Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

Thursday, 6.11.2008, 13:42

İP SABİTLEME (XP ve VİSTA İÇİN)

Windows Vista XP için IP sabitleme

Windows XP için LAN IP

Sabitleme (Yerel Ağ)

Başlat > Çalıştır >CMD yapıyoruz.

Açılan komut istemcisi penceresine ipconfig /all yazıp enter tuşuna basıyoruz.

Gelen ekrandaki bilgilere bakacak olursak:

IP adresi : Bilgisayarımızın LAN IP si
Alt Ağ Maskesi: Genelde 255.255.255.0 şeklinde olmakla beraber Windows tarafından otomatik olarak verilir.
Varsayılan Ağ Geçidi: Bu ADSL Modemimizin IP sidir.
DNS Sunucusu: Eğer başka bir DNS girilmedi ise Standart olarak Modemin IP si gelir.

IP Adresi ve Varsayılan Ağ Geçidi numaralarını alıyoruz ve işlemleri ona göre yapıcaz. Unutmayın kullandığınız modeme göre bu numaralar değişecektir.

Masaüstünden Ağ bağlantılarına çift tıklıyoruz.

Eğer bu Simge yoksa Masaüstüne sağ tıklayıp özelliklerden Masaüstü sekmesininden alt kısımda bulunan Masaüstünü Özelleştir düğmesine tıklıyoruz ve Ağ bağlantılarım yazan kutuya işaret koyup tamam diyoruz.

Aynı şekilde Denetim Masasındanda erişebiliriz.

Sol taraftaki Ağ görevleri menüsünden Ağ bağlantılarını görüntüle linkine tıklıyoruz.

Karşımıza Bilgisayarımızdaki bütün Ağ bağlantıları gelecektir. Buradan Ethernet kartına ait olanı seçip sağ tıklıyoruz ve Özelliklere tıklıyoruz.

Gelen Pencereden Internet İletişim Kurallarını (TCP/IP) olanı seçip Özellikler düğmesine basıyoruz.

Genelde Otomatik olarak olarak ayarlanan IP leri artık elle ayarlamak için Aşağıdaki IP adresini kullan seçeneğini tıklıyoruz ve biraz önce aldığımız

IP adresi kısmına istediğimiz bir IP yi genelde modemle aynı seriyi takip eder.Örneğin

192.168.1.1 - 192.168.1.X

10.0.0.2 - 10.0.0.X

10.0.0.138 - 10.0.0.X

şeklinde yazıyoruz ve X ler Modemin IP sinden yüksek olmak zorundalar. Buraya girdiğiniz Ip nin hiç bir önemi yoktur ADSL modeminkinden düşük olmadığı sürece.

Varsayılan ağ geçidini ve Yeğlenen DNS kısmına da ADSL modemin IP sını yazıoruz.

=================================================-----------------------------------------------------------------------------------------

VİSTA İÇİN SABİT İP ALMAK

Windows Vista Türkçe

Bilgisayarınızda Windows Vistada Başlat/Çalıştır (Start/Run) 'a basın,

Çıkan pencereye cmd yazıp, Tamam (OK) basın

Bir DOS ekranı çıkacaktır. Buraya ipconfig /all yazıp, Enter'e basın.

Çıkan ekranda gördüğünüz;
I Pv4 Adresi (I Pv4 Address) PCnizin IP No sudur (Bu örnekte 192.168.7.7).
Alt Ağ Maskesi (Subnet Mask) Alt Ağ MAskeniz (Bu örnekte 255.255.255.0) .
Varsayılan Ağ Geçidi (Default Gateway) Router veya modeminizin IP No sudur (Bu örnekte 192.168.7.1).
DNS Sunucusu (DNS Servers) sizin DNS Sunucunuz (genellikle Modemin IP Nosu) (Bu örnekte 192.168.7.1).
Bu bilgileri bir yere not ediniz, tekrar kulanmanız gerekecek.
DOS ekranını kapatın.

=================================================_______________________________________________________________

Artık Bilgisayarımız için Sabit IP belirtmiş olduk ve bu IP için Modemden Port açmamız gerekecektir.

PORT AÇMAK 1
BURDAN

PORT AÇMAK 2
BURDAN

PORT AÇMAK 3
BURDAN

SABİT İP ALMAK 1
SABİT İP ALMAK FLASH ANLATIMLI

SABİT İP ALMAK 2
İŞLETİM SİSTEMİNİZE GÖRE SABİT İP ALMAYI BURDANDA GÖREBİLİRSİNİZ

masum_serseri

Profesyonel

• Özel mesaj gönder

2

Thursday, 6.11.2008, 13:47

beratcan, abi güzel bi paylasim olmus,emegine saglik,bu konuda SIKINTI ceken arkadaslarin cok isine yariycaktir,paylastigin icin tskrlr..

