Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

Sunday, 24.04.2011, 17:32

SWİSH MAX DERSLERİ( Proğram Genel Ayarları )

MERHABA SEVGİLİ ARKADAŞLAR,
Proğramı indirip kurduktan sonra,gerekli olan proğram ayarlarını
ilk başlangıçta bi defa yapmanız yeterli olacaktır...

GENEL AYARLAR
Aşağıdaki işlemleri sırası ile yapalım.
İlk önce açtığımızda proğramı ufak birde pencere açılacaktır.
"Start a new Empty Movie" yazısına tıklayalım..

Eğer böyle bir pencere çıkmaz ise önemli değil.
Aşagıdaki gibi yeni bir ekran oluşurruz o zaman...
File New.. Tıklayın.

Proğramın orta kısmında çalışma sahneside denilen yeni bir "Scene" oluşacaktır.
Bunun rengi beyaz veya başka renkte olabilir onu istediğiniz renkle değişmeniz mümkün..
Sol kısımdaki Cursor işaretini tıklayın resimdeki gibi,

Sonra sağ tarafta bulunan" Movie" yazısnı tıklayın,gerekli ayarları yapalım şimdide.
Backround Color : Siyah arka plan rengidir ayrıca,istediginiz renkle değişebilirsiniz siz.
Witdht : 600 piksel Flash genişliğidir.
Height : 450 piksel Flash uzunluğudur.
Frame Rate : 12 normalidir.(bu flashın hızını ayarlar)
En alttaki kutucuk ise "Stop Playing at end of movie" flashın tekrar edip etmememsi için bir secenektir.
Siz zevkinize göre ayarlarsınız tekrar etmesi veya etmemesi için..

Proğramımızın sağ tarafında bulunan tabloya bakalım şimdi.
Bu kısımdaki "Export" yazısına tıklayalım.
Burdaki amaç resimde görülen yerleri çentikleyelim,flash ımızın
Kb si büyük olursa sıkıştırma işlemi yapar ve nette açılması daha kolay olur.

Şimdiki ayarlar ise proğramın hata verme oranını yüzde 90 azaltıcağına inandıgım için bi gözden
geçirmenizin faydanıza olacagını düşündüğüm için bu ayarlara da bir göz atmanızı öneriyorum..

Sırası ile takip edelim eksik varsa aynısını uygulayın.
Evvela "Edit---Preference" kısmından pencereyi açalım..

Yukardaki kısımda flash çalışmalarını hangi klasor ve
nereye kaydetmenizi istiyorsanız o kısmı secin tamam deyin..

Bu ayarlara baktıktan sonra şimdi son olarak diğer ayar için onuda kontrol edelim.

Genel olarak ayarlaı bu şekilde.Bir sonraki derste yazı,resim ve ses
nasıl uygulanır onla devam edeceğiz şimdilik Hoşçakalın..
Lord-Lion

2

Sunday, 24.04.2011, 18:06

SWİSH MAX DERSLERİ (Ses Ekleme )

MÜZİK YÜKLEMEK

Bu dersimizde yapacagımız flash için ihtiyacımız olan şiir veya müzik dinletisini
nasıl eklicemiz hakkında bilgilenicez.Sesimiz muhakak MP3 formatında olmalıdır.
Başka versiyonları Swish max kabul etmiyor malesef.
Proğramımızı açtıktan sonra,Üst cubuk kısmında bulunan "İnsert" e tıklayın.
Açılan kutucukta "Soundtrack" kısmına tıklyın.
Bilgisayarınızda secin Müziğinizi OK deyin.

Yaptıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi müziğimiz scene kısmına yerleşecektir.
Kırmızı işaretli yerde gözükmektedir.

Buraya kadar her şey normal ise bi test edip dinleyelim.
Yukardaki çubukta siyah Play işaretine tıklayın ve otomatik çalmaya başlıcaktır Müzik.

Ses ekleme işi bu kadar.
Ufak bi detayıda sizle paylaşmak istiyorum.
Seçtiğimiz Mp3 Mb si yani büyüklüğü yüksek değerlerde olursa yaptıgınız çalışma
boyut olarak daha büyük olur ve nette izlenmesi biraz zor olur ve geç açılmasına neden olur.
O sebepten dolayı size tavsiyem,çeşitli convertler sayesinde (mp3 çeviriciler vs..)
boyutunu ufaltabilirsiniz kalite sesi biraz düşük olur ama nette izlenmesinden daha kötü değildir.

