Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

• "D3NiZLi-Li" bir erkek
  • Konuyu başlatan "D3NiZLi-Li"

• Özel mesaj gönder

1

Tuesday, 2.12.2008, 19:31

Html ve WebTasarim Dersi [Resimli]

Bu Ders FrontPage ile Anlatilmistir!
Ilk olarak web tasarimin temeli olan html yi ögrenmemiz gerekiyor. Cogu kisi bilsede bilmeyenler vardir diye düsnüyorum...
Herseye sifirdan basliyacagiz ki hic bilmeyenler bile ögrensin , hem yazılı hem resimli anlatacagim iyi anlasabilmesi icin...

Ilk Olarak HTML ´nin Yapisini Inceleyelim

Ilk olarak head kodlarinin arasina koyabilecegimiz bazi kodlara bakalim.
Koyabilecegimiz bir cok kod var. Ancak ben size bazilarini örnek olarak gösterecegim...

Temel Meta Tag’lar

Meta Tag Nedir?

Meta taglar (meta etiketler), arama motorlarina web sayfalari hakkinda bilgi vermek icin kullanilir.
Sayfanın basligi, tanimi, hangi bilgileri icerdigi, hangi anahtar kelimeleri icerdiği ve benzeri bilgiler meta taglar ile belirtilir.
Arama motorlarinin örümcekleri web sayfalarini kategorilere ayirarak kaydetmek icin ziyaret ettiginde, bilgi toplamak icin önce meta taglara bakar.
Eger web sayfasina meta tag eklenmisse, örümcekler sayfa hakkinda bilgileri daha kolay toplayiıp, sayfayi daha kisa sürede ilgili kategoriye ekleyebilir.
Böylece ilgili kategoride arama yapildiginda, kaydedilen sayfalar arama sonuclarında yer alir.

Title Meta Tag

<title>Sitemizin İsmi</title

Bu kodu yazdigimiz zaman (sitemizin ismi yazan yeri kendimize göre degistiriyoruz) internet tarayicisinin en üstteki yazisi ve arama motorlarinda sitemizin basligi olarak görülür.

Description Meta Tag

<meta name="description" content="Sayfamizin Tanimi">

Bu tag, sitemizi tanimlamak icin kullanilir. Description Tag ile sayfa icerigi 2-3 cümle ile kisa ve öz bir sekilde aciklanir. Arama motorlarindaki sayfa icerigi bu tag ile belirtilir.

Keywords Meta Tag

<meta name="keywords" content="meta tag,meta taglar,meta etiketler,meta tag oluşturma">

Bu tag sitemiz ile alakali olan anahtar kelimeleri yazacagimiz tagdir. Sitemizin icerigi hakkinda ipucu verecek kelimeler buraya yazilir.
Buraya cok fazla kelime yazmak yerine, az sayıda ama sitemizi en iyi sekilde ifade edebilecek kelimeleri giriyoruz.
Buraya yazacagimiz kelimelerin sayfa icerisinde gecmis olmasina dikkat edelim.

Robots Meta Tag

meta name="robots" content="index,follow">

Bu tag, sitemize giren arama motoru robotlarinin ne yapmasi gerektigi belirler. İndex ve follow komutlari botlara sayfayi kaydetmelerini ve diger sayfalara olan baglantilari takip etmelerini söylüyor.
Bu tagi gören robotlar sayfayi kaydedecek ve baska sayfalara link verilmisse oraya gidecektir.

Evet arkadaslar, web sitelerimiz icin en önemli meta taglari tanimis ve ögrenmis olduk. Artik kendi sayfalarimiz icin meta taglar olusturabiliriz.
Bunun icin asagidaki anlatmis oldugum meta taglarg kullanabilirsiniz.

<title>Sayfa Basligi</title>

<meta name="description" content="Sayfa Tanim">

<meta name="keywords" content="Anahtar Kelimeler">

<meta name="robots" content="index, follow">

Meta Tagları Siteye Nasil Ekleyecegiz

<html>

<head>

Meta Taglari buraya ekleyecegiz.