3

Thursday, 6.11.2008, 13:54

aslında forumda mevcuttu böyle bir uygulama ama ben detaylarıyla birlikte veriyim diye koydum bu açıkalmaları sıfırdan bitiminekadar inş ip sabitliyceklere yardımcı olur bu başlık

cadi-kiz

Stajyer

• "cadi-kiz" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Thursday, 6.11.2008, 14:00

vistada bu resim :burda: az farkli

:burda: isaretli secenegi secmelisiniz

masum_serseri

Profesyonel

• Özel mesaj gönder

5

Thursday, 6.11.2008, 14:01

bu sekilde detayli ve resimli anlatim cok daha faydali oluyo abi,özellikle pc de yeni olanlar icin gerekli bisey.

cadi-kiz

Stajyer

• "cadi-kiz" bir kadın

• Özel mesaj gönder

6

Thursday, 6.11.2008, 14:05

irem ablam burda sesli video anlatimi yapmis.

http://www.allaturkaa.de/fcp/videos/ipsabitleme.html

7

Thursday, 6.11.2008, 14:10

cadi-kiz, artık ip sabitleyemedim portumu açamadım diyen kalmaz umarım bukadar bilgiden sonra bütün detaylar mevcut forumda yeterki aramayı kullanabilmek

• "60GeNCLiK" bir erkek

• Özel mesaj gönder

8

Thursday, 6.11.2008, 15:44

beratcan, Emegine SağLiK Güzel PayLasim İçin Tskler

serbay

Stajyer

• Özel mesaj gönder

9

Thursday, 4.12.2008, 06:56

bu işlem sayesinde radyoya gelenlerinde ip numaralarını görebiliyo muyuz?yoksa onun içinde ayrı bir işlem mi yapılıor?ayrıca benim size danışmak istediim bir konu daha var.dün başımdan bi olay geçti radyoda yayın esnasında.farklı bi nickle gelen birisi hakaret ederek çıkıp gitti.kim olduunu nerden olduunu bilmioruz.benim sorum:o kişiyi bulabilir miyim ip numarasıyla yada daha deişik olarak nasıl bulabilirim?şimdiden tsk ederim.yardımcı olursanız çok sevinirim.

Asuman

Stajyer

• "Asuman" bir kadın

• Özel mesaj gönder

10

Thursday, 4.12.2008, 07:17

serbay,
bu islemle ip ögrenemiyorsun, eger baska bir yöntemle ögrenecek olsanda ,
ipler sana isine yariyacak hicbir bilgi vermez.

serbay

Stajyer

• Özel mesaj gönder

11

Thursday, 4.12.2008, 07:33

hayır bi işime yarayacagı için sormuyorum ipleri.sadece belki bildiimiz bir kişidir bu kişi belki devamlı gelenlerden birisidir diye ip karsılastırması yapılabilir diye merak ettimi.

Asuman

Stajyer

• "Asuman" bir kadın

• Özel mesaj gönder

12

Thursday, 4.12.2008, 07:40

www.allaturkaa.de/canli <-- burda kullanilan IP Check gibi bir script eklemelisin sitene.
yanilmiyorsam yakinda o index paylasima sunulacakmis!

serbay

Stajyer

• Özel mesaj gönder

13

Thursday, 4.12.2008, 08:07

peki nasııl eklenio bu script

Asuman

Stajyer

• "Asuman" bir kadın

• Özel mesaj gönder

14

Thursday, 4.12.2008, 08:11

Alıntı sahibi ""serbay""

peki nasııl eklenio bu script

daha paylasima sunulmadiki... :bilmem:

serbay

Stajyer

• Özel mesaj gönder

15

Thursday, 4.12.2008, 08:32

ok tsk ederim

Lilyumm

Stajyer

• Özel mesaj gönder

16

Tuesday, 9.12.2008, 08:16

beratcan, Yureginize saglik guzel anlatim oldu...Paylasim icin tskler...

.Kaptan34

Orta Düzey

• ".Kaptan34" bir erkek

• Özel mesaj gönder

17

Tuesday, 6.01.2009, 03:22

arkadaşlar ben bir deskop birde dizüstü pc kulanıyorum. deskop yaniğ masaüstü pc de her şey güzel port UDP açık yani mapip yeşil anacak aynı şekilde leptoptada sabit IP vererek onuda ayaarladım olmayan bir şey leptopta olmadı acaba bir modemden iki pc den birmi faydalanabiliyor yoksa yalnış yapsam masa üstü pc de olmazdı onda sabit IP verdim masa üstü okey sorun yok ama vailens bağlantılı olan diz üstü malesef mapip kırmızı
saygılar

Ha®uN

Profesyonel

• "Ha®uN" bir erkek

• Özel mesaj gönder

18

Tuesday, 6.01.2009, 03:33

Alıntı sahibi "".Kaptan34""

acaba bir modemden iki pc den birmi faydalanabiliyor

Kaptan34
Bir modemden ikiside faydalanir, ayarlari bi kontrol et derim. Kesin gectigin yada unuttugun bir nokta vardir.
Edit
Bir modemden bir kac pc faydalanabilir, ama portu sadece bir pc icin acabilirsin. Kusura bakmayin yanlis anlamisim sorununuzu.

cadi-kiz

Stajyer

• "cadi-kiz" bir kadın

• Özel mesaj gönder

19

Tuesday, 6.01.2009, 08:23

Alıntı sahibi "".Kaptan34""

arkadaşlar ben bir deskop birde dizüstü pc kulanıyorum. deskop yaniğ masaüstü pc de her şey güzel port UDP açık yani mapip yeşil anacak aynı şekilde leptoptada sabit IP vererek onuda ayaarladım olmayan bir şey leptopta olmadı acaba bir modemden iki pc den birmi faydalanabiliyor yoksa yalnış yapsam masa üstü pc de olmazdı onda sabit IP verdim masa üstü okey sorun yok ama vailens bağlantılı olan diz üstü malesef mapip kırmızı
saygılar

1 hatta ayni portu sadece 1 kere acabilirsin.
hangisinde yayin yapiyorsan onun sabit ip sini modeme gecersin.

ikinizde aramayi kullansaniz hic fena olmaz, :-P

• Özel mesaj gönder

20

Tuesday, 10.02.2009, 18:22

olmadı

yav ayrlıyom port acılmıy delircem :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :wallb: :x