Sie sind nicht angemeldet.

Lieber Besucher, herzlich willkommen bei: AllaTurkaa. Falls dies Ihr erster Besuch auf dieser Seite ist, lesen Sie sich bitte die Hilfe durch. Dort wird Ihnen die Bedienung dieser Seite näher erläutert. Darüber hinaus sollten Sie sich registrieren, um alle Funktionen dieser Seite nutzen zu können. Benutzen Sie das Registrierungsformular, um sich zu registrieren oder informieren Sie sich ausführlich über den Registrierungsvorgang. Falls Sie sich bereits zu einem früheren Zeitpunkt registriert haben, können Sie sich hier anmelden.

1

Donnerstag, 17. Februar 2011, 02:16

Basit Bilgisayar Arızaları ve çözümleri

Bilgisayar açılırken mavi ekran çıkması (mavi ekran hatası)

anlatılanlar genelde teknik bilgi gerektirmeyen basit ve kullanıcının kendisi tarafından yapılabilcek çözümlerdir

daha büyük arızları için teknik servise götürmekte yarar var (farklı arızalara sebebiyet vermemek için)

----
Bilgisayarı açtığımızda windows normal olarak başlar ve masaüstüne geçiş yaptıktan sonra mavi ekran hatası alırsanız sorun büyük olasılıkla ekran kartının yazılımı ile ilgilidir.

Bilgisayarı yeniden başlatıp F8 Tuşuna basarak Güvenli Mod seçeneğini seçip, bilgisayarı minimum yazılım ve donanım imkanıyla yeniden açtığımızda sorunun ortadan kalkacağını gözlemleyebiliriz.

Kısacası mavi ekran hatasından kurtulmak için Bilgisayarı güvenli modla başlatıp, Denetim masasından proğram ekle/kaldır dan mevcut ekran kartı sürücüsünü silmemiz gerekmektedir.

Sürücü kaldırma işleminden sonra bilgisayarı yeniden başlattığımızda sistem 640 kb olarak çalışacak ve hata alınmayacaktır.

Onboard vga kullanılan sistemlerde anakart chip sürücü driveri kurulması ve eksiksiz yüklenmesi sorunu giderecektir.

_______________________________________________________________________________________________

Bilgisayarın Tarih/Saat ayarlarının Yapılması

Bilgisayarlarda Tarih/Saat ayarları önemsiz bir mevzu gibi görünsede, bazı proğramların çalışması için olmazsa olmaz niteliğindedir. Bilgisayarınızda bulunan Bios pili tarafından sağlanan enerji ile ayarlanan tarih saat seçenekleri eğer artık yanlış tarihi ve saati gösteriyorsa bios pilinin bir an önce değiştirilmesi gerekir.

Bios pili değişimi için bilgisayarınızı bir teknik servise götürmenize gerek yoktur, şayet kendinizde çok basit bir teknikle bu pili bilgisayarınızdan çıkarıp, bir kaç tl karşılığında satın alıp kendiniz takabilirsiniz. Bilgisayarınızın kasasını açtığınızda saat pilinin yaklaşık 10 katı büyüklüğünde olan bu pil, düz tornavida ile çok basit bir şekilde çıkabilmektedir. Genellikle anakart modeline göre yeri değişmekle birlikte, kasayı açtığınızda mutlaka karşınıza çıkacaktır.

Bilgisayarın kasasını açmaktan korkmayın

Not: Bilgisayar kasası açılırken tehlike arzetmesede elektirik fişini çekmeyi unutmayınız.

__________________________________________________________________________________

Bilgisayarı/İşletim Sistemini Kurtarmak

Bilgisayar kullanıcılarının geneli en ufak bir sorunla karşılaştıklarında ilk olarak format atmayı düşünürler, çoğu kez başvurdukları bu yöntemler aslında bilgisayarlara faydadan çok zarar sağlamaktadır. Nitekim fazla format harddiskinizi fazla yormanız demektir ki buda Hdd nin ömrünü kısaltmaktadır.