</head>

</html>

Link , Img Icin Kodlar

Simdiki konumuz tablolar. Umarim iyi bir anlatim olmustur. Tablolarla ilgili temel bilgileri anlattim.

Html de deginmedigimiz bazi noktalar var. cok önemliseyler degil ama bilmeyenler icin iyi olur. Ben bir kac tanesini burada anlaticam. Gerisinide siz bulursunuz artık :).

Marquee

Ben her kodu göstermedim. Daha hangi yöne kaymasini belirliye bilecegin kodlar gibi kodlar var. Ancak bunlari size Birakiyorum :)

Liste

Ul, Li

Bunlara daha alt basliklarda eklenebilir..

Ol, Li

Bunun Ul den farki madde işaretlerini kendiniz belirliyebilmenizdir.

Dl

Bu kodda da gördügünüz gibi basliklar yada icerik girintili oluyor

Ben size temel html bilgilerini verdim. Artik bunlari harmanlayip güzel seyler ortaya cıkarmak size kalmıs.

Artık sanıyorumki html bitti. Aklıma geldikce arada html ile ilgili pratik bigiler verecegim yine.

WebTasarim Dersimize Gecebiliriz Artik :))

Artik HTML konusunda bilmemiz gereken temel kodları ögrendigimizi düsünüyorum.
Bir web sitesi yaratmanın zamanı geldi Bu dersimizde şimdiye kadar anlatmıs oldugum tüm bilgileri toplayarak HTML bir web sitesi olusturacagız. Hazırsak baslayalım...

Ilk olarak meta tag’lardan baslayalim.

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9">

<meta name="description" content="Buraya Sayfamizin Tanimini Yapacagiz.">

<meta name="keywords" content="Buraya sitemiz ile ilgili anahtar kelimeleri yazacagiz.">

<meta name="robots" content="index,follow">

<title>Sayfamizin Ismi</title>

Bu kodlari sayfamizin <head> </head> taglari arasina ekleyelim.

Simdi <body> </body> taglarina gecelim. Bu iki etiketin arasına icerigimiz eklenecek. Normal Görünüm’e gecelim ve
yukarada menude Table butonuna tiklayip asagidaki resimde gosterdigim yere tikliyorsunuz.

Daha sonra asagidaki ayarlari uygulayalim

Ortaya böyle bir görüntü cikacaktir.

Sayfada herhangi bir yere sag tiklayalim ve Page Properties girelim. Buradan Formatting gecelim ve arka plana resim koyacaksak Arka Plan secenegini secelim ben Colors sectim siz resimde secebilirisinz Background picture secip.

Simdi tablonun ilk hücresine logo, onun altina menü, onun altina icerik ve son olarak bilgiler icin kullanacagimiz bölümü yerlestirecegiz.
Logomuzu sürükleyerek yada yukaridaki images butonundan secerek ilk hücreye koyalim Logomuzun genisligi, hücremizin genisligine esit olsun.

Simdi logomuzun altindaki hücreye gecelim. Burada menümüz bulunacak. Bu hücrenin icinde herhangi bir yere sag tiklayip Split Cells secenegini secelim. Ayarlar resimdeki gibi olsun.

Simdi hücre 5 bölüme ayrildi, siz isterseniz bunu daha fazla bölüm de ayirabilirsiniz.

Simdi bu butonlara link verecegiz. Buton icin kullanacagimiz resmi secip sag tikliyoruz ve Hyperlink secenegini seciyoruz.

Karşımıza aya tablosu çıkacaktır.
Burada sayfamizin bulundugu klasörün icinde, yönlenmesini istedigimiz
sayfayi var ise bulup seciyoruz Yok ise asagida Adress yazan bolume linki yazip Tamam butonuna basiyoruz.

Simdi bu islemleri tüm butonlar icin uyguluyoruz. Yalniz her seferinde o butonun yönlenmesini istedigimiz sayfayi seciyoruz yada link veriyoruz.

