Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

Abidin

Stajyer

• Konuyu başlatan "Abidin"

• Özel mesaj gönder

1

Tuesday, 14.08.2007, 17:47

Harddisk Arizasi ile ilgili Sorunum var

Umarim yardimci olabilecek biri cikar :))

Sorunum su :

Benim pc de 2 intern Harddisk var . Birisi Orjinal 40 GB lik digeri sonradan ilave ettigim 250 GB lik.

Orjinal Harddisk 4 Partisyon idi. Yedek harddiskte 3 partisyon var.

Orjinal Harddiskteki Klasörler C: F: G: ve E: olarak tanimalnmisti.

PC nin asil Sistemi XP HOME edition du. Ben uzun zamandir XP Professional yüklemistim onu kullaniyordum. Baslangic Sistemini ( Orjinal Harddiskin kapasitesi kücük diye ) yedek Harddiske yükledim. Boot sektörü ama haliyle C: de yani orjinal HDD de kaldi.

Bir kac gün evvel G: Klasörü hata belirtmeye basladi. PC yi resetleyince devamli

--Einer der Datenträger muss auf Konsistenz überprüft werden-- uyarisiyla kontrol ediliyor öyle aciliyordu Windows.

Pc acikken de Calisma Masasindan G: Klasörünü acmak istedigimde ise Klasörü Formatlamaniz gerekiyor diyerek Format istiyordu. Fazla önemli birsey olmadigindan Formatladim.

Ardina ayni sorunu F: Klasörü vermeye basladi. derken E: Klasörü ayni hatayi gösterdi ve tüm resim arsivini kurban ederek onlarida Formatladim.

Simdi C: Klasöründe ayni hatayi gösteriyor. Reset yapinca bütün bu klasörleri denetimden geciriyor.

Calisma Masasi Bazi Klasörleri gösteriyor bazilarini göstermiyor.
C: Klasörüne girmeye kalkinca hata veriyor girisim engelleniyor.

Su anki Klasöryönetimindeki görüntü böyle:

Yakumo extern olan Harddisk D: H: ve I: Klasörleri yedek Harddiskin Partisyonlaridir.

Gördügünüz gibi Orjinal Harddisk hic görüntüde yok.

Buna cözüm aramak amaciyla Kasayi acip Orjinal HArddiski söktüm ve yerine yedek harddisk i atip XP nin Orjinal Home CD sini yüklemeye calistim. Lakin Setup kontrolden koplimeden geciyor ama reset yapip Windows Konfiguration a bir türlü gecmedi Defalarca reset yapip Yeniden Setup i basslatti. Bir bucuk saat sonra ondanda vazgecip Harddiskleri eski haliyle geri taktim. ( Tabiki demeyin simdi elinin hamuruyla harddiskleri ne hale getirdi cikarip takiyorum diyerek :))) yuk valla cok dikkatli davrandim hatta pamuk eldivenlerle cikarip taktim :))) )

Gelgelelim. Belki Sistemi bu sekilde tekrar kurarsam, yani yeniden sistemi formatlarsam belki düzelir dedim. Ama Malesef setup tan sonra Harddisk Arizali oldugu icin yükleme yapilamiyor uyarisi geldi ve sonlandirdi.

Artik oldugu gibi yeniden pc yi calistirdigimda yukarda saydigim bütün klasörleri denetimden gecirdi, yani bir 45 dakika sürdü pc nin acilmasi.

En büyük hasarda ondan sonra geldi malesef. Orjinal HDD nin tüm klasörleri gibi bu sefer de yedek HDD nin Klasörü hata vermeye basladi. ama Format istemiyorum deyince dosya aciliyor. Aciliyorda F harfinden sonraki Dosyalarin hic birini göstermiyor. Yani arsivin yarisi yok gibi görünüyor.
Oraya indirdigim dosyalarda indirdikten sonra görünmüyor, ayni dosyayi tekrar indirmeye calistigimda ise DOsya mevcut diyor ama görünürde yok.

Dosya opsiyonlarindan gizli dosyalarida görüntüle isaretledigim halde, görüntülemiyor.

