Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın
  • Konuyu başlatan "TurkEce"

• Özel mesaj gönder

1

Monday, 21.02.2011, 17:23

Dostlara...

Bazı insanlar hayatımıza girer ve çıkar. Bazıları ise ruhumuzu dans ettirir. Bizim yeni ufuklara yelken açmamızı sağlayarak anlayışımızı genişletir. Arkadaşlar hayatımızın sıradan ya da olağanüstü anlarını bizimle paylaşırken, adım adım dostluklar oluşur ve dostlarımızla paylaştığımız anılar yüreğimizin derinliklerinde sonsuza dek kalır. Onlar bizim içimizdeki iyiyi ve güzeli ortaya çıkarır.
İnsanlarla tesadüfen tanışır ama seçimle dost oluruz. Dost , bizim sırdaşımızdır, ağladığımız omuzdur, bizi dinleyen kulaktır, hisseden yürektir, anında yanında yüksek sesle düşünebildiğin, zaaflarını yargılanma korkusu olmaksızın ortaya koyabildiğin kişidir.
Her dostumuzda kendimizin bir parçası vardır. Onu severken kendimizi severiz aslında.
Bu nedenle onun yanında kendimizi daha çok severiz ve güçlü hissederiz. O, içimizdeki gücü ortaya çıkaran büyücüdür.
Her insan bir dosta özlem duyar. İnsanın yalnızlığı dostunun olmamasındandır. İnsanların çoğu dostu olmadığı için arkadaşlarla ya da tanışlarla yalnızlığının değişik evrelerini değişik dozlarda paylaşmaya çalışarak, yalnızlığının acısını boğmaya çalışır. Zamanını, hobilerini ya da derdini paylaştığı kişileri bencilce dostu yapmaya çalışır; kendisi dost olmayı bilemeden. Aslında dostluk sandığı şeyin, kendi ihtiyaçlarına yanıt veren bir nesne arayışı olduğunu bile fark etmeden.
Dostluk, biri giderse diğeri gelir türünden ya da part-time bir ilişki değildir. Her dost benzersizdir. Yeri kimse tarafından doldurulamaz. Kara gün dostu, iyi gün dostu diye bir dost ayrımı yapılması mümkün değildir. Dost, kara günde de, iyi günde de sana destek verendir.
Kara günde sana acıma duygusuyla yaklaşmaz, sadece senin o ruh hali içinde yapman gerektiği halde yapamadığın sorumlulukları üstlenir, acılı anlarını kolaylaştırır; ama takdir bekleyen ya da ihtiyaç duyulmaya ihtiyaç duyan biri olduğu için değil.
İyi günde seni kıskanmaz dost. Seninle birlikte sevinir; kendi başına talih kuşu konmuş kadar.
Dostu olmayanlara, dostlarını harcayanlara uğrar yalnızlık duygusu. Onlar, tanışları için, arkadaşları için bile savurganlıkla "dost" kelimesini kullanırlar. Kendilerini dostsuz olmadıklarına ikna etmek için, yalnızlıklarını inkar edebilmek için.
Dostluk farkındalık gerektirir, duyarlılık gerektirir. Dostu kendin kadar sevmeyi gerektirir. Ne bir fazla ne bir az. Bu da önce kendini sevebilme yetisini kazanmayı gerektirir. Kendini sevemeyen başkasını sevmeye muktedir değildir. Kendimizde olmayan sevgiyi başkasına nasıl verebiliriz ki.
Dostluk da mutlak bir eşitlik vardır. Farklılık ama eşitlik. Dost bulmanın yolu önce kendimizle dost olabilmekten geçer; kendimizle dost olabilmenin yolu da kendimizi tanımaktan. Dost, kendimizi tanıma yolculuğunda bizi bizimle daha yakından tanıştıran kişidir. Hesapsız kitapsızdır dostluk.
Dost bulmanın yolu dost olmaktan, Dost olmanın yolu "insan" olmaktan geçer.

"alıntı"

2

Monday, 21.02.2011, 17:31

dost olmak güzel paylasım tskler..
ama kacımız gerçek dost bulabiliyoruz?
hep arkadan konuşmalar yüze sahte gülücükler saglam dost bulmadan önce yüzdeki maskeler düşmeli bence tskler ece yüregine saglık..

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

3

Monday, 21.02.2011, 18:49

Teşekkürler karanlıkdüş sanalda dostluk zaten yok olamazda inşallah reelde bulalımda öpüp başımıza koyalım hele bu devirde ;)

melye

Yönetici

• "melye" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Monday, 21.02.2011, 18:58

Allahıma bin şükür çok ii dostlarım var..Aramızda kopukluk olsada biyerime bişe olunca benden önce canı yanan dostlarım...Rabbim onların eksikliğini göstermesin..
Kişi neyse onun mükafatını alır...Demekki allahın sevdiği kuluyum ki böyle ii dostlarım var...
Blackline
Zen
Okyanus
Snm
BabuSh

herzaman yanımda olduklarını hissedenlerin başındalar...