Kolay Gelsin Arkadaşlar, bir sonraki dersimizde görüşmek üzere..
Lord-Lion

3

Sunday, 24.04.2011, 18:47

SWİSH MAX DERSLERİ ( Resim Eklemek )

RESİM EKLEMEK
Şimdi resim nasıl eklenir ona bakalım.
Yine müziği eklediğimiz kısımdan yukardaki "İnsert" e tıklayın.

Daha sonra açılan yeni bir pencereden resimlerin oldugu klasoru bulalım.
Sectiğimiz bir resmi secelim ve tamam diyelim.
Tavsiyem önceden ayarlanmış 600-450 pixel boyunda olan bir resmi seçiniz.

Orta ekrana resim gelecektir.Resmi maus yardımı ile tutup ortdaki çalışma alanınımıza
siyah olan kısma taşmayacak şekilde yerleştirelim.
Ve çalşması için resmin bir efekt verelim giriş efekti.Mesela ben Fade-İn efekti ile giriş yapıyorum.
Efekt kısmında bir çok secenek vardır ordan istediğinizi secebilirsiniz.

Efektimizide verdikten sonra Önzile botunundan test edip izleyebiliriz.

Bu işlemi bir kaç resimle zenginleştirip sunumlarınıza ekleyebilirsiniz.
Resim eklemek işi bu kadar.Diğer derslerimizde Flash sunum nasıl hazırlanır gibi konularada yer vereceğim
Şimdilik Hoşçakalın.Kolay gelsin.
Lord-Lion

4

Sunday, 24.04.2011, 18:51

eline emegine saglık lord çok güzel anlatım çok işime yarıyacak bu derslertskler..:)

5

Sunday, 24.04.2011, 18:52

eline saglık lord bizlerle paylastıgın için tsk ederiz..

6

Sunday, 24.04.2011, 19:13

SWİSH MAX DERSLERİ ( Text Yazı Eklemek )

YAZI YÜKLEMEK
Şimdi yazı nasıl eklenir kısaca ona değinmek istiyorum.
Yine resim ve sesi nasıl aldık ise,yazıyıda aynı üst kızımdaki
"İnsert" e tıklıyoruz bu sefer ordaki "Text" e tıklayın

Açılan yerde sağ tarafta text adı altında bi kutucuk çıkacaktır yazmak istediğiniz yazıyı oraya
yazın.Hemen üst kısmında Font seceneği ,renk seceneği,büyüklük gibi vs.. işlemler var isteğinize göre secersiniz ordan.

Yazı nasıl eklenir bunuda görmüş olduk.
Yine yazı efektini resimdeki gibi sag tıklayıp efektler kısmından istediginiz efekti secerek renk katabilirsiniz..
Bi sonraki derste görüşmek üzere.Bu sefer ses müzik ve yazı bir arada olan bi sunum hazırlayalım.
Görüşmek üzere..
Lord-Lion

7

Sunday, 24.04.2011, 19:15

eline saglık lord :)) tsker..

• "nisa nisa" bir kadın

• Özel mesaj gönder

8

Sunday, 24.04.2011, 19:35

harika anlatım olmuş tşklerr

9

Sunday, 24.04.2011, 19:50

SWİSH MAX DERSLERİ (Flash Sunum Hazırlamak+Videolu Anlatım+swi)

İlk Önce çalışmamıza ses ekleyerek başlıyoruz.Aşagıdaki gibi sesimizi bulup ekliyoruz..İnsert---->Soundtrack

Daha sonra sesimizi aldıktan sonra resimler eşliğinde çalışmamıza devam ediyoruz.Resim almak için aşagıdaki gibi İnsert---->İmage den resmimizi alıyoruz.

Yeni bir pencere açılır onun içinden kullanmak istedigimiz resmi seciyorum okeyliyoruz.

Çıkan resmi Movie içerisine boyutunu ayarlıyoruz.

Dalga efekti vermek için bagımsız çalışan ayrı iki tane resim kullanmamız
lazım.Birinci resim normal ölçüdeki resmi ikinci resim ise haraket oluşmasını istedigimiz kısmın resmini keserek ekleyelim.(photoshop adobe vs gibi resim proğramları ile kesmek mümkündür.)
Orjinal resim

Kestigimiz dalgayı verebilecemiz resim.

Şimdi yazı eklemek içinse yine aynı şekilde insert içerisinde bu sefer Text i tıklıyoruz.İnsert------>Text

Bu genel olarak bi flash çalışma yapmak için yapmamız gereken temel içeriklerdir.Bunları isteğimize göre çoğaltabiliriz bir kaç resim bir kaç text gibi vs...
Şimdi bütün bunlara efekt vermeye geldi sıra.Efekti verirken dikkat edilecek bi kaç husus var.
Birincisi resime giriş efektini verebilme ve görevi bitti zaman ikinci resme geçme gibi konulara dikkat edelim.Bazı arkadaşlar bu konuda yetersiz kalıyor bu derste giriş ve çıkış efektlerini iyi bilmek gerekiyor.
Kısaca şöyle tabir edelim..

