Giriş yapmadınız.

• "Masum Masum" bir kadın
  • Konuyu başlatan "Masum Masum"

• Özel mesaj gönder

1

Monday, 3.11.2008, 09:34

Save for web (gif - jpg)

Resimleri webde kullanmak için optimize etmek gerekir, yani olabilecek en küçük dosya boyutuna getirmek... Bunun için en pratik yol, save for web seçeneğini kullanmak... Resmin özelliğine göre neler yapmanız gerektiğini diğer derslerde anlatmaya çalıştım. Burada, farklı optimize biçimlerinin resimleri nasıl etkilendiğini bir arada görmeniz için farklı tip resimleri bir araya getirip, örnekler hazırladım.

Gif

Gif seçeneği seçerseniz, yukarıda pencere açılacaktır. Farklı seçeneklerden seçtiklerinize göre resimlerin görüntüsü aşagıdaki gibidir.

Degrade olan (bir renkten diğerine geçiş) resimlerde gif seçeneğinin iyi sonuç vermediğini görebilirsiniz. Çizgisel resimlerde ve ekran resimlerinde ise en iyi sonucu gif'le alırsınız... Aşağıdaki örnekler, sırasıyla 64, 125 ,256 renk seçenekleriyle hazırlanmıştır.

Resim 1
Gif (64)
19 K

Resim 2
Gif (128)
25 K

Resim 3
Gif (256)
31 K

[hr]

Jpeg

Jpeg seçeneği seçerseniz, yukarıda pencere açılacaktır. Farklı seçeneklerden seçtiklerinize göre resimlerin görüntüsü aşagıdaki gibidir.

Sıkıştırma çoksa resmin bozulma oranı doğal olarak daha fazladır. Çizgisel resimlerde bu bozulma daha belirgin görülür.

Genel olarak 50 sıkıştırma işi görecek bir sonuç verebilir.. Hem resim çok bozulmaz hem de makul bir dosya büyüklüğü elde edersiniz...

Resim 4
Jpg (Low - 10)
11 K

Resim 5
Jpg (Medium - 30)
16 K

Resim 6
Jpg (High - 60)
28 K

Not:Alintidir

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "ZeN" (2.11.2010, 13:58)

sevd/\gul

Profesyonel

• "sevd/\gul" bir kadın

• Özel mesaj gönder

2

Monday, 3.11.2008, 11:03

paylaşımın için tkşler

*Deniz*

Bilge

• "*Deniz*" bir kadın

• Özel mesaj gönder

3

Monday, 3.11.2008, 13:13

Abla teşekkürler paylaşımın için güzel bir anlatım

• Özel mesaj gönder

4

Wednesday, 20.01.2010, 14:01

masumcum çok güzel bir anlatım olmuş,ellerine ve emeğinesağlık canım.bu güzel paylaşımlarının devamını bekliyoruz