İnsanların genelde format seçeneğini çok sık kullanmaları yanlış olmasından ziyade, ekonomik olarak ta büyük bir kayıptır. Bir format attırmak yaşadığınız yere yada bu işi yaptırdığınız kuruma göre 30-100 TL arasında değişmektedir.

Format atmadan bilgisayarınızı nasıl düzeltebilirsiniz? Mesela bilgisayarınızda son zamanlarda bazı sıkıntılar yaşıyor yada aldığınız verimin düştüğüne inanıyorsanız ilk yapacagınız seçeneklerden biri bilgisayarınızı geçmişte daha sağlıklı çalıştığı bir güne almanız, yani sistem geri yükleme ile bilgisayarınızı önkeki tarihlerden birine taşımanız olacaktır.

Sistem Geri Yükleme olayı hem format atmaktan daha az zahmetli, hemde daha kısa sürede ve sisteminizde bir değişiklik yapmaksızın (driver yüklemeleri, yazıcı tanıtımları) kullanımına devam etme olanağı sağlar.

Sistem geri yükleme için aşağıdaki adımları sırasıyla takip edebilirsiniz.

Başlat Menüsü / Çalıştır

Gelen küçük pencereye;

msconfig yazıp entere basınız.

açılan pencereden

Sistem Geri Yüklemeyi Başlat butonuna tıklayınız.

Gelen yeni arayüzden ileri seçeneğini seçtikten sonra karşımıza tarih seçme bölümü gelecektir. Burdan bilgisayarınızdan en iyi verimi aldığınız tarihlerden herhangi bir tarihi seçerek tamamı tıklayınız. Bilgisayarınız yeniden başlarken sisteminiz seçtiğiniz tarihe dönecek ve sizde format atmadan sisteminizi yenilemiş olacaksınız.

Not: Sistem geri yükleme yapıldığında seçtiğiniz tarihten bugüne bilgisayarınıza yaptığınız değişiklikleri kaybedeceksiniz. Yani oluşturulan bir world dökümanı yada masaüstüne attığınız bir resim gibi… Sistem geri yükleme yapmadan önce seçtiğiniz tarihten sonra bilgisayara kaydettiğiniz dosyalarınızı bir flash diske yedeklemenizi öneririz.

Bilgisayar açıldığında siyah ekranı geçmemesi

Bilgisayarı açtığınızda karşınıza ilk olarak msdos ortamı gelecektir, yani siyah ekran, ram sayımı ve çevre ünitelerinin kontrolü bu bölümde yapılmaktadır. Yani bilgisayarınız kendi parçalarını kontrol etmekte, örneğin harddisk takılımı, klawye mevcutmu gibi… Bu kontrollerden sonra eğer harddiskinize yüklü bir işletim sistemi var ise bu işletim sistemi açılımı yapılacaktır. Tabi bu esnada Bios pilinin bitmesinden, yada harddisk kablolarının gevşemesinden dolayı bir arıza alıyor olabilirsiniz.

Öncelikle yapmanız gereken kasanızın sol kapağını açmak ve bişlgisayar çalışmıyor durumdayken, ekran kartının, ramin ve işlemcinin yerine iyice oturduğunu kontrol etmek gerekir. Tüm bu kontrollerden sonra bilgisayar kasasının üst kısmındaki poweri kontrol ediniz. Powerin fanının dönüp dönmediğini gözlemleyiniz, yine mikro işlemcinin üzerindeki (kasanın içindeki fan) çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz, zira bu gibi durumlarda cpu ısı farklılıgından dolayı bilgisayarınız kendini korumaya almış olabilir.

F1 tuşuna bastığınızda bilgisayarınız açılmaya devam ediyorsa sorun çok büyük ihtimalle bios pilinin bitiminden kaynaklıdır ki tarih saat hatasını görmüş olmanız gerekir.

Son olarak arıza donanımsal bir sebepten oluşmuyorsa Makinanızın sisteminde bir sorun olması büyük bir olasılıktır.