Kesin olan Orjinal HDD nin bir sekilde arizali oldugu. Yedek HDD neden böyle yapiyor bilmiyorum.

Bunu Gidermenin bir yolu varmi yoksa ben bu PC yi cumburlop Balkondan asagi komsunun kafasinami firlatsam ???

Pardon eklemeyi unuttum Yedek HDD ki I klasörü sorun yapan ve zaman gectikce daha fazla dosya kayiplara karisiyor.. Seytan mi oynuyor ne ise artik :)

• "slowcu" bir erkek

• Özel mesaj gönder

2

Tuesday, 14.08.2007, 19:33

bu sorun daha önce bende de olmustu c diskini acamiyordum hata veriyor ve engelliyordu girmeme ve c deki bir cok programi calışmaz hale gelmişti... ama benim sizin gibi hardsikle alakalı diildi sanirim iyi bir virüs girmişti pc ye sonra c diskine format atınca düzeldi bu seferde aynı hatai d diski vermişti ve en sonunda tüm arşivi mi feda ederek format attim pc ye komple düzeldi ...

Sizin pc de aynı sorun olabilir mi acaba ? egerki öyleyse tüm pcyi formatlamayı deneyin tüm diskleri yani ( tabi tüm bilgileri feda ederek )

Abidin

Stajyer

• Özel mesaj gönder

3

Tuesday, 14.08.2007, 19:51

Temam güzel kardesim de. Formatlamiyor. XP yi yeniden kurarken Formatlamayi denedim C: ne formatlaniyor ne formatlanmadan sistem yeniden kuruluyor. Digerlerini formatladim birer kez ama ayni hatayi yine veriyor ve tekrar Format yapinca basarisiz diyor .

Yinede tesekkür ederim :)

matrix

Stajyer

• Özel mesaj gönder

4

Tuesday, 14.08.2007, 20:34

simdi okara uzun ve karısık yazmıssın aklım karıstı senin sorun dıscler formatlama hatası veriyor dimi

bu sorun senin pcde bad sectör yada hdd nin kartı arızalı olabılır

sen simdi dikleri formatla komple sil ve bölümleride sil c d e f hepsini birlestir sonra tekrar böl ana dizki 2 ye böl

yedek diski kaca bölmek istiyosa farketmez

sonra ana dıskı formatla ve kur

sorunu bikez daha kısa ve öz yazarmısın sana one göre ben bi program vercem

Abidin

Stajyer

• Özel mesaj gönder

5

Tuesday, 14.08.2007, 21:06

ANa diski göstermiyorki.. resimdeki gibi sadece yedek disk ve extern olan disk i gösteriyor. Ulasamiyorumki sileyim yada formatlayayim ..

Sorunum klasörlerin her biri acmak icin tikladigimda format istemesi. Formatladiktan sonra ama harddisk arizali diyor.

Ana disk hepten kayboldu Klasör yöneticisinde hic cikmiyor

Calisma Masasinda görünüyor ama tikladigim zaman Agir Hata var ulasilamiyor diyor

• "AllaTurkaa" bir erkek

• Özel mesaj gönder

6

Tuesday, 14.08.2007, 21:16

kolay gelsin,

1.öneri
hazir elinin hamuruyla bilgisayarin ic organlarina girmisken
CPU'nun havaladirmasini, sogutucusunu ve tüm cevresini bir temizle!
Verdigin bilgiler harddiskin bir kisminin bozuldugunu ve digerlerinin bozulmak üzere oldugunu gösteriyor.

