Giriş yapmadınız.

1

Monday, 27.06.2011, 20:38

Dünyaya Gülecegim...;-)

Dünyaya gülecegim.

Insan disinda hiçbir canli gülemez ...Bundan böyle gülme aliskanligini edinecegim.

Gülümseyecegim, anlayisim artacak; kikirdayacagim, sorumluluklarim hafifleyecek; gülecegim, hayatim uzayacak, çünkü uzun yasamanin sirri budur ve bu sir simdi benim oldu.

Dünyaya gülecegim.

Her seyden önce, kendime gülecegim. Çünkü kendisini çok ciddiye alan bir insan kadar gülünç bir sey yoktur. Hiçbir zaman ruhumun tuzagina düsmeyecegim. Tabiatin en büyük MUCIZESI olmama karsin;-)yine de sadece zaman rüzgarlarina savrulmus bir kum tanecigi degil miyim? Gerçekten de, nereden geldigimi ya da nereye gittigimi biliyor muyum? Bugünle ilgili endiselerim on yil sonra aptalca gelmeyecek mi? Günün önemsiz olaylarinin beni alt üst etmesine niçin izin vereyim?

Dünyaya gülecegim.

Gözlerimden yaslar akitacak ya da lanetler yagdiracak kadar beni kizdiran insanlar ve olaylar karsisinda nasil gülebilirim? Ne zaman keyfim kaçacak olsa, derhal aklima gelecek kadar güçlü bir aliskanlik haline gelinceye kadar, üç sözcügü tekrarlayacagim. Atalarimdan kalma bu deyis beni her türlü çaprasik durumdan çikartacak ve hayatimi dengede tutacaktir:

"Bu da geçer."

Dünyaya gülecegim.

Çünkü dünyevi olan her sey gelip geçicidir. Yüregim daraldigi zaman, bunun da geçecegini düsünerek teselli olacagim. Basari ile sisindigim zaman, bunun da geçici olmasi nedeniyle kendimi uyaracagim. Yoksulluktan boguldugum zaman, kendime bunun da geçici oldugunu söyleyecegim. Zenginlik kazandigimda da kendime bunun geçici oldugunu söylemeliyim. Evet, piramitleri yapanlar nerede? Piramidin taslari altinda gömülü degil mi? Ve bir gün piramit de kumum altina gömülmeyecek mi? Eger her sey geçici ise, niçin bugün için endise duyayim ki?
Dünyaya gülecegim.

Bugünü gülücüklerle resmedecegim. Bu geceyi sarkilarla çerçeveleyecegim. Mutlu olmak için hiçbir zaman gayret göstermeyecegim, bunun yerine kederli olamayacak kadar mesgul olacagim. Bugünün mutlulugunun tadini bugün çikaracagim. Çünkü o, kutu içinde saklanabilecek bir tohum degildir. O, sisede saklanacak sarap da degildir. Yarin için biriktirilemez. Tohumu ayni gün ekilmeli, hasadi ayni gün biçilmelidir.

Bundan böyle bunu yapacagim.

Dünyaya gülecegim.

Ve gülücüklerimle her sey olduguna varacaktir. Basarisizliklarima gülecegim ki, yeni düslerin bulutlarinda kaybolsunlar. Basarilarima gülecegim ki, gerçek degerlerine büzülsünler. Kötülüklere gülecegim ki, ben tatmadan yok olsunlar. Iyiliklere gülecegim, büyüyüp bollasacaklar. Her gün, yalnizca gülerek baskalarini güldürdügüm zaman, zafer olacaktir.

Dünyaya gülecegim.

Bundan böyle gözyaslarim yalnizca terden akacaktir, çünkü keder ya da pismanlik veya düs kirikligi gözyaslarinin çalisma yasaminda hiçbir degeri yoktur, oysa her gülümseme bir altinla degistirilebilir ve yürekten sarfettigim her güzel söz kaleler insa eder.
Dünyaya gülecegim.

Hiçbir zaman kendimle ve dünyamla alay etmeyi unutacak kadar önemli, bilge, vakur, güçlü olmama izin vermeyecegim. Bu konuda her zaman bir çocuk kalacagim, çünkü ancak bir çocuk olarak kalirsam baskalarina tepeden bakamam ve baskalarina tepeden bakmadigim sürece de haddimi bilirim.
Dünyaya gülecegim.

Gülebildigim sürece yoksul olmam. Bu, o zaman, tabiatin en büyük armaganlarindan birisidir ve ben bunu artik har vurup harman savuramam. Yalnizca gülerek ve mutlulukla gerçek basari haline gelebilirim. Emegimin meyvelerinden yalnizca gülerek ve mutlulukla zevk alabilirim. Eger bu böyle olmasaydi, basarisiz olmak çok daha iyi olmaz miydi; mutluluk, yemege tadini veren sarap degil midir? Basaridan zevk almak için mutluluga sahip olmaliyim ve kahkahalar bana hizmet eden odaliklardir.
Dünyaya gülecegim...