_________________________________________________________________________________

Bilgisayarın sürekli reset atması (yeniden başlaması)

Bilgisayarın sürekli yeniden başlaması yada sürekli reset atmasının büyük olasılıkla sistem dosyalarının hasar görmesinden kaynaklıdır. Böyle bir durumda yapılması gereken en iyi yöntem CHKDSK dır.

Chkdsk Nasıl Yapılır: Chkdsk için öncelikle elimizde bir adet XP cdsi olması gerekir. Xp cd sini cd rooma yerleştirdikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz, bilgisyar yeniden başlarken Windows Xp yi Kurmak için bir tuşa basın die bir yazı ekranda belirdiği an herhangi bir tuşa basılır ve windowsun önyüklemesini tamamlaması beklenir. ilk gelecek ekran windows Xp yi kurmak için entere basın ekranıdır. Bu ekranı entere basarak geçtikten sonra ikinci olarak f8 tuşuna basarak sözleşmeyi kabul etmemiz gerekmektedir. Yeni gelen ekran da windows Xpyi kurtarmak için r tuşuna basın seceneği vardır. Burada r tuşuna basarak msdos ekranına geçeriz. Msdos ortamında 1 (bir) yazıp entere bastıktan sonra aşağıdaki kodları uygulamamız gerekmektedir.

(Her komuttan sonra entere basmanız gerekir)

cd..
Enter
cd..
Enter
chkdsk /r
Enter

son komut diziliminden sonra windowsun sistem dosyalarını kurtarması ve yenilemesini bekleriz ve ardından;

Exit

yazıp çıkarız. Şimdi bilgisayarımızı yeniden başlattığımızda sorunumuzun kalmadığını, format atmadan veya fdisk çekmeden windows xp nizi yeniden kurmuş kadar oldunuz.

2

Donnerstag, 17. Februar 2011, 06:17

eline emegine saglık süper bilgiler tskler..

TurkEce

[Forum Ablası]

• »TurkEce« ist weiblich

Registrierungsdatum: 16. September 2010

• Nachricht senden

3

Donnerstag, 17. Februar 2011, 06:28

Öncelikle faydalı bilgilere teşekkürler.Ben belkide bu konuyla alakası olmayan başka bir sorun yaşıyorum.Aklıma gelmişken size danışayım.Arasırada olsa sitedeyken bir anda görüntü gidiyor ekranımda garip şekiller ve mesaj çıkıyor "ölümcül hata" diye uyarıyor.Tekrarla,yenile komutunu verdiğimde düzeliyor bu bilgisayarımdanmı,virüsmü yoksa sitede oluşan geçici bir arızamı ?

4

Donnerstag, 17. Februar 2011, 13:43

donanımsal arıza olabilir sistem arızası olabilir
ekran kartı arızası olabilir

bu tür arızalar genelde pc açılırken bios bip sesiyle kendilerini belli ederler

eğer açılışta herhangi bir BIOS (hata sinyali ) bip uyarı sesi gelmiyorsa

sistem arızanız olabilir yada yüklediğiniz bir programdan kaynaklanıyor olabilir

genelde sistem ciddi bir hatadan kurtarıldı yazar

eğer neden kaynaklandığını bulamıyorsanız bundan kurtulmanın iki yolu vardır ya format atmak

yada alttaki işlemi uygulamaktır yanlız pc bilgisi şart

yoksa geri dönülmez arızaya sebebiyet verebilirsiniz

YAPILMASI GEREKEN

hepimizin sık karşısına çıkan bu hata yüzünden bazen format atmamız, bazende pc nin donanimsal özellikleri değiştirmemiz gerekiyor. Ama aslında çözüm yollarını araştırmak ve en uygun olanını bulup uygulamak gerekir. Format atmak bazen en kaçınılmaz yoldur. Ama bu hatalarda başvurulması gereken en son yoldur. Hatta kesinlikle bu yolu denemememiz gerekir.

Bu sorun "HaxDoor" virüsünden kaynaklanmaktadır. Çözüm yolları Microsoft un sitesinde açıkça belirtilmiş ve gereken açıklama yapılmıştır.