İcerik bölümüne gecelim. Buraya sayfamizda yayinlamak istedigimiz resimleri, yazilari vs. ekleyebiliriz ama ben buraya flatcast radyo koymayi gostecegim.

benim yaptiklarimin aynisi yaptiysaniz asagida Code yazan yere girip linklerin bitisinde boyle <td colspan="6" height="620"<body> yazar o kod bitisine radyo kodumuzu yapistiriyoruz.

Son olarak Imzamizi atiyoruz yada bilgilerimizi yaziyoruz.
bunuda yapmis oldumuz resimi surukleyip koyabiliriz yada yukardaki menude gosterdigim picture butonu ile de ypabiliriz.

Onizleme : http://erbil.bplaced.net/turuncu

Dersimiz Bitti :)

• "60GeNCLiK" bir erkek

• Özel mesaj gönder

2

Tuesday, 2.12.2008, 19:36

Cyber.Erbil, Emegine SağLik Güzel PayLasim İçin Tskler

• Özel mesaj gönder

3

Monday, 8.12.2008, 21:26

Cyber.Erbil emeğine sağlıkkk çok güzel bir anlatım bi çok konuda bilmediklerimiz varmış teşekkürlerr kardeşim gerçekten emek harcamışsın 2. dersi bekliyorum....... :up:

• "Masum Masum" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Monday, 8.12.2008, 22:34

harikasin erbil, emegine saglik,
devamini bekliyoruz :up:

• "D3NiZLi-Li" bir erkek

• Özel mesaj gönder

5

Monday, 8.12.2008, 23:09

2 derside hazirliyorum bu sefer iletisim bolumu yapmayi anlatiyorum sonra ziyaretci defteri boyle gidecegiz iste :)
yorumlariniz icin tsk. ederim

• Özel mesaj gönder

6

Tuesday, 9.12.2008, 00:55

Emegine Saglik..Harika Paylasim Icin Tskler..

• Özel mesaj gönder

7

Tuesday, 9.12.2008, 10:36

Simdi <body> </body> taglarina gecelim. Bu iki etiketin arasına icerigimiz eklenecek. Normal Görünüm’e gecelim ve
yukarada menude Table butonuna tiklayip asagidaki resimde gosterdigim yere tikliyorsunuz.
...>>> bu kısımda; bahsettiğiniz gibi frontpage programımın içerisinde, insert ve table seçeneklerini bulamadım, benim frontpage türkçe oldugu için, benzer bir şekilde tablo sekmesinden ekle ve ordandan yine tablo sekmesi var, ama ayarları sizin yukardaki resimde anlattığınız kadar detaylı değil, kısa bi ayar panosu çıkıyor önüme vede türkçe olduğu için sizin anlatımınızdaki ingilizce kelimelerin tam karşılığını bulup çözmem zor oluyor, ne yapabilirim..! yardım ederseniz memnun olurum, frontpageyi ingilizce diline çevirsem dersi tam anlamak adına böyle bir seçeneğim varmı acaba ayarlardan.... şimdiden teşekkürler

• "D3NiZLi-Li" bir erkek

• Özel mesaj gönder

8

Tuesday, 9.12.2008, 13:10

~g£c£ yolcusu~ ozaman turkce olarak tablo >>>>Ekle >>> Tablo Tiklayip yapabilirsin
asagidaki daki gibi cikar turkcelerde asagidaki resimdeki gibi yap ayarlari ;)

• Özel mesaj gönder

9

Tuesday, 9.12.2008, 13:16

çok teşekkürlerr, Cyber.Erbil sadece bu ayar için işime yarayacak tabiki ama diğer bütün resimli anlatımlarınızdada ingilizce tablolar..! yanlarında türkçe olanlarıda yayınlarsanız ben bi daha rahatsız etmem.... ilginize alakanıza eyvallahh... emeğiniz için tekrar teşekkürler

• "D3NiZLi-Li" bir erkek

• Özel mesaj gönder

10

Tuesday, 9.12.2008, 13:21

turkceye cevirip oyle anlatayim birde Ben tsk. ederim
kolay gelsin :up:

