntı

Sizin begenmenizede sevindim, cünkü tuzlular tadimi kacirmiyor artik, tatli suyu olan göl olma yolundayim insallah

Kimseyle tartismaya girme bence
neyse kimsenin özgür hayatina karismicam :D

i-rem

Profesyonel

• "i-rem" bir kadın

• Özel mesaj gönder

8

Sunday, 26.10.2008, 22:21

Benim yaptigim tartismadan ziyade savunmaydi,
herkes nasilsa eninde sonunda anlayacak, anlamazsa zulmünü ben cekmem ya hos, ben anlattim...
Ne kendimi ne bir baskasini ezilmesine göz yummadim simdiye kadar ve yeterince üzüldüm gördügüm muamele sonrasinda. Kendi kendime bardak olup, tuz'un acisindan igrendim.

Hakkimda düsünceleri olanlar insanlar kendileriyle muhakeme yapsinlar, eger vicdanlarida rahatsa, benim diyecek sözüm yok kimseye!
Cani yananlar, can yakmaya calisiyor ve bizde eyvallah diyoruz, alistik aci cekmeye.. Birazda göl olmayi ögrenip o aciyi hissetmemeyi ögrenelim...

Hikayedeki cirak kendi kendine eziyet ediyor herseye sinir oluyor ya, bana burdan birini hatirlatti.. Belki okurda faydasi olur diye paylastim, niye yalan söyleyeyim :roll: