Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

oO_eLif_Oo

Orta Düzey

• Konuyu başlatan "oO_eLif_Oo"

• Özel mesaj gönder

1

Sunday, 21.01.2007, 15:03

Benzemek

Benzemek

Lisede okurken tüm erkek öğrencilerin gözünün üzerinde olduğu bir genç kız vardı. Boyu, endamı, yüzü, gözü, saçları herkesi çok etkilerdi. Okulda birkaç tane de kısa boylu, bacakları çarpık, yüzü çirkin, gözleri kırpık, saçları bakımsız kız vardı. Bizim güzel kız hep bu çirkin kızlarla birlikte gezerdi, onları hoş tutar ve hiç yanından ayırmazdı.
Bir gün bir arkadaşımıza sırrını açıklamış “Hep çirkinlerle geziyorum, güzelliğim daha iyi fark edilsin istiyorum” demiş.

Lise bitti üniversiteye gittik. Uzun süre görüşmedik. 4-5 yıl sonra karşılaştım. Sanki o güzel kız gitmiş yerine bakımsız, güzelliği kaybolmuş bir kız gelmişti. Sürekli birlikte gezdiği çirkin ve bakımsız kızlara benzemişti. İnsan ne olursa olsun mutlaka yakınındaki arkadaşlarından etkileniyor ve onlara benziyor. “Körle yatan şaşı kalkıyor”.

Ruhsal etkilenme ise çok daha ağır hissediliyor. Suratı asık ve kötümser bir insanla birlikte olunuz, kısa bir süre sonra siz de kötümser olmaya başlarsınız. Sürekli gülümseyen, iyimser bir insanla arkadaşlık yapınız, sizin yüzünüzde de güller açmaya, gönlünüzde iyimser duygular gelişmeye başlar.

Nasıl yaşamak ve nasıl olmak istediğinizi iyi saptayınız ve sizin istediğiniz gibi yaşayan insanlarla birlikte olunuz. Eğer pozitif duygular içinde olumlu bir yaşam sürdürmek istiyorsanız sürekli pozitif insanlarla birlikte olunuz. Onların gittiği salonlara, katıldıkları toplantılara, üye oldukları derneklere gidiniz. Onların muhitinde bulununuz. Pozitif insanlar sizi de kendi pozitif dünyalarının içine çekerler. Olumsuz insanlar sizin pozitif olmanıza yardım edemezler. Pozitif yaşamı bilmedikleri için size örnek olamaz, öğretemezler. Sizi kendi karanlık dünyalarına ortak etmek isterler. Şarkı öğrenen ve söyleyen bir topluluğun içine giriniz ; siz de onlar gibi şarkı söyler, mutlu olursunuz.. Rekabet içinde çekişen, stres içinde yaşayan bir grubun içine giriniz; siz de farkında olmadan kendinizi bu rekabet ve strese kaptırırsınız.

Olumsuz insanlar arasında sizin onlardan farklı olduğunuzu hissedersiniz ama hiçbir atılım yapamazsınız. Ne zaman ki onların etkisinden kurtulup pozitif insanlar arasında yaşamaya başlarsınız, o zaman yaşamınız gelişim ve değişim yolunda ilerler. Sizdeki değişimi hisseden ve değişmek istemeyen insanlar etrafınızdan kaybolur. Tıpkı çevre aydınlandığı zaman kaybolan yarasalar gibi.

Değişim ve gelişim kolay olmadığı için insanlar genelde içinde yarenlikten veya oyundan öte şeyler bulunmayan kolay arkadaşlıkları seçerler. Bu nedenle değişime cesaret edemez ve gelişim yoluna giremezler. Halbuki fikirsel ve ruhsal gelişim içinde olan gruplar aralarına yeni üye almak için değişime açık, gelişim için çaba sarf etmeye istekli ve değişimi paylaşan insanlar isterler.
Kolay arkadaşlığa alışık olan insanlar bu gruplara uyum sağlayamazlar. Yine aktif, etkin yaşam sürdüren topluma ve üyelerine yararlı olmak pozitif bir ortam oluşturmak isteyen grupların ortak özelliği; kendilerine benzemeyen, grup bütünlüğünü bozan, ilgisiz ve devamsız üyeleri aralarında tutmamalarıdır.

Değişimi ve gelişimi arzu eden insan, grubun kurallarına uymakla yükümlüdür. Gruba uyduğunuz zaman farkında olmadan onlara benzemeye ve onların bir parçası olmaya başlarsınız.
Büyümek ve gelişmek için; büyük düşünen, büyük hedefleri olan, büyük işler yapan, büyük insanlar arasında bulununuz onlarla birlikte siz de büyürsünüz. Küçük insanlar arasına düşerseniz sürekli eteğinizden çeker sizi de kendi boylarına indirmeye çalışırlar. Küçük insanlara, küçük olaylara, küçük çekişmelere, küçük düşüncelere takılmayınız. Onlara benzemeyiniz. Size büyük olmak, büyük dünyaları paylaşan insanlarla birlikte yürümek yakışır.

KASDAV (Kadıköy Sağlık ve Sosyal Dayanışma Vakfı) Başkan vekili. Bir çok sosyal kurulusta "başkan" ve yönetim kurulu üyesi.
Lions Türk Uluslararası temsilcisi...
"gazete kadıköy" yazarı.

İnal Aydınoğlu