• Özel mesaj gönder

11

Tuesday, 9.12.2008, 13:23

eyvallahh Cyber.Erbil 2.derside sabırsızlıkla bekliyorum kolaylıklar sizede

celikci

Acemi

• Özel mesaj gönder

12

Sunday, 25.01.2009, 08:31

eline emeğine saglık çok güzel ve faydalı bir anlatım tsk ler

mustafa7171

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

13

Friday, 13.02.2009, 10:27

Cyber.Erbil, abı elıne saglık oncelıkle ama bunu vıdeolu bır bıcımde yapsan cok guzel olur :) yaparsan cok sevınırım

murat_10

Profesyonel

• "murat_10" bir erkek

• Özel mesaj gönder

14

Friday, 13.02.2009, 11:21

Cyber.Erbil paylasim icin tskr aradim bilgiler burda

• Özel mesaj gönder

15

Friday, 27.02.2009, 15:14

merhaba arkadaşlar ben yeni bir site actım buraya radyo ekledim. hersey yolunda fakat söyle bir sorun var. eklemis oldugum linkler yani dj girisi olsun diger kısımlar olsun bunlara tıkladıgım zaamn ayrı bir sayfada acılmıyor yine o sayfa icerisinde acılıyor. bu konuda yardım ederseniz sevinirim. :blink2: merhaba arkadaşlar ben yeni bir site actım buraya radyo ekledim. hersey yolunda fakat söyle bir sorun var. eklemis oldugum linkler yani dj girisi olsun diger kısımlar olsun bunlara tıkladıgım zaamn ayrı bir sayfada acılmıyor yine o sayfa icerisinde acılıyor. bu konuda yardım ederseniz sevinirim.

Zübeyde

Stajyer

• "Zübeyde" bir kadın

• Özel mesaj gönder

16

Friday, 27.02.2009, 15:22

Alıntı sahibi ""beyaz_gülümm""

merhaba arkadaşlar ben yeni bir site actım buraya radyo ekledim. hersey yolunda fakat söyle bir sorun var. eklemis oldugum linkler yani dj girisi olsun diger kısımlar olsun bunlara tıkladıgım zaamn ayrı bir sayfada acılmıyor yine o sayfa icerisinde acılıyor. bu konuda yardım ederseniz sevinirim. :blink2: merhaba arkadaşlar ben yeni bir site actım buraya radyo ekledim. hersey yolunda fakat söyle bir sorun var. eklemis oldugum linkler yani dj girisi olsun diger kısımlar olsun bunlara tıkladıgım zaamn ayrı bir sayfada acılmıyor yine o sayfa icerisinde acılıyor. bu konuda yardım ederseniz sevinirim.

<a href="http://www.allaturkaa.de" target="_blank"> AllaTurkaa </a>

koda target="_blank" eklersen baska bir pencerede acilir

• "slowcu" bir erkek

• Özel mesaj gönder

17

Friday, 27.02.2009, 15:23

beyaz_gülümm, <a href="http://www.flatcast.com/de/WizTakeOver.aspx?new=-1" target="_blank"><font color=#FFFFFF size="2"><FONT><STRONG>Dj GİRİŞİ</a>
ayri sayfada aç anlamındaydi sanırım tam emin degilim ama forumda bu soruna cevap var

Zübeyde

Stajyer

• "Zübeyde" bir kadın

• Özel mesaj gönder

18

Friday, 27.02.2009, 15:34

@ slowcu,

font, color, size, strong ne oluyor??

bir linkin icinde bunlar yer almamali,
ayrica belkide renk olarak beyaz istemiyor arkadas ;)

• "slowcu" bir erkek

• Özel mesaj gönder

19

Friday, 27.02.2009, 15:36

aman onlari alinti yaptim indexten üzerime gelmeyin ;)

TheCurse

Orta Düzey

• "TheCurse" bir erkek

• Özel mesaj gönder

20

Friday, 27.02.2009, 16:13

beyaz_gülümm, eger sitenin hmtl bölümünden bunu yapabileceksen arkadaslarin dedigi gibi "target" eki gerek, fakat eger homepagebaukasten gibi hazir bir sistem kullaniyorsan, ayri bir pencerede acilmasi icin bir kutucuk olsa gerek. Onu isaretlemelisin.