Ayrıca buraya eklemekte yarar görüyorum.

Virüsün tespit edildiği işletim sistemleri:

Microsoft Windows Server 2003, Microsoft Windows XP veya Microsoft Windows 2000

Bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için Windows kapatıldı...
Teknik bilgiler:

DUR: 0x00000050 (0xf8655000, 0x00000001, 0xfc7cc465, 0x00000000)
PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA (50)
İleti 2
Bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için Windows kapatıldı...
Teknik bilgiler:

DUR: 0x0000008e (0xc0000005, 0x00000120, 0xfd28eaa4, 0x00000000)
KERNEL_MODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED_M (1000008e)

Yapılacak işlemler:

1. Windows XP yükleme CD'sini sürücüye yerleştirin ve bilgisayarı CD'den yeniden başlatın.

2. Kurulum'a Hoş Geldiniz ekranında, R (repair) tuşuna basıp Windows Kurtarma Konsolu'nu başlatın.

3. Onarmak istediğiniz Windows yüklemesine karşılık gelen sayıyı seçin. Bu sayı genellikle 1'dir.

4. Sorulursa yönetici parolasını yazın. Yönetici parolası yoksa ENTER tuşuna basın.

5. Komut isteminde, C:\Windows\System32 klasörüne gidin. Örneğin, cd C:\Windows\System32 yazın.

6. Ren (rename) komutunu kullanarak, aşağıdaki dosyaları gösterildiği gibi yeniden adlandırın. Her komutun ardından ENTER tuşuna basmayı unutmayın. "Dosya bulunamadı" iletisi görüntülenirse, listedeki bir sonraki dosyaya geçin.

ren 1.a3d 1.a3d.bad
ren cm.dll cm.dll.bad
ren cz.dll cz.dll.bad
ren draw32.dll draw32.dll.bad
ren drct16.dll drct16.dll.bad
ren dt163.dt dt163.dt.bad
ren fltr.a3d fltr.a3d.bad
ren hm.sys hm.sys.bad
ren hz.dll hz.dll.bad
ren hz.sys hz.sys.bad
ren i.a3d i.a3d.bad
ren in.a3d in.a3d.bad
ren klo5.sys klo5.sys.bad
ren klogini.dll klogini.dll.bad
ren memlow.sys memlow.sys.bad
ren mszx23.exe mszx23.exe.bad
ren p2.ini p2.ini.bad
ren ps.a3d ps.a3d.bad
ren redir.a3d redir.a3d.bad
ren tnfl.a3d tnfl.a3d.bad
ren vdmt16.sys vdmt16.sys.bad
ren vdnt32.sys vdnt32.sys.bad
ren w32tm.exe w32tm.exe.bad
ren WD.SYS WD.SYS.bad
ren winlow.sys winlow.sys.bad
ren wmx.a3d wmx.a3d.bad
ren wz.dll wz.dll.bad
ren wz.sys wz.sys.bad

şeklinde adlandırdıktan sonra bu dosyaları silmek için del *.bad yazın. Eğer hepsi birden silinmezse örneğin del w32tm.exe.bad şeklinde teker teker silin.

7. Windows XP yükleme CD'sini sürücüden çıkartın ve Exit yazıp bilgisayarı yeniden başlatın

8. Bilgisayar yeniden başlatıldığında, Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.

9. Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarlarını ve onların altında bulunabilecek girdileri bulup silin. Bu listedeki kayıt defteri alt anahtarlarından biri yoksa, listedeki bir sonraki alt anahtara geçin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\vdmt16
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\vdnt32
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\VFILT
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\winlow
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\memlow

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\v dmt16
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\v dnt32
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\V FILT
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\w inlow
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services\m emlow

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\ENUM\ROOT\LEGACY_VDMT16
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\ENUM\ROOT\LEGACY_VDNT32
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\ENUM\ROOT\LEGACY_WINLOW
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\ENUM\ROOT\LEGACY_MEMLOW

