Giriş yapmadınız.

1

Saturday, 19.02.2011, 20:26

Ana Hakki

Hazreti Peygamberimiz (s.a.s.) eshabıyla oturmuS sohbet ediyordu. Bir kadın sahabe Resulullah'ın huzuruna telasla girerek:

- Ya Resûlellah! Su anda kocam ölüm dicşeginde, belki biraz sonra ölmüs olacak... Yalnız yanında kelime-i sehadet getirdigimi anladıgı ve kendiside getirmeye calıstıgı halde sehadet kelimesi getiremiyor. Kocamın imansız gitmesinden korkuyorum. Bu hususta bir yardımınızı bekliyorum, dedi.

Hazreti Peygamberimiz:

- Kocan saglıgında ne gibi kötü harekette bulunurdu? diye sordu.

Kadın hicbir kötü amelinin olmadıgını, namazını kılıp her türlü ibadetini noksansız yerine getirmeye calıstıgını söyledi.

Bu sefer Peygamberimiz:

- Kocanızın dünyada kimi var? diye sordu.

Kadın ihtiyar bir annesi oldugunu söyleyince Peygamberimz (s.a.s.) kadının kocası Alkama'nın anasın huzura cagırdı. Hazreti Alkama'nın anası, Hazreti Peygamberimizin huzuruna cıktı. Peygamberimiz:

- Oglun sana karsı nasıl hareket ederdi? Oglundan memnunmusun? diyor sordu.

Alkamanın anası:

- Ya Resulullah, oglum evleninceye kadar cok iyi muamele ederdi. Evlendikten sonra hanımını dinledi, bana hor bakmaya basladı. Hatta son zamanda evini bile ayırdı. Ben de üzüldüm, onun bu hareketine, dedi.

Peygamberimiz (s.a.s.) yaşlı kadına; oglunun ölüm döseginde oldugunu, hakkını helal etmedigi takdirde cehennem azabı cekecegini söylediyse de kadın:

- Hakkımı helal etmem ey Allah'ın Resûlü, dedi.

Alkama ise evde yatıyor, hala sehadet kelimesi getiremiyordu.

Hazreti Peygamberimi, kadının annelik sefkatini harekete gecirmek icin, orada bulunanlara:

- Bana biraz odun hazırlayın, diye emir verdi.

Kadın hayretle :

- Odunu ne yapacaksın ya Resûlellah! diye sormaktan kendini alamadı.

cünkü o da süphelenmisti.

Peygamber Efendimiz :

- Oglunu yakacagım... Zira yarın cehennemde yanacagına cezasını burada ceksin, daha iyi buyurunca, kadın dayanamadı,

- Oglumun gözümün önünde yanmasına razı olamam ya Resûlellah ! Ona hakkımı helal ediyorum, dedi.

Murat hasıl olmustu... Hazreti Peygamberimiz, Bilâl-ı Habesi Hazretlerini göndererek :

- Git bakalım, Alkama ne haldedir? buyurdular.

- Bilâl-i Habesi Alkam'nın yanına varıp sehadet kelimesei telkin ettiginde, Alkama'nın dili acılmıstı :

- Lâ ilâhe illallâh, Muhammedün Resûlüllah, deyip ruhunu Allah'a teslim etti.

• "by daglar" bir erkek

• Özel mesaj gönder

2

Monday, 28.02.2011, 15:34

harikasin süper ya emegine saglik paylaşim için ((*.ROSE.*))

3

Tuesday, 1.03.2011, 01:04

tskler arkadasim :)