Giriş yapmadınız.

1

Friday, 22.01.2010, 02:36

Joomla Kurulum Resimli Anlatim

JOOMLA KURULUM RESİMLİ ANLTIM

1- Joomla kurmak için hosting önemlidir. Hosting şirketinizle iletişime geçiniz.

* Linux Hosting

* Sunucu PHP versiyonu 5.x

* Safe Mode Kapalı (Güvenli Mod)

* GDI, ZLİP, XML, MySQL destekli olmalıdır.

Hosting destekliyorsa bu üstte yazdığım seçenekleri sorun olmaz. Desteklemiyorsa hosting şirketinizle iletişim kurup gerekli düzenlemeyi yaptırmalısınız

2- Gerekli Programlar

* FTP Programı. Dosyalarımı sunucumuza transfer etmemizi sağlar. CuteFTP Bu sistemler içerisinde en iyisidir. 30 günlük deneme sürümünü Türkçe CuteFTP indirmek için tıklayınız veya FileZilla indirmek içinTıklayın

3- Joomla! 1.5.15 Türkçe kurulum paketini İndirin

* İndirdiğiniz zipli paketi, masaüstümüze açalım. FTP'den sunucumuza bağlanıp httpdocs yada public_html (Kullandığınız sunucuya bağlı) içine klasör ve dosyalarımızı gönderiyoruz.

indirdiğimiz Joomla! 1.5.15 paketinin masa üzerine çıkarılımış hali

Joomla 1.5 ile farklı dillerdeki karakter sorunlarını çözmek için unicode dil kodlamasına geçti 1.5 için veri tabanımız ve tüm dil dosyalarımız utf-8 dil kodlamasında olması gerekmektedir. Daha geçiş döneminde olduğumuz için bileşenlerin Türkçe dil dosyaları çoğu zaman bu kodlamda bulunmamaktadır. Bu nedenle bu dil dosyalarını sunucumuza göndermeden önce dil kodlamasını Ansi den Utf-8 e çevirmemiz gerekmektedir. Bunun için..

* Windows un notepad programında dil dosyamızı açıyoruz
* Dosyadan Farklı Kaydet diyoruz
* Çıkan pencerede kodlama kısmında Utf-8 i seçiyoruz
* Dosyayı üstüne kayıt ediyoruz
* Ve artık dil dosyamızı sunucumuza gönderebiliriz

Bu işlemden sonra dil dosyamız bir miktar büyüyecektir çünkü asci kodlamasında 1 karakter 1 byte iken unicode kodlamasında 1 karakter en az 1 byte dır ve asci de 255 karakter bulunurken unicode de bu sayı çok daha fazladır.

daha sora burdaki dosyalarımızı FileZilla programı ile sunucumuza atıyoruz

Açıklama

Plesk Kullanıcıları:

* Hazırlamış olduğunuz web sitelerinizi bir FTP client programı ile FTP sunucuda httpdocs klasörüne atmalısınız.

C-panel Kullanıcıları:

* Hazırlamış olduğunuz web sitelerinizi bir FTP client programı ile FTP sunucuda public_html klasörüne atmalısınız.

Örnek resim

* Gönderim bittikten sonra, domain adı.com bağlanın. aşağıdaki resimdeki kurulum ekranıyla joomlamızı kurmaya başlıyoruz.

Joomla sitemiz başarıyla kuruldu.

Şimdi sıra joomla klasörlerini yazılabilir yapıyoruz resimli anlatım

Joomla CHMOD İzinleri Nasıl Yapılır?

Joomla kurulumundan hemen sonra yapacağınız ilk işlem bu olması gerekir. Eğer yapılmazsa, joomla sitenize hiç bir eklenti kuramazsınız.

1- FTP (cuteFtp) ile sunucumuza bağlanıp, joomla ana dizinimize gelelim. (httpdocs yada public_html içindedir)
administrator klasörünün üstüne fare (mause) ile sağ tıklayın.

2- Properties / CHMOD tıklayın. Yada Klavyenizle Alt + Enter yapın.

3- Permissions: 755 olarak göreceksiniz. 777 Yazın.
4- Uygula butonuna basın.
5- Kaydet butonuna basın. İşlem tamamdır.

* Önemli: sunumda anlatılan CHMOD 777 i siz 707 olarak verin. Klasörleriniz yazılabilir ve güvenli olacaktır.
* configuration.php CHMOD 444 yapın. Eğer Yönetim paneli - Genel yapılandırmada işiniz varsa 707 yapın. (işleminiz kaydedilir) Genel yapılandırmada işiniz bittiyse 444 yapınız.

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "Beratcan" (24.09.2010, 23:12)

2

Friday, 22.01.2010, 04:19

Daha basit bir anlatım

Joomlayı sorunsuz kurmanız için,kurulum öncesini ve resimlerdeki sayıları takip edin

öncelikle üst başlıkta Joomla 1.5.15 Türkçe indirin

Joomla! Kurulum Öncesi - 1

Domain ve Hosting ihityacınız olacak

Farklı bir firma ile çalışacaksanız, joomla kuracağınızı belirtiniz.

