Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

Saturday, 18.06.2011, 13:11

Hiç kalp kırdınız mı veya kalbinizi kıran oldu mu?

Hiç kalp kırdınız mı veya kalbinizi kıran oldu mu?
Sanıyorum insan oğluna özgü duygular bunlar.Zira başka hiçbir Canlı da böyle bir duygunun var olduğuna inanmıyorum. Evinizde beslediğiniz bir köpeğe kızarsınız,söylenirsiniz hatta yeri gelir bir tekme atarsınız, fakat yine de o size asla darılmaz.Kısa bir süre sonra sizi gördüğünde sevgiyle kuyruğunu sallar,sevgi dolu gözlerle bakar.
Biz insanlarda durum başka.Kalbimiz kırıldığında tüm herşeyi unutursunuz,o olay sanki dünyanın en kötü olayıdır.Dünya başınıza yıkılmıştır.O insanı bir daha affetmemeyi düşünürsünüz.Onunla olan tüm iyi anılar birden bire silinmiştir hafızalardan.Belki şok olmuşsunuzdur,böyle bir hareket beklememişsinizdir ondan.Ama olan olmuş,kırılan kırılmıştır.
Yıllar önce bir Anadolu köyünde görev yaparken,bir ihtiyar ile sohbet ediyordum. Zaten oldum olası yaşlı inanları severim.Anıları çok olur onların.Şiire meraklı bir ihtiyardı, hemen ayak üstü dörtlükler uyduruveren bir ihtiyarcık.Sohbet sırasında derin bir iç çekerek;
“Kırma dostun kalbini,
Onaracak ustası yok.
Soldurma gönül çiçeğini,
Sulamaya ibrik yok.”
Yüzünde,onca yılın çizgisi,ellerinde yıllarca toprakla uğraşmanın sağladığı nasırlarıyla ihtiyarcık böyle demişti.Sevgiyle bakan,artık iyice çukura kaçmış gözlerinde bir an parıldayan bir damla yaş gördüm.Belki geçmişte yapılan bir yanlışı anımsamıştı.Zaten yine onunla cezalar,kanunlar,hapishaneler üzerine yaptığımız bir söyleşide;
“Cezaevleri boşuna hoca efendi demişti.En güçlü ceza evleri vicdanımızdır.Vicdanın rahat olmadıktan sonra suçun af edilmiş,özgür kalmışsın ne çare?Vicdanın olmadıktan sonra en berbat mapus damlarının sana faydası ne?”demişti.
O Günden sonra davranışlarıma,sözlerime,sosyal ilişkilerime daha bir dikkat eder oldum.İnsanları kırmamayı,kırılsam da kırmamayı ilke edinir oldum.Bazen bilmeyerek de olsa birilerini kırdıysam ve o kırdığım insan bunu bana hatırlatırsa ,o vicdan azabı bana zaten yeter.O insanı tekrar kazanabilmek için şartlar ne kadar zor olsa da yine de denemeyi göze alırım.İhtiyarın dediği gibi “Onaracak ustası yok”olmasına rağmen,usta titizliğinde olmasa da çıraklık mertebesinde çaba gösteririm.
Günümüz insanı daha gerçekçi,sosyal ilişkiler hep karşılıklı çıkarlar ile donanımlı. Kalp kırılmış,kırılmamış,dostluklar bitmiş,bitmemiş önemi yok.Önemli olan o Günü kâr ile kapatabilmek.Dostum bana küsmüş,küserse küssün,onun bileceği bir iş”mantığı hakim.
En güzeli geçmişte kalan dostluk değerlerine sahip çıkmak,bir birimize daha saygılı,daha hoşgörülü yaklaşabilmek,hepsinden önemlisi kişilere karşı içimizdeki o kahrolası “önyargıyı”yok edebilmek.Toplumsal barışı ve huzuru istiyorsak bunlar çok önemli unsurlar.
Yoksa o olmayan ustayı aramakla daha çook zaman harcarız.