Harddiskin bozulma nedenleri:
tam bir bölümü okurken bilgisayarin aniden kapanmasi (absturz)
bunun nedeni ise, cogunlukla cpu'nun yeterince hava alamamasi ve asiri isinmasi!
Aniden kapanmalar harddiskde o an okunan bölümlere hasar verir ve
genelde o bölümü birdaha okumakda zorlanir, birde hasar gören bölüm windows sytembelgelerinin oldugu bölümse, her o bülümü okumada kapanir.. (domino effekt)

2.öneri
windows u tek bir harddiske yükle
windows temiz ve hizli calisabilmesi icin hardiskin en az 40% bos olmali!
40GB 4e bölmüssün :shock:
Bu yüzden temiz format atamiyorsun, partisyon formati tam format yapmiyor!
windowsu install ederken dikkat etmen gereken, hizli format (schnell format) secimini kullanma! hizli formatta düzenleme yapmiyor, (sade temizlik)!
Kurz: alle partitionen von der 40GB festpaltte löschen und das ganze einmal langsam formatieren! dann das betriebssytem drauf..
aynisini sonra ikinci harddiskle yapmanida önerrim, sonra onlari bölebilirsin!

Abidin

Stajyer

• Özel mesaj gönder

7

Tuesday, 14.08.2007, 22:11

1.öneri

Kadin kismisi olucakta o kadar tozu görünce temizlemeden edemeyecek... sasardim.. parlatana kadar ugrasmadimsada ikisinide güzel temizledim. Absturz yalan olmasin 6 yillik pc ama 6 kez yasamamistirim.

2. öneriye gelince..

PC yi aldigimda Partisyonlar vardi.
Diger dediklerini bi denerim. Basaramazsam 2 ay sonra yeni pc gelince görüsürüz:)

Hepinize tskler ALLAH razi olsun cümlenizden.

Abidin

Stajyer

• Özel mesaj gönder

8

Wednesday, 15.08.2007, 12:01

Alıntı sahibi ""AllaTurkaa""

kolay gelsin,

2.öneri
windows u tek bir harddiske yükle
windows temiz ve hizli calisabilmesi icin hardiskin en az 40% bos olmali!
40GB 4e bölmüssün :shock:
Bu yüzden temiz format atamiyorsun, partisyon formati tam format yapmiyor!
windowsu install ederken dikkat etmen gereken, hizli format (schnell format) secimini kullanma! hizli formatta düzenleme yapmiyor, (sade temizlik)!
Kurz: alle partitionen von der 40GB festpaltte löschen und das ganze einmal langsam formatieren! dann das betriebssytem drauf..
aynisini sonra ikinci harddiskle yapmanida önerrim, sonra onlari bölebilirsin!

Dedigini yaptim usta... Partisyonlari sildim tek partisyon haline getirdim, sonra NTFS formatiyla eniden YAVAS formatladim. Gelgelelim sistem yüklenmiyor :) Bir hata felan gösterdigi yok sadece kopieren der dateien bitiyor pc neustart yapiyor yeniden setup yapiyor yeniden kopieren yapiyor kopieren bitiyor tekrar setup... Vallahi ardi arkasi kesilmiyor. Simdi napicam :)))

matrix

Stajyer

• Özel mesaj gönder

9

Wednesday, 15.08.2007, 12:16

hayır alpi öle diil işte mesela benım isyerınde pcnin kasa komple acık ama yedek disk formatla cıkmıstı anıden bazen asırı ısdan oluyo :D

ve şunu sölüm 40gb lik bir dikte 39 gbsi bad sectör olsun 1 gbsi saglam olsun o hdd tıkır tıkır hemde hızlı calısabılır bad sectörü kapatabılırsın yanı

neyse önerim su tabı burda nekadar olsa fazla yardımcı olamıyoruz görmeden pek karar veremiyoruzda

öncelikle

dınklerın kablolarını sök
tekrardan tak sonra biosa gir bak diskleri görüyormu daha sonra

dikleri birleştir cde yi tek disk yap formatla böleceksen sadece 2 ye böl 40 gbyi yada bölme sen bilin

yedek diskide birlestir formatla böl daha birde öyle dene senın hddnın kartı bozulmus olabılır yada bad sector

simdi sana bi program vercem onu bir dene

yanlız bu program ied hddler içindir eger sata hdd varsa olmaz

http://www.salvationdata.com/downloads/hsr3.0cdromsetup.rar

HDD Scan and Repair bozulan harddisk yani IDE sürücülerinizden veri kurtarmanızı sağlıyor. SATA sürücüleri desteklemiyor. Programla gelen dosyayı bir cd ye yazıyorsunuz ve bilgisayarınızı CD üzerinden başlatıyorsunuz. HDD Scan and Repair dosyalarınızı bozulan diskinizden kurtarıp size sunuyor.

