Giriş yapmadınız.

by tayfun

Orta Düzey

• Konuyu başlatan "by tayfun"

• Özel mesaj gönder

1

Sunday, 1.03.2009, 09:28

Taşınabilir Hardikse Şifre Nasıl Konuluyor????

Arkadaşlar ben taşınabilir hardiks aldım bunun özelliklerinde şifre koyma özelliği var ama ben koyamıyorum arastırdım tarattırım bulamadım bu arada hardiksin markası WD 1600BEV External USB Device yardımlarınızı bekliyorum arkadaslar

2

Sunday, 1.03.2009, 16:52

by tayfun,

Vistanin kendi sürücü sifreleme ozelligi var .. onla yapabilirsin
denemedim ama XP 'de oldugunu sanmiyorum ...

program ismi dersen T r u e C r y p t vista kullandığım için program hakkında bilgim fazla yok

-------------------------------------------------------------

# Dosya içinde sanal bir şifrelenmiş disk yaratıp gerçek disk gibi çalıştırır.
# Bütün sabit disk bölümünü veya USB flash sürücü gibi bir depolama aygıtını şifreler.
# Şifreleme otomatik, gerçek zamanlı ve görünmezdir.
# Şifrenin çözülmesine karşı iki seviyeli koruma sağlar.
1) Gizli alan yaratır (steganografi).
2) TrueCrypt alanı sıradan veriden ayırt edilemez.

Üretici: TrueCrypt | İşletim Sistemi: Windows 2000/XP/Vista, Linux

ücretsiz bir yazılımdır rapid linki

http://rapidshare.com/files/75757043/truecrypt-4.3a.upped.by.neo.zip

site linki ---> http://www.truecrypt.org/

3

Sunday, 1.03.2009, 17:24

RESİMLİ AÇIKLAMA

Storage Crypt kullanımı

resimde gördüğünüz gibi 2 adet sabit diskin altında disk3 olarak geçen şifrelemek istediğimiz taşınabilir harddisk örnek verdim
yine resimde sağ alt bölmede Partition info bölümündede ayrılımış bölümler görülmekte.

kullanımı:
öncelikle şifrelemek istediğimiz harddiskin solundaki kutucuğu işaretliyoruz ve daha sonra Partition info yazan yerin yanındaki "set public and privacy area" yazısına tıklıyoruz.

Açılan kutucukta ingilizce anlamlarından da anlaşılacağı gibi bölümlenmiş hardiskin şifreli kısmı ve şifresiz kalacak kısımlarını belirliyoruz.
ben 130GB lık kısmı şifrelemek istediğim için resimde görüldüğü gibi ayarlayın.bölümlerin yanında privacy yazıyorsa o kısım şifrelecektir demektir.
iki bölümü birden privacy yapmayınki başka bilgisayarlarda çalışırken programa birinci bölümden ulaşarak 2. bölümün şifresini kaldırabilelim.
gerekli ayarları resimdeki gibi yaptıktan sonra "commit setting" yazısına tıklayarak çıkıyoruz.
daha sonra "enter password" bölümünde şifremizi belirleyip "encrypt" butonuna tıklıyoruz ve saniyeler içinde harddiskimizin 2. bölümü şifrelenmiş oluyor.
şifreleme işlemi bittiğinde harici harddiskimizin 2. bölümü görünmez hale gelir ve şifre tekrar çözülene kadar ulaşılamaz.
şifreli kısmı tekrar açmak içinse programı çalıştırıyoruz ve kilitli harddiski seçip geçerli şifreyi giriyoruz ve "decrypt" butonuna tıklıyoruz ve işte 2. bölüm tekrar görünür durumda...

kolay gelsin

ikinci bir yazılım ismi veriyim ----> Drive Encryption

http://www.magic2003.net/scrypt/userguide.htm

resimli açıklama

bu yazılımda bi kaç fark dışında hemen hemen aynı mantıkla çalışıyor.
bu yazılımın menüsünde harddiskleri zaten bölümlerine ayrılmış biçimde görüyorsunuz ve ilk programdaki gibi privacy-public ayrımı yapmıyorsunuz. direkt istediğiniz bölümü seçip şifreliyorsunuz.

listeden şifrelemek istediğiniz bölümü seçip encrypt butonuna tıklıyorsunuz ve çıkan kutucukta şifrenizi belirliyorsunuz ve "OK" butonuna tıklayarak ilgili bölümü şifreliyorsunuz.

----------------------------------------------------------------------------------

Bu noktada dikkat!!!!
bu programla şifrelenen harddisk bölümü gizlenmez; halen ulaşılabilir durumdadır. ancak şifreli bölüm açılmaya çalışıldığında " X sürücüsündeki disket biçimlenmemiş, şimdi biçimlemek istermisiniz" uyarısını verir, bilindiği gibi bu işlem onaylanırsa ilgili bölüm formatlanacak ve verileriniz silinecek demektir bu bir hata değildir aksine bu programın çalışma prensibidir ve zaten şifreleme bitince size bu uyarıyı ingilizce olarak verecektir. bu noktada dikkatli olunuz, yanlışlıkla yada bilmeyen birisinin bu uyarıya evet diye cevap vermesi durumunda verilerinizi kaybedebilirsiniz!!!
eğer bu programlardan birini kullanacaksanız Storage Crypt programını kullanmanızı bu sebep yüzünde tavsiye ediyorum, Drive Encryption programını alternatif olması açısından anlattım

Sevgili arkadaşlar yazımın başında da belirttiğim gibi lütfen açıklamaları eksiksiz ve dikkatlice okuyunuz. Programlardan birini kullanacaksanız lütfen verilerinizin yedeğini alın yada boş bir harici harddiskte denemeler yaptıktan sonra kullanmaya başlayın. Arşivlerinizin ve değerli dosyalarınızın uçup gitmesini asla istemem lütfen dikkatli olun.

ÖNEMLİ NOT :

format atmadan önce hdd nizin şifresini çözün ve programı program ekle kaldırdan kaldırarak kendinizi garantiye alın. hep tekrar ettiğim gibi lütfen önemli dosyalarınızın yedeğini herzaman bulundurun.