10. Son olarak Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarları altında Mszx23.exe dosya adını içeren tüm girdileri bulun ve silin

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Run
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\RunServices
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Run
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\RunServices

:thumbup:

TurkEce

[Forum Ablası]

• »TurkEce« ist weiblich

• Nachricht senden

5

Donnerstag, 17. Februar 2011, 13:49

bu tür arızalar genelde pc açılırken bios bip sesiyle kendilerini belli ederler....Hayır böyle bir ses yok.
genelde sistem ciddi bir hatadan kurtarıldı yazar .....Hayır böyle bir şeyde yazmıyor.
İlginç bir şey daha başka hiçbir sitede programda bu mesaj çıkmıyor hatta o anda açık başka bir site varsa o çalışmaya devam ediyor.
Sadece bizim sitede bu mesajı veriyor ve dediğim gibi yenile komutunu kullandığımda düzeliyor açık sayfa geri geliyor
:huh:

6

Donnerstag, 17. Februar 2011, 14:09

o hata olduğunda print screen ile ekran görüntüsü alma imkanınız varsa
en azından daha sağlıklı yardım verebiliriz

TurkEce

[Forum Ablası]

• »TurkEce« ist weiblich

• Nachricht senden

7

Donnerstag, 17. Februar 2011, 15:44

Tmm olduğu zaman görüntüleyeceğim,teşekkürler...

Ayazz 67

Erleuchteter

• »Ayazz 67« ist männlich

Registrierungsdatum: 13. Dezember 2010

• Nachricht senden

8

Freitag, 18. März 2011, 14:42

tskler guzel paylasim icin ve bilgilendirdigin icin yuregine saglikk

elcinza

Anfänger

Registrierungsdatum: 24. Dezember 2011

• Nachricht senden

9

Samstag, 24. Dezember 2011, 19:55

MERHABA. BEN WINDOWS 7 KULLANIYORUM. MASAUSTUNE DUVAR KAGIDINI EKLEDIKTEN BI SURE SONRA EKRANIN SAG ALT KOSESINDE PENCERE ACILIYOR WINDOWS SIFRESINI AKTIFLESTIR DIYE VE ONDAN SONRA EKRANDAN DUVAR RESMI GIDIYOR.BU NEREDEYSE HER 15 DAKIKADAN BIR TEKRARLIYOR.SIFREYI BILMIYORUM MAALESEF VE DISKI DE KAYBETTIM :) BU DURUMU NASIL COZE BILIRIM YARDIM EDERSENIZ SEVINIRIM...

• »****ONUR*****« ist männlich

Registrierungsdatum: 14. Juli 2009

• Nachricht senden

10

Samstag, 24. Dezember 2011, 21:27

Bilgisayarımızda yüklü Windows sürümünün orjinal olup olmadığını öğrenmek için yapmamız gerekenler çok basittir.

Öncelikle masaüstündeki Bilgisayarım simgesinin üzerinde farenin sağ tuşuna tıklıyoruz ve çıkan seçeneklerden Özellikleri seçiyoruz.

Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra aşağıdaki resimdeki sayfanın açılması gerekiyor. Sayfanın alt kısmında Windows Etkinleştirme yazısının altında Windows Etkinleştirildi yazısı var ise ürünün windows yetkilileri tarafından onaylandığını ve ürününüzün orjinal olduğunu gösterir. Etkinleştirilmemiş yazısı var ise ürününüz windows yetkilileri tarafından onaylanmamış ve ürünün sahte olduğunu gösterir diyebiliriz.