he bide dusam var bu aralar engo kıskanmasun :P
ay aslında unuttuklarım varmı acep..benim sayılıdır arkidişlerim emme bi an beynim durabilio :P

ay bu arada yazıyı okumadım ablam çok uzun yau...hahaha

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

5

Monday, 21.02.2011, 19:10

Senin dediğin samimi arkadaşlık ama dostluk bilmiyorumda "bence" sanalda pek olmaz çünkü her an kopmaya hazırdır sanal.
Reelde öylemi her an her durumda yanındadır bir fiil :)
Olsun Eylo burayı oku yeter ;)

• "Masum Masum" bir kadın

• Özel mesaj gönder

6

Wednesday, 27.04.2011, 15:44

Alıntı

Dost bulmanın yolu önce kendimizle dost olabilmekten geçer; kendimizle dost olabilmenin yolu da kendimizi tanımaktan. Dost, kendimizi tanıma yolculuğunda bizi bizimle daha yakından tanıştıran kişidir. Hesapsız kitapsızdır dostluk.

sanirim burda neden bahsettigini iyi biliyorum, eger dost kaybediyorsak demekki iyi insan olmamamizdan ve kendimizi iyi tanitamamizdan geciyor...

daha once okumustum bunu gercekten guzel
hersey yalan oluyor hayatta, dost dediklerimizde olabiliyor
can sagligi demekten baska yapabilecegimiz yok...

eline saglik ece..

7

Wednesday, 27.04.2011, 16:09

keşke bütün dostluklar kalıcı olsa ama hergüzel şey gibi onlarda bitiyor.
Bulmaktan öte sürdürebilmek , vefalı olabilmek sanırım....

kırk yıl aynı yastığa baş koyanlar bile , bir sabah ayrılıp yüzlerini dahi görmüyorlar.

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

8

Wednesday, 27.04.2011, 16:09

ay bu arada yazıyı okumadım ablam çok uzun yau

Daha yaziyi okumaya üseniyo :D

Tesekkürler yazi icin, kisaca dost ve dostlugu özetlemis... :thumbup:

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

9

Wednesday, 27.04.2011, 16:13

kırk yıl aynı yastığa baş koyanlar bile , bir sabah ayrılıp yüzlerini dahi görmüyorlar.

Ahh, blackline tam'da üstüne basmis, cek ayagini ^^
Aslinda biraz önceki yazilari (cevaplari) okuyunca bende aynen söylemek istemistim. Yani sanal yada reel ayrimi cok yanlis. Insan, heryerde insandir.
Ne diyor: dost bulmanin yolu, dost olmaktan geciyor, dost olmanin yolu "insan" olmaktan. Biz demek ki dostumuzdan vazgecmek yerine dost (es) olmaktan vazgeciyoruz zaman zaman.