Yukardaki gibi resme,texte,shapeye efekt uygulardan efektimizi burdan veriyoruz.İstege göre herhangi bir efekti secip önizlemeden bakarak secebilirsiniz.
Buraya kadar sanırım efekt verme olayınıda anladık..
Şimdi herkesin merak ettiği mask yapımı dediğimiz mesela bi çağlayan veya deniz dalgasının shape kullanarak nasıl yapıldıgını anlatacagım.
İlk olarak scebe içerisine İnsert------->sprite acalım ve onun içine shapemizi çizelim..

secelim sonra..

Daha sonra Bundan isteginize göre kopya ederek coğaltalım.Belli aralıklarla alt alta dizelim.

Bunu grup haline getirip tek bir shape yapmamız lazım aşagıdaki gibi gruplandıralım ve tek bi shape olarak görünsüz..Çoğaltıgımız shapelerin hepsini secelim kısayol olarak shifte basılı tutun ve hepsini secin.
Aşagıdaki gibi takip ederek gruplandıralım.

ve tek bir shape yaptık..

Mask için gerekli olan çizgili shapeyi elde ettik..
Daha sonra yaptığımız spriteyi tıklayarak Use Bottom objeckt as mask secenegini centikliyoruz.

Shapemize haraket ettirmek için movie kullanıyoruz aşagıdaki gibi inceleyin.

Böylece düzgün bi şekilde yerleştrdigimiz resimler gerekli işlemini yapmış olurlar efekti dogru zamanda dogru yerde vermeye özen gösterin.
Örnek bir çalışma hazırladım buyrun inceleyin daha iyi anlamanız acısından swi si aşagıdadır.
.ÇALIŞMA DOSYASI TIKLAYIN.
Ayrıca Videolu Anlatım için aşağıdan indiribilirsiniz.
.VİDEOLU ANLATIM TIKLAYIN.
Rar Şifreleri: Lord-Lion
Kolay gelsin umarım anlaşılır olmuştur..

10

Sunday, 24.04.2011, 20:43

SWİSH MAX DERSLERİ (Ateşli Yazı Yapımı )

Ateşli Yazı Yazarak Değişik bir efekt verebilirsiniz yazılarınıza.
Yapımı çok basittir.Bu bir tür Mask Uygulamasıdır.
İzleyin arkadaşlar anlaşılır olmuştur umarım..

Bilgisayarınıza indirerek daha detaylı incelemek isteyenler aşagıdaki
linkten indirebilir.Kolay gelsin..
.VİDEOLU ANLATIM ve çalışma dosyası TIKLAYIN.

Rar Şifresi: Lord-Lion

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "Lord-Lion" (24.04.2011, 22:05)

• "nisa nisa" bir kadın

• Özel mesaj gönder

11

Sunday, 24.04.2011, 21:38

lord rar dosyası şifre istiyor şifresi ne :))

12

Sunday, 24.04.2011, 22:05

SWİAH MAX DERSLERİ ( Deniz Dalgası Yapımı Videolu+Swi)

DENİZ DALGASI YAPIMI

Yukardaki gibi deniz dalgası yapmak için aşagıdaki videolu dersi indirip inceleyiniz.
(Ayrıca dosya içerisinde çalışma eki ve videolu anlatım mevcuttur)
.VİDEOLU ANLATIM ve çalışma dosyası TIKLAYIN.

13

Sunday, 24.04.2011, 22:06

lord rar dosyası şifre istiyor şifresi ne :))

Yazmayı unutmuşum Şifre Lord-Lion

14

Sunday, 24.04.2011, 22:10

elerine saglık lord harika anlatımlar olmuş..:)

15

Sunday, 24.04.2011, 22:22

Swishmax dersleri başlığı Photoshop Grafik bölümüne alınmıştır.
bazı mesajlarının ard arda çıkması başlıklar birleştirildiği içindir

dipnot:
Rapidshare 10 gün indirilmeyen bir dosyayı serverinden kaldırır ..farklı indirme linkleride verirseniz ilerde sorun yaşanmamış olur

ayrıca swishmax gibi güzel bir flash progarmının anlatımlarınıda bizlerle paylaştığın için tşkler

16

Sunday, 24.04.2011, 22:27

Ustam Swish Max a özel bi bölüm olması için yönetimdeki arkadaşlara rica etmiştim.
Bende zannettimki yeni bir bölüm açılır.Ama bu şekilde hiç anlaşılır olmaz konular.
Bunlar sadece başlangıç ders için bir dunya ders var.
O yuzden yeni bir bölüm sadece Swsih Max Dersleri adı altında olursa daha anlaşılır olur bence.
Birde bu konun Flah Animnasyonlar bölümünde olması ilgilenen arkadaşlar için daha kolay bulma ve ilgisini çekme yönünden faydalı olacagını
düşünüyorum.