not : simdi yazmıssın restart remleri kontrol et remleri cıkar sonra tekrar tak kablolarıda kontrol et sonra olmassa gene yaz buraya

donanımsal olarak bir bilgin yoksa birdaha kurcalamamanı tavsiye ederim :D

• "AllaTurkaa" bir erkek

• Özel mesaj gönder

10

Wednesday, 15.08.2007, 12:16

Alıntı

Bir hata felan gösterdigi yok sadece kopieren der dateien bitiyor pc neustart yapiyor yeniden setup yapiyor

formati felan DOS üzeri (boot(install menü) yaptin sanirim!
öyle olmasi gerek.

simdi window setup cdsi ile bilgisayari acarsann , bilgisayar cd üzeri booten yapar ve siyah bir "dos" a benzer bir menüye girer,
önce orda format islemlerini yapmalisin.

sonra tekrar cd üzeri booten yaparak windows setup a gec,
"drücken sie eine beliebige taste um von der cd zustarten"
bir tusa basarak setup a gec.
kopieren der datei bla bla bla.
bir süre sonra tekrar neustart yapar ve yine bu --> "drücken sie eine beliebige taste um von der cd zustarten" bildiri cikar..
fakat busefer hic birsey yapmiyacan ve bekliyecen....

eger ayni yukarda yazdiklarimi uyguladiysan ve bir sonuca ulasamadiysan?!
harddiske elveda :cry:

edit tikla

Abidin

Stajyer

• Özel mesaj gönder

11

Wednesday, 15.08.2007, 13:10

ee dankeschön de... yani ben tiklamasamda direk cd den starten yapiyor. normalde biliyorum windows sisteme gecmesi gerekiyor ama yapmiyo iste.. simdi hdd ye elveda dersen pc yi degil kendimi atarim balkondan asagi :((

Abidin

Stajyer

• Özel mesaj gönder

12

Wednesday, 15.08.2007, 13:17

Matrix önerilerin icin sagol kablolari denicem. Kurcalama demenin faydasi yok, benim gibi ALLAH in unuttugu bir yerde birak donanimi internet hattini bile kendin cekiyosun...
Saka bi yana gercekten anladigimdan degil ama yazilani anlayacak kabiliyetim var sonucta. Ordan kurtariyom sadece. Baskasina baktirma imkanim yok, servise götürsem bana gülerler, onlara verecegim parayla iki yeni pc alirim yani.

Simdi .. su kadarini diyeyim...

Ben o 40 gbnin partisyonlarini sildim biraraya getirdim tam 1 partisyon halinde su an ve ntfs ile formatladim. tekrar bölmeyi zaten istemiyorum gerek yok. oraya kadar sorun yasamadim zaten.
Tek sorun Allaturkaa ninda dedigi gibi, normalde cd den baslatmak icin tusa basmak gerekiyorya, bu hicbirsey yapmasamda tekrar cd den baslatip setup a geciyor..

matrix

Stajyer

• Özel mesaj gönder

13

Wednesday, 15.08.2007, 13:33

bilgisayarda suan sistem olmadıgı için tıklamadan otomatik cdden yükler cdden acıp kapama ayarını biostan yapıcaksın

simdi sen windows kurarken bı ekran gelıyormu mavi bi ekran ondan sonramı kapanıyor

yoksa yükleme yaparkenmi

Abidin

Stajyer

• Özel mesaj gönder

14

Wednesday, 15.08.2007, 13:36

yükleme derken, windows setup file lari kopi ediyor, kopileme bitince kapaniyor tekrar aciliyor ve cd den baslamak icin tusa basiniz diyor ama basmiyorum. basmadigim halde yine cd den basliyor yani windows setup u gecmiyor

matrix

Stajyer

• Özel mesaj gönder

15

Wednesday, 15.08.2007, 13:47

hehe aslında haklısın servıse gittimi günlerce kalıyor ama tanıdık varsa ona götür çünkü bilgisayar elektronik parca heran herşey olabiliyor ve cok hassas