Sütlac

Profesyonel

• "Sütlac" bir kadın

• Özel mesaj gönder

2

Saturday, 18.06.2011, 13:49

kirdigim olmustur evet ama cok yakindan tanimadiklarimi kirdim..
canim dediklerimi istesemde kiramam, kiriliyorlarsada bir insan demekki eksik olan birseyler var...
ben kirilmazdim ama, buyuk parcalar koparildi ve eksildim, simdi kirginim...

eline saglik yasmin, insanin icini dokesi geliyor :)

3

Saturday, 18.06.2011, 14:22

eline saglik yasmin, insanin icini dokesi geliyor :)

:D

TheCurse

Orta Düzey

• "TheCurse" bir erkek

• Özel mesaj gönder

4

Friday, 12.08.2011, 02:18

“Cezaevleri boşuna hoca efendi demişti.En güçlü ceza evleri vicdanımızdır.Vicdanın rahat olmadıktan sonra suçun af edilmiş,özgür kalmışsın ne çare?Vicdanın olmadıktan sonra en berbat mapus damlarının sana faydası ne?”demişti.

Cok güzel demis, vicdani olmayana ceza'da fuzuli :rolleyes:
.Dostum bana küsmüş,küserse küssün,onun bileceği bir iş”mantığı hakim.

Maalesef... zaten önce küsmesi icin sebebiyet verilmistir mutlaka. Sebebini kimse kendinde aramaz, hep o bana küstü deriz, biz küstürdük demeyiz. Biz ne yaptikta küstürdük diye düsünmeyi basardigimizda, usta bir kalp onaricisi olmaya adim atmisiz demektir :thumbup:

Paylasim icin tesekkürlerimi sunuyorum :sapka:

5

Friday, 12.08.2011, 02:22

Alıntı

Cok güzel demis, vicdani olmayana ceza'da fuzuli :rolleyes:

demi...

Alıntı

Maalesef... zaten önce küsmesi icin sebebiyet verilmistir mutlaka. Sebebini kimse kendinde aramaz, hep o bana küstü deriz, biz küstürdük demeyiz. Biz ne yaptikta küstürdük diye düsünmeyi basardigimizda, usta bir kalp onaricisi olmaya adim atmisiz demektir :thumbup:

Paylasim icin tesekkürlerimi sunuyorum :sapka.

Ricalar faydasini gorebildiyseniz eger ne mutlu. :thumbup:

TheCurse

Orta Düzey

• "TheCurse" bir erkek

• Özel mesaj gönder

6

Friday, 12.08.2011, 02:28

Hic bir dostumun kalbini kirmamisimdir hamd olsun Rabbime ve insallah.
Vicdan sahibi olunca insan, yapacagi seyleri bastan düsünüyor ki, sonunda uykusuz birakmasin o vicdan bizi ve küsmesin dostlarimiz diye ^^

Vicdani olmayanlar icinde bu yaziyi kirk kerede paylassak, fayda vermez gibime geliyo *bildigini okumaya devam eder
Faydasi olacak olan kisiler adina tesekkürlerimi sundum :ff: *vicdani oldugunu hatirlar kimileri belki

7

Friday, 12.08.2011, 02:34

Hic Kimsenin KaLbini BiLerek veya Isteyerek Kirmadim,ama KiriLan Hep Kendim OLdum...

8

Friday, 12.08.2011, 02:40

Net Ortamına Bir Çoğunun Kalbini Kırmışımdır Malesef :(
Kalbim Kırılmışmıdır İşte Burası Büyük Bir Muamma :P (Değer Verdiklerim Sadece Üzebilir Vede İncitebilir Beni Biraz Zor Kırılırım) tzz
Bazen Acaba Bende Bir Kalb Taşıyormuyum Diye Merak Ettiğim Oluyor :haha:

dj karagül

Profesyonel

• "dj karagül" bir kadın

• Özel mesaj gönder

9

Friday, 12.08.2011, 03:56

Biz insanlarda durum başka.Kalbimiz kırıldığında tüm herşeyi unutursunuz,o olay sanki dünyanın en kötü olayıdır.Dünya başınıza yıkılmıştır.O insanı bir daha affetmemeyi düşünürsünüz.Onunla olan tüm iyi anılar birden bire silinmiştir hafızalardan.Belki şok olmuşsunuzdur,böyle bir hareket beklememişsinizdir ondan.Ama olan olmuş,kırılan kırılmıştır.“Kırma dostun kalbini,
Onaracak ustası yok.
Soldurma gönül çiçeğini,
Sulamaya ibrik yok.”
çok güzel bir paylaşım yasmin size çok çok teşekkür ederim.

