Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

EDA-BURSA

Profesyonel

• "EDA-BURSA" bir kadın
  • Konuyu başlatan "EDA-BURSA"

• Özel mesaj gönder

1

Friday, 28.01.2011, 02:24

Bilgisayarım donuyor

Bilgisayarım çok fazla donmaya başladı belgelerim klasörünü açmak istediğimde bile ekran donuyor dakikalarca bekliyorum Bilgisayarıma 1 hafta önce format attım virüs taramasındanda geçirdim ne önerirsiniz ??

Seninki1314

Orta Düzey

• "Seninki1314" bir erkek

• Özel mesaj gönder

2

Friday, 28.01.2011, 03:07

bilgisayarinla beraber acilan programlari bir kontrol etmeni önerebilirim xp kullaniyorsan trojancheck programi ile autostarti istedigin gibi temizlersin google da ararsan sitesinden indirebilirsin..
ayni sekilde anti virus programin kasiyor olabilir herhangi bi malware spyware kapmis olabilirsin yada kullandigin windows güncel degildir bazi gerekli updatelerin yapilmasi gerekebilir..

Bu mesaj 2 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "Seninki1314" (28.01.2011, 03:21)

3

Friday, 28.01.2011, 15:09

bazan bir hardiske fazla format atmakda pek sağlıkı değildir

hardiski bir cd gibi düşünün sonuçta her format cd (hadrdisk) üzerinde zamanla Bad sector oluşmasına sebebiyet verebilir

buda yeni format atsanız bile pc niz hardiskteki bilgileri geç okumaya sebep verceği için
donma ve takılmalara sebebiyet verebilir.
çünkü oluşan bad sectör'ü bi şekilde atlaması gerekir buda donma ve kasmalara sebebiyet verir

eğer temiz bir sc ile tekrar format attığınızda yine aynı sorun yaşıyorsanız

yapmanız gereken

HİREN BOOT CD ile bot sectör taratması yapmak

yada LOW LEVEL format atmaktır.

LOW LEVEL format bir HDD için oldukca riskli bir formattır ama bad sector varsa bunun yapmaktan başkada çare yoktur

onun için önce BAD sectör olup olmadığını HİREN BOOT CD ile taratmak lazımki BAD sectör varmı yokmu bilmek gerekir

not:

iki türlü BAD sectör vardır

1. Fiziksel BAD sektör
2. yazılımsal BAD sectör

1. seçeneği düzeltem imkanı yoktur (nasıl anlaşılır) eğer harddisk çaılışrken sesli çalışıyorsa tak tak atlama sesi gibi sesler çıkartıyorsa bu donanımsal bir BAD sectördür
düzeltielemez hatadır

2. seçenek ise yazılımsal seçenek yani bazı virüsler hardiskte yazılımsal BAD sectörler oluşturu hardisk sessiz çalışır fakat hatanın olduğu yere geldimi bilgiyi geç okur

bu gibi hataları düzeltme imkanı vardır

oda LOW LEVEL formattır

LOW LEVEL tüm parititonların silinmesi anlamınadır yani fabrika formatıdır. ve risklidir ya komple götürür hardiski yada kurtarır

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "BERATCAN" (28.01.2011, 17:00)

EDA-BURSA

Profesyonel

• "EDA-BURSA" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Friday, 28.01.2011, 15:30

teşekkürler Seninki1314 trojancheck indirip tarattım bişi çıkmadı beratcan çok fazla teknik bilgim olmadığı için yazdıklarınızı anlamadım özür

5

Friday, 28.01.2011, 15:47

fazla teknik bilgim olmadığı için yazdıklarınızı anlamadım özür

evet anlattığım işlem biraz teknik bilgi ister
yanlış bir hata hdd ninizin hiç açılmamasıan sebep verebilir

zaten biz LOW LEVEL formatı en son çare olarak yapılması gereken bir işlemdir

sadece diger anlatılanları denemeyip şunu yapabilirsiniz pek fazla tekenik bilgiye ihtiyaç yoktur

boş bir diskete FDİSK dosyasını yazdırmak

ve pc yi disketle açarak HDD nize Fdisk atabilirsiniz

yanlız FDİSK sadece partitonları silip yeniden yükler
yani eger hdd nizde BAD sector varsa onu düzeltmez

buda ayrı bir bilgi

format attığınız halde dediğiniz gibi yine takılma ve donam oluyorsa büyük bir ihtimalle HDD nizde BAD sectör olma ihtimali yüksektir

FDİSK dosyalarını alt linkten bulabilirsini

indirip diskete yazdırman gereken dosya

Windows 98 SE OEM <<<<<

http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm

FDİSK RESİMLİ ANLATIMI BURDA MEVCUT

Bu mesaj 2 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "BERATCAN" (28.01.2011, 16:21)

EDA-BURSA

Profesyonel

• "EDA-BURSA" bir kadın

• Özel mesaj gönder

6

Friday, 28.01.2011, 17:21

teşekkürler beratcan verdiğin bilgiler için hiç bilmediğim konularda bilgisayarı işin içinden çıkılmaz bir hale getirmek istemiyorum

EDA-BURSA

Profesyonel

• "EDA-BURSA" bir kadın

• Özel mesaj gönder

7

Monday, 7.02.2011, 01:00

Teşekkürler beratcan yardımlarınız için sayenizde bilgisayarım canavar gibi oldu hızına yetişemiyorum ^^ iyiki varsınız :thumbup:

EDA-BURSA

Profesyonel

• "EDA-BURSA" bir kadın

• Özel mesaj gönder

9

Monday, 7.02.2011, 01:14

İstihareye yattım sabaha düzeldi bilgisayar :D şu ana kadar attığım formatların format olmadığını farkettim diyeyim :D

10

Monday, 7.02.2011, 02:06

şu ana kadar attığım formatların format olmadığını farkettim diyeyim

demekki yanlış atıyomuşsunuz formatı

ha bide çok kulllandığınız format veya herhangi bir cd lerinizi soğuk suda yıkayıp kuruladıktan sonra cd ye takın daha sorunsuz çalışcaktır

diyorumda kimse inanmıyor ama gerçek :D