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

10

Wednesday, 27.04.2011, 17:45

Yorumlarınıza çok teşekkürler ^^

• "MELTEML" bir kadın

• Özel mesaj gönder

11

Friday, 29.04.2011, 00:58

etrafındakiler kuskuyla bakarsan dostun olmaz hep sevecen olmalı insan bence

12

Tuesday, 10.05.2011, 21:50

Güzel Paylasım Icın Tesekkurlerr

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

13

Wednesday, 11.05.2011, 08:14

Yorumları yeniden okudumda sanki dostlukla arkadaşlık yada aile gibi birliktelikler karıştırılıyor gibi anladım.
Samimi arkadaşlıkla,eşle,aileyle,sevgiliyle dost karıştırılmamalı...
Dostluğun derin anlamını düşünürseniz sadece sanalda görüştüğünüz bir kişi zaten sizin dostunuz olamaz.Hem reelde hem sanalda görüşüyorsanız o ayrı...
Dost gözünüzün içine baktığında siz iyiyim desenizde "Hayır sende birşeyler var" diyebilen sevincinizi,kederinizi herşeyinizin karşılıklı saklayamayıp paylaştığınız kişidir.
Oysaki sanal hiçbir duygunun tam ifade edilemediği bir iletişim aracıdır.Hatta başka kişilerin bilgi ve duygularının arkasına saklanıla bilinildiği bir iletişim yeridir.
Kültürünüzü,karakterinizi,duygularınızı çok güzel saklayabilirsiniz.Tamamen doğru olsanız bile görme,dokunma,duyma (çevresinden) gibi eylemlerin yokluğu nedeniyle saklamasanızda karşınızdakide sizde sanalda duygu yanılmalarına,tanıma yanılgılarına çok uğrarsınız...
Mesela sizin gülümseyerek yazdığınız bir espiriyi karşınızdaki arkadaşınız ciddiye alabilir hareketlerinizi,ifadelerinizi yani duygularınızı görmüyor ki? Sürekli kamera açıksa belki.Yinede sadece yüzünü gördüğünüz bir kişinin davranış dilinden anlayabileceğiniz çok şeyi anlayamazsınız.Anlattığı kadarıyla tanır,gösterdiği kadarını anlarsınız...
Diyelimki bir yakınınızı kaybettiniz o esnada zaten bilgisayara girmek gibi bir lüksünüz olmayacağına göre dostum dediğiniz kişi nasıl size destek olacak?
Yada size bekarım dedi parmağında yüzükte yok evli olduğunu nerden anlayacaksınız? Ben oyum şuyum buyum dedi nereye kadar tanıyabilirsiniz?
Çok sağlıklıyım dedi oysaki tekerlekli sandalyede yada tedavi görüyor çok hasta nerden,nasıl anlayacaksınız?
Sadece anlattığı,gösterdiği kadarıyla..Bu durumda dostluk olurmu? Hayır olmaz!
Ben ısrarla söylüyorum dostluk çok derin,çok yüce ve günümüzde samimi arkadaşlıkla,aşkla,meşkle ne yazık ki karıştırılan bir duygudur...
Dostluk zordur,bir kalemde silinemeyen..Sizin ikinci yarınızdır,herşeyinizi bilen size her gününüzde destek olan gün geldiğinde ailenizden yakın olan,silemeyeceğiniz kişidir.
Bir bakıştır,bir eldir,bir omuzdur,yoğun duygu birlikteliğidir...
Sizi,ailenizi,çevrenizi,hayatınızı en az siz kadar tanıyan,ikizinizdir.Karşılıklı sevip saygı duyulan kişidir.
Ne eşiniz gibi gün gelir sizle yolu ayrıldığında yüzünüze bakmaz,ne sizi bir kalemde siler atar nede bir zamanlar can dediğiniz dostunuz size kızdığında ters düştüğünüzde gider sırlarınızı ortalığa döker.İnsanlıksa oda apayrı her birliktelikte yani gerek aile,gerek arkadaş,gerek dostta var olması gereken bambaşka bir kavramdır.İnsani yaklaşım,dostane bakış bence kastedilen.Yani sen dostane duygularla yaklaş o insansa anlar misali ama dostluk değildir bakıştır....
Bence reel hayatımızda bile zordur dost bulmamız hemde çok zor..
Dostluğu ne aşkla,ne arkadaşlıkla nede aileyle karıştırmayan çok yüce birşey olarak gören biri olarak;
Sanal dostluğa yani bir tuşluk, kablolara bağlı, mekanik,teknolojik.....gibi imkansız birşey olması düşüncemle ; Sadece samimi arkadaşlık, dostluk asla olamaz diyorum..
Hayatınızda böyle bir dostunuz varsa ona dört elle sarılın,Allah ayırmasın diye dua edin çünkü Rabbim harici hiç birşey sizi zaten ayıramaz...
Yorumlara, teşekkürler ;)

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "TurkEce" (11.05.2011, 08:22)

14

Wednesday, 11.05.2011, 09:35

benim facebook profilimde çok güzel anlamlı söz var."sen söylediğin değil yaptığın şeysin...."

burdan hareketle keşke herkes heryerde aynı tutarlığı gösterebilse...

Sütlac

Profesyonel

• "Sütlac" bir kadın

• Özel mesaj gönder

15

Wednesday, 11.05.2011, 09:49

yazdiklarini okudumda ece,
yuregim kabardi gozum daldi birazda gozlerim sulandi sanirim (monitore cok baktigimdan olsa gerek)

butun yazilara diyecek tek birseyim var sanirim...

:( <<<<<<

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

16

Wednesday, 11.05.2011, 09:53

Black, senin değindiğin "heryerde aynı tutarlılığı" gösterebilmek konusu biraz dost derinliğinden farklıysada,
bir fiil bu fikrine katılmakla birlikte birde ilave ediyorum;
Reeldeki kadar sanaldada dürüst olabilse ve sanalda gösterdiği cesareti keşke reeldede gösterebilse...

Yorumuna teşekkürler Sütlaç biraz derine girdim sanırım ^^

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "TurkEce" (11.05.2011, 09:59)

17

Wednesday, 11.05.2011, 10:20

Dost dost diye nicesine sarıldım
Benim sadık yarim karatopraktır
Beyhude dolandım, boşa yoruldum
Benim sadık yarim karatopraktır

Aşık Veysel in de dediği gibi bir ömür yaşıyoruz bazıları bu dostuluğu yaşıyor bazıları yaşayamadan ebediyete göçüyor.

Aşkların saman alevi gibi yaşandığı, dostukların menfaat üzerine kurulu olduğu bir dünyada yaşıyoruz malesef...

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

18

Wednesday, 11.05.2011, 10:34

Dost yürek Aşık Veysel'in çok sevdiğim güzel dörtlüğüne ve yorumlarına çok teşekkürler Bilek ^^
Bu şarkıda dostum olmasalarda,
Tüm dost bakışlara,dost yüreklere gitsin :love:

19

Wednesday, 11.05.2011, 16:02

bence gercek dost , mutlulugun/nesen kadar ,
hüzün ve üzüntünede ortak olabiliyor ise, ve dualrinida esirgemiyorsa...
iste o benim icin GERCEK DOST tur...

emegine saglik gönlüm...