Yinede bazı bilgisayar satıcıları veya tamircileri bilgisayarlara korsan windows işletim sistemi kurup 20-30 TL. ücret almaktadırlar. Bu korsan işlem yapıldığında windows işletim sistemi orjinalmiş gibi görünür, ancak bir süre sonra windows bu durumu anlayacak ve işletim sisteminin etkinleştirilmesini isteyecektir. Bilgisayarınızın orjinal olduğunu doğrulamak için windows yükleyen satıcı veya tamirciden orjinal ürün için lisans numarası bulunan bir etiket vermesini mutlaka isteyiniz. Aksi halde önce siz sonra da size korsan ürün yükleyenler kanun önünde suçludur.

pcnizin yan tarafinda yada arkasinda alttakı gıbı key numarası varsa bunu girmeyi deneyin

anlattıgınıza göre windows7 kopyasi kullaniyorsunuz crack serial yada wındowsun kacak seial numaralarini kullananlarda masa ustü arkaplan resmi siyah olur bunun icin orjinal serial numarasi kullanmaniz gereklidir

deneme19

Anfänger

• »deneme19« ist männlich

Registrierungsdatum: 11. Juni 2012

• Nachricht senden

11

Montag, 11. Juni 2012, 22:13

Pc

Buradaki bilgiler biraz basit olmuş ancak bilmeyenler vardır.

Geçmişte bu işi yapmış biri olarak eksik bilgi verilmiş onu tamamlamak istedim.

Deniyor ki "bilgisayar tamircinizden orjinal ürün etiketi isteyin." Tutarını yazmıyorsunuz müşteriler bunu yanlış anlıyor.

25 - 30 tl format ücreti ödeyip etiketiyle birlikte sistem kurmamızı istiyorlardı.

Orjinal sistem 100 - 150 - 200 tl fiyatlarındadır. Müşteri orjinal ürünü satın alırsa bilgisayar tamircisi yükler zaten.

Ancak ben orjinal ürün satın almayım, bana bilgisayar tamircisi orjinal ürün yüklesin ve etiketini versin.. Böyle saçmalık olmaz.

Sadece format parasına ancak korsan yüklenebilir. Sanıldığı kadar da kötü bir durum değil. Hemen korsan olduğu anlaşılıyormuş gibi yazmışlar. Devlet daireleri hariç genellikle korsan kullanılıyor zaten. Nette dünya kadar kırıcısı da var.

Şimdi bazıları hak hukuk diyecek ancak elin gavurunu zengin etmekten başka bişey değil.

Zaten onlarda korsan kullanıma göz yumuyorlar. Çünkü yaygın hale gelmesi için sistemin, bu şart.

İstese microsoft 1 tane korsan kullandırtmaz. Parayı verip kimse satın almaz doalyısıyla millet başka firmalara yönelir. Başka sistemlere alışır. Bunu göze alamaz asla microsoft.

CHAT

Schüler

• »CHAT« ist männlich

Registrierungsdatum: 13. Juni 2012

• Nachricht senden

12

Mittwoch, 13. Juni 2012, 03:40

Elin gavuru bi seyleri yapiyor ben olsam bende bunun karsiligini alirim tabiki kimse kimseye kara kaşina kara gözüne emek vermez.
Korsan kullanima izin veriyorlar dogrudur ben pc tamire götürüyorum diyelim pc tamircisi key numarasini aldi baska pc ye kayit etti microsoft hangisini iptal edecek ? orjinal elinde key numarsi olan kisi de bir sürü ugrasacak , artik pc tamire götüremez olacak korkusundan acaba key numarami aldi mi ? acaba benim verdigim para gitti mi diye aklinda soru isaretleri olacak hep .
her yeni pc alirken microsoft yazilimi icin para ödüyorsun

MeRaL

Jüri

• »MeRaL« ist weiblich

Registrierungsdatum: 6. Januar 2007

• Nachricht senden

13

Mittwoch, 13. Juni 2012, 11:44

genellikle korsan kullanılıyor zaten

Bunu zannedersem kisisel tecrübelerinizden dolayi söylüyor olmalisiniz. Bilgisayarini veya programini tamamen yasal ve saglikli yollardan alanlarin cogunlukta olduguna inaniyorum - buda benim kisisel tecrübem ;-)
Şimdi bazıları hak hukuk diyecek ancak elin gavurunu zengin etmekten başka bişey değil.