17

Sunday, 24.04.2011, 23:44

Swishmax dersleri başlığın Flash şiirler bölümünde sabitlenmiştir
anlatımlarını bu başlık içinde devam ettirebilirsin ..ayrı ayrı eklenmesi ilerde aralara flash şiirler eklendiğinde dağılmaması için
şimdilik bu şekilde devam edebilirsin

bölüm açılma konusu ilerde paylaşım ve anlatımların çokluğuna göre
değerlendirilcektir ..

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "BERATCAN" (24.04.2011, 23:53)

18

Monday, 25.04.2011, 00:00

Teşekkür ederim ilginiz için.
Evet zamanla konuların cok olması durumunda
ayrı ayrı yaparsınız.Eminimki bi çok kişiye yardımım dokunur
ve bir şeyler öğrenirler buda bizi memnun edicektir.
Hekese şimdiden kolay gelsin.....

• Özel mesaj gönder

19

Friday, 6.05.2011, 14:41

Lord-Lion hocam, swishi sizin verdiğiniz bilgilerle öğrenmeye çalışıyorum, gerçekten güzel bir anlatımınız var.
ben Türkçe öğretmeniyim.
Bu sene yıl sonunda şiir dinletimiz var okulda.
Bu dinleti için 17 klip hazırlamam gerekiyor.

Fakat program ingilizce olduğu için kullanımımda problem var.

benim size birkaç sorum olacak;
1-Swishmax'ın Türkçe dil yaması var mı?
2- Swishe eklediğimiz müziğin (mp3) sadece bir sahne değil, bütün sahneler süresince yani filmin başından sonuna kadar devam etmesini nasıl sağlayabilirim?
2- Dalga efekti yapımında dalgaların hızı nasıl ayarlayabilirim ve sadece dikdötgen şeklinde değil de sizin verdiğiniz örnekteki gibi tüm su yüzeyinde olmasını nasıl sağlayabilirim?

Teşekkür ederim... :)

20

Saturday, 7.05.2011, 11:59

benim size birkaç sorum olacak;
1-Swishmax'ın Türkçe dil yaması var mı?
2- Swishe eklediğimiz müziğin (mp3) sadece bir sahne değil, bütün sahneler süresince yani filmin başından sonuna kadar devam etmesini nasıl sağlayabilirim?
2- Dalga efekti yapımında dalgaların hızı nasıl ayarlayabilirim ve sadece dikdötgen şeklinde değil de sizin verdiğiniz örnekteki gibi tüm su yüzeyinde olmasını nasıl sağlayabilirim?

1.kullandığınız versiyon hangisi bilmiyorum. tavsiye etmesemde ( 2.0 ın TR yaması mevcut)
2. eklediğiniz mp3 ü ilk önce boyutunu (kb) kısaltmanız gerekir.yoksa flash geç açar eger herhangi bir siteye yükleme yapmıycaksanız m3 ü kısaltmanıza gerek yok
şimdi mp3 ü swishmax a eklediğinizde zaten bir mp3 boyutu asgari 3 mb oldugu için sizin yapcağınız flash boyutuna uygun olcaktır

eger sahneleriniz fazlaysa ve mp 3 boyutunuz kısa gelirse ikinci bir mp 3 ekleme yapamazsınız .. ya safnelerini geçişlerini hızlı yapıcaksınız yada sahneleri ekleme yaparaken mp3 boyutu nekadarsa ona uyguluycaksınız çünkü mp3 ü eklediiğnizde zaten swishmax da boyutunu görceksiniz
siz sadece o aradaki olan mp3 boyutuna nekadar sahne ilave edebiliriseniz onu etceksiniz..

3. Bir efektin üzerine mouse ile tıklayın. Yani seçili hale getirin.
Efektin başına veya sonuna gelin. Mouse imleci değişecektir.
Tıklayın ve elinize kaldırmadan uzatırsanız efektiniz olduğundan daha yavaş bir hal alacaktır. Kısaltırsanız efektiniz kısaldığı kadar hızlanacaktır.
sormak istedğiniz buysa eger