Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

stella

Profesyonel

• Konuyu başlatan "stella"

• Özel mesaj gönder

1

Wednesday, 4.10.2006, 23:47

Izindeyiz Ata`m

İzindeyiz Ata’m

Hani “Türk, Öğün, Çalış, Güven” demiştin ya... Biz ilkinde takılıp kaldık. O yüzden çalışmaya vakit kalmadı. Kimselere de (kendimiz dahil) güvenmiyoruz.

Seninle övünüyoruz. Adına barajlar, yollar, köprüler yapıyoruz. Balolar, heykeller, hatalar yapıyoruz. Klipler, zamlar, işkenceler, darbeler...

Öyle bir kargaşa yarattık ki senin adına darbe yapanlar, senin adına yönetimde olanları devirip, senin fikirlerinle açıklıyorlar bunu... Ve de devrilenler yine senin fikirlerinle savunuyorlar kendilerini...

Herkes seni bir dönemki görüşlerinle tanımlayıp başka başka anlatıyor bize... Asker, demokrat, dindar, ateist, laik, çapkın, milliyetçi... Liste uzayıp gidiyor, biz tartışıp gidiyoruz.

Hala “İzindeyiz” ve bu izin hiç bitmeyecek gibi görünüyor.

“İzinde” olduğumuzdan kabrine çok ziyaret yaptık, ama sana layık bir film yapamadık. 66 yılda... Belki kimseleri sana benzetemediğimizden, belki parayı denkleştiremediğimizden...

Adına yaptığımız köprülere akın akın koşuyor yurtyaşların... İntihar etmek için...

Cumhuriyeti emanet ettiğin gençler, polis copundan kafalarını kaldıramaz haldeler.

Zorlu savaşlarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinde bugün çetelerin gölgesi var.

Dev posterlerini yaptık ama doğru dürüst bir belgeselini yapamadık Ata’m...! Arkandan ağlamaktan gözlerimiz şiştiği için yazılarını, konuşmalarını doğru dürüst bir kitapta toplayamadık. Adına kurduğumuz kültür merkezini yangından koruyamadık. Senin adına iktidara el koyanlar mirasını çiğnedi, ses çıkartmadık. Kurduğun partiyi kapatıp, arşivini yaktılar... Alkışladık...

Çünkü biz izindeyiz Ata’m...

Her sabah güne

“Türküm, Doğruyum, Çalışkanım” diye bağıran, geri ve tembel nesiller yetiştirdik. Sesimiz gür çıkıyor ama eğitimde başarı oranlarımız yerde sürünüyor.

Köşklerin bakımsızlıktan dökülüyor...

Kocaman resimlerinin asıldığı kamu binaları içinde memurun aç.

“Beni emanet ediniz” dediğin doktorların biliyorsun seni “geç teşhisten” erken yolcu ettiler.

Merak etme “İzindeyiz” Ata’m...

O dönemde söylediğin bazı sözler bugün 7 kilit altında. Din üzerine, düşünce özgürlüğü üzerine yazdıklarını yazmaya, söylemeye kalkanlar mahkemelerde sürünüyorlar. O gün yazdıklarını, bugün ağıza alamayacak haldeyiz.

Seni aşmaktan vazgeçtik, sana ulaşamıyoruz Ata’m... Heykellerin o kadar büyük, posterlerin öyle kocaman ki, ardında bir dolu adam kendi pisliğini gizleyebiliyor. Pislik büyüdükçe heykelleri de büyütüyorlar.

Şu “İzindekiler”in listesini bir görsen inanamazsın Ata’m... Kendini tanıyamazsın.

Özlü sözlerini paylaşamıyorlar.

Yılgınlığa düşmememiz için söylediğin “küçük kıvılcımlar, büyük yangınlar doğurabilir” sözünü itfaiye kapısına asmışlar.

Bağışla bizi... İzindeyiz Ata’m...!

Can Dündar

oO_eLif_Oo

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

2

Thursday, 5.10.2006, 22:12

cok güzel bir paylasim.. tesekkürler Stellam bellamm :saril:

Easymail

Orta Düzey

• Özel mesaj gönder

3

Friday, 6.10.2006, 16:24

cok güzel yazi,
bu konu hakkinda bircok sey söylenebilir bence,
atatürkü sevmeyi, ona saygi duymaya kesinlikle karsi degilim, fakat heryerde, her konuda onun adinin bilincsizce kullanilmasini sakincali buluyorum ben. Zaten türkiyede olusan kemalistler, dinciler, laikciler vs. gibi ayirimciliklarin bir sebebide budur bence.
Bir taraftan atatürkü abartilacak sekilde göklere cikariyorlar, tabiri caizse onu peygamber gibi görenler var.
Bunlara karsilik olarakta atatürkü bir din düsmani olarak gösterenler cikiyorlar.
Ben ikisinede karsiyim. Evet atatürk belki devlet islerini dinden ayirmis olabilir fakat o kimseye ateist olun demedi. O ezani türkce söyletelim demedi. Bu yüzden sonraki tarihlerde atatürkün partisi diye onun adinin kullanilarak, yapilan islerin sanki onun icatlariymis gibi gösterenleri kiniyorum. Belki düsünenleriniz vardir, bir önceki satirlarimda yazdiklarimi zaten kimse yapmadi diyenleriniz olabilir. Fakat particilerin konusmalarini bir dinleyin, hemen hemen hepside atatürke sahip cikiyorlar, su an yasamis olsaydi bizim düsüncelerimizi paylasirdi diyorlar, bu yapacaklarimizi atatürkte böyle isterdi gibi sözler sarfediyorlar milletin gözünü boyamak icin. Bunlarla türk insaninin milliyetci gururlarini oksamaya calisiyorlar.
Onun disinda atatürkün "Türküm, dogruyum, caliskanim" sözlerini hemen hemen hergün kullanirlar, fakat türk olmanin disindakileri es gecerler.
Atatürkü din düsmani, osmanliya ihanet etti diyenlerede birkac sözüm var. Eskiden birkac kez rastladigim konusmalar, yazilarda mesela atatürk olmasaymista türkiye kurtulurmus. Kurtulus savasini atatürk tek basina kazanmamis. Elbette atatürk rambo gibi, bir orduya karsi tek savasmadi, yada günümüzün en popüler hayal kahramani polat alemdar gibi bir düsman ordularini cökertmedi. Onun kahramanligi en zor dönemde akilli yaklasimlariydi, en büyük sansida dogru insanlarla calismasiydi, isgal altinda olan, yok olma tehlikesinde bulunan bir toplumun ordusunun basinda olmasiydi.
Osmanliya asil ihaneti osmanli devletini yanlis yönetenler olmustur. Devletin parasini, eglencelere, ickiye, zevki sefaya harcayanlar etmislerdir.

Daha söylenecek cok sey olabilir fakat simdilik bukadari yeter sanirim.
Diger bir düsüncemide paylasmak istiyorum ben. Son yillarda gündemden düsmeyen laikcilik, dincilik sorununa deginmek istiyorum. Türkiyenin en büyük bölümü halen müslümandir, belki anneleri olmasada büyükannelerinin basi kapaliydi. Eskiden kimse bunlari dert etmiyordu. Bugün bircok kisi bunu geriligin, seriatin bir simgesi olarak görüyorlar. Üniversiteye basi kapalilar girince türkiye cezayir, yada iran olmaz. Onlarda bu ülkenin insani. 83 yil önce verilen kararlar bugünün sartlarina uygun olarak degisemez diye bir kanun yok anayasada.