Müslümanla helallesirsinde, elin gavuru diye tabir ettiginiz bir gayrimüslimin hakkini gasp ettiginizde nasil ödeseceksiniz para ödemeden, merak icerisindeyim :hayret:
İstese microsoft 1 tane korsan kullandırtmaz. Parayı verip kimse satın almaz doalyısıyla millet başka firmalara yönelir. Başka sistemlere alışır. Bunu göze alamaz asla microsoft.

Piyasaya cikmadan bir cok acik farkedilmiyor. Gelecek olan sürümlerde bu gideriliyor - korsan kullanicilari yeni arayislara giriyor (buda bir piyasa olusturmustur). Microsoft ücretsiz kullanimi istemiyor, bilakis eski sürümden yeni sürüme gecislerde (update) daha makul ücretler talep ediyor ki bu tür yollara basvurulmasin.
Millet baska sistemlere alisir deyiminizede katilmiyorum. Microsoft ücretlide, diger sistemler ücretsiz mi ki tercih baska bir üründen yana olsun?

Korsan kullanima izin veriyorlar dogrudur ben pc tamire götürüyorum diyelim pc tamircisi key numarasini aldi baska pc ye kayit etti

Bazi bilgileriniz eksik kaliyor. PC tamirciniz bir OEM Versiyonunu kullaniyorsa, hem sizin hem baskalarinin pc'lerine yükleyebilir (cok daha düsük bir ücret talep etmesi normal). Bu tamamen yasal birseydir.
OEM Versiyonunun farki, Microsoft'tan dogrudan ücretsiz Support yani Yardim talep edemiyorsunuz. Sorun oldugunda PC tamircinize basvurmalisiniz - ki büyük ihtimalle ücret talep edecektir.
Kisacasi orjinal versionunu alirsiniz belgesi elinizde olur ve net üzerinden etkinlestirebilirsiniz. Orjinal belgesi sizde oldukca kullanim iznide sizdedir, bu hakki elinizden kimse alamaz. Tamirciye götürdügünüzde bu key numarasini kopyalayip baskalarina yüklerse, bu kisilerin sorun yasamalari muhtemeldir cünkü etkinlestiremezler yada net'e baglandiklarinda (hemen olmasada bir müddet sonra) sorun yasarlar.

Kisacasi: Güvenilir bir yerden alirsaniz pc'nizi, en az 2 yillik garanti süresinde ücretsiz yardim alabilirsiniz, Microsoft'tanda net üzerinden ücretsiz yardim alabilirsiniz.
Az para ödemek istiyorsaniz, OEM Versiyonunu alabilir yada pc tamircinize yükletebilirsiniz. Herhangi sorun oldugunda yanliz ek ücretleri ödemeyede hazirlikli olun (bilhassa pc'den fazla anlamiyorsaniz ve yukardaki islemleri yapmaktan kaciniyorsaniz).

Yanliz belirtmek gerekiyor ki bazen pc'nize bulasan bir virüs sanki Windows sürümünüz orjinal degilmis gibi uyari mesajlari verir ve kullanimi engelleyebilir.
Bazen paysafe üzeri bir ücret talep eder, ki böyle seylere kanmayin, format atmadanda bu tür virüslerden kesin kurtulus genelde yoktur, bilginize.
Orjinal versiyonu kullaniyorsaniz mutlaka sisteminizin yedegini (CD/DVD) alarak güven altina alin. Format gerektiginde CD/DVD üzerinden herseyi tekrar kurabilirsiniz.

onurhan123

Anfänger

• »onurhan123« ist männlich

Registrierungsdatum: 1. Dezember 2013

• Nachricht senden

14

Sonntag, 1. Dezember 2013, 09:46

bilgisayarım açılırken bu ekran çıkıyor neden olabilir bilen birisi yardım etsin ltfn

Dieser Beitrag wurde bereits 4 mal editiert, zuletzt von »onurhan123« (1. Dezember 2013, 10:09)

Oqus Pokus

Moderator

• »Oqus Pokus« ist männlich

Registrierungsdatum: 16. Juli 2007

• Nachricht senden

15

Sonntag, 1. Dezember 2013, 10:13

Bu ekran herkeste çıkıyor.
Önemli olan bu ekranın sonunda ne çıkıyor olması?