özellikle hdd cok hassas bir donanım yani kapanı acsan actıgın an bozulur yani hddnin içine hava girerse bozulur

ben bilgisayarcıyım benım pcde arızalanmıstı windows cokmustu ve sonra elektırıksel bı durumdan anakart arızalandı ve powerden ses gelıyordu bıraz urastım ve bıraz daha bozuldu servıse goturdum yapamadı sonra ben kendım yaptım zate yanmıstı anakart degıstım :D

ama dedıgım gıbı elektronık alet hassa makıne en ufak sallanmada bıle bozuluyor :D

simdi konuya gelelım herneyse :D

diyosunki cdden yuklemek icin bir tusa basın yazıyor basmıyorum diyorsun otomatık kurulum başlıyor diyorsun

baslar sistem yüklü olmadigi için tekrar otomatik başlar resetleme sebebi remlerdende yapar pcde 2 tane rem varsa sök ikisinide 1 ini tak teke tek tak öle dene

• "AllaTurkaa" bir erkek

• Özel mesaj gönder

16

Wednesday, 15.08.2007, 15:01

Alıntı sahibi ""CanSuyum""

yükleme derken, windows setup file lari kopi ediyor, kopileme bitince kapaniyor tekrar aciliyor ve cd den baslamak icin tusa basiniz diyor ama basmiyorum. basmadigim halde yine cd den basliyor yani windows setup u gecmiyor

aciklamasi cok basit:

[list]
-first boot device: cd (dvd) rom windows xp cd installer
-second boot device: 40GB harddisk c: olacak alan (betriebssytem)
-third boot device: 250GB harddisk (eger install etmek istedigin windows da service pack 2 yoksa, bu harddiski tanimaz) 160 GB den kücük olmali yada patisyonlara bölünmüs olmali)
-vs.[/list]

basitce anlatayim,
windows cdsi bilgisayarinda olunca önce cdrom üzeri calisiyor,
second boot device bos oldugundan windows install belgelerini o alana yüklüyor.
sonra kapanip tekrar acildiginda (neustart) seconond boot devicede olan install belgelerini bulup setup a gecer.
sanirim senin harddisk kapanip tekrar acildiginda install belgelerini kaybediyor.
Kurz: der hat sein langzeitgedächtnis verloren (alsheimer) sonst müsste es mit der setup weiterlaufen

Abidin

Stajyer

• Özel mesaj gönder

17

Wednesday, 15.08.2007, 15:57

alzheimer ist nicht heilbar 8-)

Abidin

Stajyer

• Özel mesaj gönder

18

Wednesday, 15.08.2007, 15:59

hmm bilgileri kaybediyor sa eger. yeniden setup yapmaya gectiginde, Repair yada install seceneklerini gösteriyor, install tikladigimda eski bilgiler silinsinmi diyor... kaybetse bunu dememesi gerek yani bos olmasi gerekmezmi?

Abidin

Stajyer

• Özel mesaj gönder

19

Wednesday, 15.08.2007, 18:25

orjinal HDD bizlere ömür... Ikinci HDD ye yüklememesinin sebebi jumper in HDD de takili olmamasiymis :)

Yardimlariniz icin herbirinizden rabbim razi olsun.

matrix

Stajyer

• Özel mesaj gönder

20

Wednesday, 15.08.2007, 20:17

jumperı takmadınmı hey allahım o degilde bizim burda halletmemız gereken orjınal hdd idi çökmüsmü yanı orjınal dısk :D

40 gbyı yedek olarak da kulanabılırsın slave cevır ole tak eger pc goruyorsa

çünkü yedek diskte senın bılgılerın vardı sılınen windows kuarrsan kurtaramıyorsun cok zor kurmazsan kurtarma şansın var

neyse sen halledınce yaz ben sana data kurtarmada verım sılınen dosyaları kurtar