10

Friday, 12.08.2011, 05:48

ewet bazen kırmışımdır malesef ama almasınıda bilmişimdir..bilirler çünkü kalpte kötülük yoktur..

ama ya kalpleri kötü olanlar ya bilerek kıranlar... zehir saçanlar..yada benim kalbimi kıranlar ama önemli degiler çünkü düşünüp üzülmeye degecek kadar önemli degiler...

dostlarım kırılmasınlar yeter bana,
gerisi boş degmezlerde üzülmeye içleri kötü olmuş degişmezler..

tskler yasmin güzel yüregine saglık..

usta_37

Jüri

• "usta_37" bir erkek

• Özel mesaj gönder

11

Friday, 12.08.2011, 08:03

Kalp kırmak icin bir söz yeterlimi ?
İlla sözlerlemi kalp kırılır ?
Bir insanın egoistce davranışı,karşısındakinin kalbini kırmazmı ?
Kendine yapılmasını istemedigini,niye karşındakine yapar bu insanlar ?
Bazen yüzünüze söylenecek eleştiriler kalp kırmamalı,
Dogrusu varsa ,yanlışı varsa onlardan ders almamalımı insan ?
Ve
İnsan özeleştiri yapmalı kendine,
Belki haksızdı,kendini haklı gördügü konularda,
Bir cicek icin koşarken,kac papatya ezdiginin farkında degilmidir..
Gercekte koştugu bir "serap"tır,üzülmek kacınılmazdır aslında..
(Kimse üzerine alınmasın,genelleme üzerine yazılan bir yazıdır)

12

Friday, 12.08.2011, 16:01

çok güzel bir paylaşım çok teşekkürler...
usta37 sizede aynen katılıyorum
size de teşekkürler...
ama
katılmadığım bir nokta var
neden illa birileri üstüne alınacak diye düşünüyoruz...
her yaptığımız şeyi her yazdığımız şeyi illa birileri üstüne alınmak zorundamı...
burda yazılan yazılar illa birilerine nispet olarak mı algılanıyor...
aslında sizi çok iyi anlıyorum usta...
boşverin usta...
üstüne alınan birileri varsa...
yarası olanlardır usta...
sevgiyle kalın usta...

TheCurse

Orta Düzey

• "TheCurse" bir erkek

• Özel mesaj gönder

13

Friday, 12.08.2011, 17:55

Ne kadar üzücü, ben ne dersem derim, alinan, kirilan olursa benim kabahatim degildir felsefesi...
Böyle iste insan kalp kirar, ne kadar ustasi olursan ol, onarilan kalp'te eskisi gibi asla olmaz.
Etrafiniz - kalpleri onarirken dökülen parcalardan olusur. Hic bir zamanda onardiginizda o kalp eski halini alir, bir acaba yine kirar mi kalbimi diye mesafeli olur dostlar - ki dostlarimizi daima yanimizda isteriz. Bu yüzden kirmama cabamizdir.

Usta, sizi tebrik ediyorum. Kimsenin alinmamasi ve kirilmamasi icin ön tedbir takdirlik bir davranistir.
Babush, senide tebrik ediyorum, her ne kadar cok usta kalp kiricisi oldugunu düsünsende :haha: en azindan kendi kalbine mukayet oluyosun ^^ *seni taniyan kirilmaz zaten...

midestino34

Profesyonel

• "midestino34" bir kadın

• Özel mesaj gönder

14

Friday, 12.08.2011, 18:22

kalp hic kırmadım dersem yalan olur ama hatırlamıyorum ben ne zaman birinin kalbini kırdım ne zaman incittim bi yüregi belki hep ben kırıldıgım içinmi sıra gelmiyo kalp kırmaya artık büyüdüm yüregim büyüdü duvarlar ördüm etrafına kimse kıramasın yıkamasın diye işte böyle.... (Kalb kırmak, Kâbe'yi yetmiş defa yıkmaktan daha kötüdür) buyurulmuştur iyi olsun, kötü olsun hiçbir insanın kalbini incitmemelidir Allahü teâlâyı en çok inciten, küfürden, inkârdan sonra, kalb kırmak gibi büyük bir günah yoktur” 3 günlük dünya ne kırılmaya nede kırmaya degmez biraz empati kurmasını biliyosak zaten kırmak gibi bişey söz konusuda olamaz... emeginize saglık yasmin harika bi paylasım cok tskkr bu arada yorum yapan herkezede tskkr harika cümleler yazılmıs...

15

Sunday, 28.08.2011, 23:47

guzel paylasim tskler.....

16

Sunday, 28.08.2011, 23:59

emeklerinize sağlık tskler paylasım adına