İşletim sistemi açılmıyor ise siyah DOS ekranında hataya dair bilgi de çıkması lazım.
Yani bu ekranda kalmaz PC.

HDD mi yok görünüyor, işletim sistemi dosyalarınamı ulaşamadığından açılamıyor daha detaylı bilgi vermezseniz bu ekran görüntüsü hiçbir çözüme ulaştırmaz sizi.

onurhan123

Anfänger

• Nachricht senden

16

Sonntag, 1. Dezember 2013, 10:37

burda kalıyor başka birsey gelmiyor bayada bekledim gelir diye gelmiyor burda kalıyor

Oqus Pokus

Moderator

• »Oqus Pokus« ist männlich

Registrierungsdatum: 16. Juli 2007

• Nachricht senden

17

Sonntag, 1. Dezember 2013, 10:53

En son ne yaptınız bilgisayarda da bu sorun oluştu biliyor musunuz?

Bu ekranda kalıp ilerlememesi genellikle;
Ekran kartı ile alakalı bir durum da olabilir, RAM'lardan kaynaklanan sorun da olabilir.

Masaüstü bilgisayar ise;
  • Ekran kartınızı kontrol edin, yuvasında gevşeme olmuş tam oturmamış olabilir.
  • Kasayı açıp RAM'ları çıkartıp yuvalarını üfleyerek elinizle temizleyerek tekrar takın.
    Eğer 1 den fazla RAM takılı ise yerlerini değiştirin veya tek takarak çalıştırmayı deneyin.

Masaüstü değil de Laptop, Notebook türü bir cihaz ise kurcalamanızı içini açmanızı tavsiye etmem.
Yapabileceğiniz en mantıklı şey servise götürmek olacaktır.

onurhan123

Anfänger

• Nachricht senden

18

Sonntag, 1. Dezember 2013, 11:07

ilgilendiğiniz için tşkkür ederim.

robiscik

Anfänger

• »robiscik« ist männlich

Registrierungsdatum: 10. Dezember 2013

• Nachricht senden

19

Dienstag, 10. Dezember 2013, 16:51

bilgisayarım çalışmıyor

Arkadaşlar merhaba, bir arkadaştan 2 yıllık bir masa üstü pc aldım eve getirmeden önce çalışıyordu, eski pc de 5+1 ses sistemi kartı olduğu için eve gelince bendeki ram i(yeni ve eski pc deki ram lar drr 2 ama farklı markalar) , ses kartını yeni pc ye taktım fişi taktım ve power düğmesine bastım ama ekrana görüntü gelmedi monitöre baktım 2 adet kablo vardı ama yeni pc de tek giriş vardı ,yeni pc deki powerden kapatmak istedim kapanmadı pc, basılı tuttum düğmeye yine olmadı bende fişi çektim sonra diğer pc deki ekran kartını aldım yeni pc ye taktım sonra fişi takıp power düğmesine bastım ama bilgisayar açılırkenki o 2-3 tane ufak ledler yanıyor aynı anda bir fan çalışıp tekrar duruyor yani aynı saniyede elektriği kesiyor,kartlar ve ram dan dolayı bir sorun olsa sanırım sadece çakışma olursöküncede düzelir biliyorum, sanırım pc de yanma falan olmaması lazım. sizce sorun powerdemi yoksa başka birşeydemidir arkadaşlar.

))ONUR((

Meister

• »))ONUR((« ist männlich

Registrierungsdatum: 14. Juli 2009

• Nachricht senden

20

Dienstag, 10. Dezember 2013, 23:21

ram yerine oturmamis yada ram dan birisi sorunlu olabilir iki tane ram varsa elinde ram"in birisini tak ve calistir olmazsa diger ram tak ve power tusuna bastiginda muhtemelen calisr durumda olacaktir.