Joomla! Kurulum Öncesi - 2

# Domain ve Hostingim var?
# Hosting firmanızın size vermiş olduğu Panel bulunmaktadır. PLESK yada CPANEL Panelimize bağlanıp Veritabanı oluşturuyoruz.
# Bunlar: veritabanı adı , veritabanı kullanıcı adı ve veritabanı şifre
# Oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini bir kenara not edin

Joomla! Kurulum Öncesi - 3

indirmiş olduğunuz # Joomla! 1.5.15 Türkçe zipli paketimizi masaüstümüze açıyoruz
# FTP'den sitemize bağlanıp, httpdocs (plesk panel kullanıyorsanız) public_html (cpanel kullanıyorsanız) dizinlerine masaüstümüze açtığımız joomla paketini gönderiyoruz.

Joomla! Kurulumu

* http://www.stemizin adı .com bağlanın. Karşımıza aşağıdaki kurulum sayfası gelecektir.
* Dil Seçimi: Türkçe diyoruz ve Sonraki butona tıklıyoruz.

* Denetimler sayfasında gördüğünüz gibi sunucu ayarlarınızın Yeşil renkte olması gerekiyor. Eğer değilse hosting firmanızla iletişime geçip, aşağıdaki ayarları yapmasını isteyiniz yada resmini gönderiniz.
* Not: Hosting almadan önce bu özelikleri aramanız gerekiyor. Güvenli Mod bazı hosting firmaları kapatmamaktadır. Güvenlik açısından cevabı alabilirsiniz. Alakası yoktur. Hosting firmanızı değiştirin yada üstte belirtiğim Turhost alabilirsiniz.
* Sonraki butona tıklayıp devam ediyoruz.

Joomla! lisansı sayfası Sonraki butona tıklıyoruz

* Joomla! Kurulum Öncesi - 2 başlığında oluşturduğumuz veritabanı yapılandırma sayfamız (Not etmiştik)
* Veritabanı Türü : Mysql seçin
* Sunucu Adı : localhost yazın
* Veritabanı Kullanıcı Adı: Veritabanı kullanıcı adını yazın
* Veitabanı Şifre : Veritabanı şifresini girin
* Veritabanı Adı : Veritabanı adı girin

* Sonraki butona basıp kuruluma devam ediyoruz.

* FTP ayarlarını girmesenizde olur. Daha sonra joomla yönetim paneli - Genel Yapılandırmadan girebilirsiniz.

* Sonraki butona tıklayıp kurulum sonlarına yaklaşıyoruz

* Ana yapılandırma sayfamız.
* Site adı : Sitemizin görünecek adını giriyoruz. ( Joomla yönetim paneli - genel yapılandırmadan daha sonra değiştirebilirsiniz )
* E-posta adresiniz : Sitenizin e-posta adresini girin
* Yönetici Şifresi : Ön yüz ve yönetim paneline girmek için şifreniz (joomla yönetim paneli - kullanıcılar dan daha sonra değiştirebilirsiniz )
* Yönetici Şifresi Onaylayınız : Yönetici şifresini tekrardan girin
* Örnek Bilgiyi Yükle : Başlanğıç seviyesinde kullanıcıysanız yani ilk defa joomla ile tanışıyorsanız Örnek Veriyi Yükle butona tıklayınız. ( Tavsiyemiz Örnek veriyi yükleyin )

* Sonraki butona tıklayıp, kurulumu tamamlıyoruz.

* Joomla! kurulum bitiş sayfamız.
* FTP'den joomla dizine girip, installation klasörünü siliniz. Silmeden joomla çalışmıyacaktır.
* Kullanıcı adı : örnek admin
* Şifre : Bir önceki sayfada siz belirlemiştiniz !

3

Friday, 22.01.2010, 22:26

Masum Masum,

rica ederim

yani link sağlam kendi sitesinden verilmiştir

Joomla! GNU/GPL lisansı altında ücretsiz bir yazılımdır.

• "Masum Masum" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Friday, 22.01.2010, 22:28

sorun degil ben indirdim kurdum bile :)

sagolasin..

• Özel mesaj gönder

5

Thursday, 25.02.2010, 15:47

Bir hata oluştu.:Veritabanına bağlanılamadı. Hata Numarası: Unable to connect to the database:Could not connect to MySQL

Bu hatayı aldım lütfen yardımcı olur musunuz ?
Nerde yanlış yapıyorum anlamadım .Birkaç kez sildim baştan yükledim ama sonuç aynı .
Yardımcı olursanız sevinirim ,şimdiden teşekkürler .

• "Masum Masum" bir kadın

• Özel mesaj gönder

6

Thursday, 25.02.2010, 15:58

karsiyakali1912, Cpanelde MySQL olusturmaniz gerekiyor
ordaki kullanici ismi ve sifreyi bu hata cikan bolumdeki yere doldurmaniz gerekiyor

bu resimdeki bolume

asagidaki gibi siteniz icin MySQL yapmaniz gerek

CiDDY

Stajyer

• "CiDDY" bir erkek

• Özel mesaj gönder

7

Monday, 2.08.2010, 13:00

Güzel bir paylasim emeginize saglik.

• "Albayrak038" bir erkek

• Özel mesaj gönder

8

Wednesday, 1.02.2012, 16:55

ben anlamadım nasıl yapacagımı resimler silinmis acil yardım edin

YoRqUn

Profesyonel

• "YoRqUn" bir erkek

• Özel mesaj gönder

9

Wednesday, 1.02.2012, 19:06

Umarım İşinize Yarar

isfm

Stajyer

• "isfm" bir erkek

• Özel mesaj gönder

10

Monday, 5.03.2012, 21:18

Teşekkür güzel paylaşım.

Teşekkür ederiz güzel paylaşım yapmışsınız.