Mutlu olacagim.
Basarili olacagim.

Yazan : Hincal Uluç
Kaynak : sabah
Yil :1997

ve Melis derki : YETERKI GÜLÜMSE... :rolleyes:

ve senelerdir bir felsefem var benim: hayat güzel ben güzel dünya güzel daha ne olsun diyebiliyorum...yeterki herseye ragmen gülümse diyorum... :1gözkirp:

• "<<berdush>>" bir erkek

• Özel mesaj gönder

2

Monday, 27.06.2011, 20:41

güzel paylasimin icin tskrlr melis..

3

Monday, 27.06.2011, 20:45

tşk bu anlamlı paylaşım için emegine sağlıkkk

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• "TurkEce/GnL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Monday, 27.06.2011, 21:04

Çok güzel bir paylaşım Cananım ellerine sağlık :) Benimde hayat felsefem şudur;
"Yaşam boş,insanlar bugünlerde bir hoşsada YAŞAMAK GÜZEL ŞEY BE KARDEŞİM...
Öyleyse haydi gel herşeye herkese rağmen yaşama inatla GÜLÜMSE" ^^

Buda çok sevdiğim ancak bende acı bir anısı nedeniyle
(Bunu bana devamlı söyleyen can dostum bahaneyle mekanın cennet olsun)
gözlerim dolmadan dinleyemediğim bir şarkıdır :S
Benden sana gelsin; GÜLÜMSE ^^

5

Monday, 27.06.2011, 21:11

berdush... fuat arkadasim tesekkürler...

gönlüm seninde güzel katkindan dolayi kocaman bir tesekkür ettim...
bende cook severim gülümse sarkisini zaten gülmeyi cok seven biriyim positif bakan biri napar herzaman gülümser :1gözkirp:

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

6

Monday, 27.06.2011, 21:18

Devamlı gülümseyen biriysen ben yaşlara geldiğinden buna bir kez daha sevineceksin çünkü yüzünde şu an bende oluştuğu gibi devamlı tebebssümün güzel izleri oluşacak :1gözkirp:

7

Monday, 27.06.2011, 21:23

Hıncal Uluçtan Böyle Bir Yazıı Beklemezdim..Emeğinee sağlık çok teşekkürler MelisCanan..Çok Ama Çok Beğendim..

8

Monday, 27.06.2011, 21:52

Gözlerimden yaslar akitacak ya da lanetler yagdiracak kadar beni kizdiran insanlar ve olaylar karsisinda nasil gülebilirim? Ne zaman keyfim kaçacak olsa, derhal aklima gelecek kadar güçlü bir aliskanlik haline gelinceye kadar, üç sözcügü tekrarlayacagim. Atalarimdan kalma bu deyis beni her türlü çaprasik durumdan çikartacak ve hayatimi dengede tutacaktir:

"Bu da geçer."

Hıncal hocamdan böyle anlamlı sözler çok duygusal bir anında yazmış olsa gerek:)
yüreğine sağlık melisim çok güzel bir paylaşım tesekkürler..

9

Tuesday, 28.06.2011, 10:43

rüzzgar ve asi -can -canim... tesekkürler...

gönlüm o dediklerin yumusak hattlar ,
senelerdir kas catanin cizigileri ile senlerdir gülümseyenin cizi arasidan DERIN farklar oldugu gibi :1gözkirp:

• "takunyas" bir kadın

• Özel mesaj gönder

10

Tuesday, 28.06.2011, 12:16

paylaşımm icin tsklerr benim güzelimm

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

11

Tuesday, 28.06.2011, 13:48

Yazan : Hincal Uluç
Kaynak : sabah
Yil :1997

Paylasim icin tesekkürler fakat kücük bir düzeltme/bilgilendirme:
Og Mandino'nun bu kitabini ben daha ögrenci yillarimda okumustum.
Hincal Uluc'ta yazari degil, köse yazisinda bu kitap'tan alinti yapmis kisidir.
Ilgililer icin kitap tanitimi:

Dünyadaki En Büyük Satıcı (Og Mandino) Özeti, Konusu, Karakterleri, Yorumları

Dünyadaki En Büyük Satıcı/Og Mandino...

Yayınevi : Boyner

Og Mandino 22 dile çevrilmiş ve 36 milyondan fazla satmış 18 kitabın yazarıdır. Esinlendirici kişisel gelişim kitapları alanında dünyanın en çok okunan yazarı olan Og Mandino aynı zamanda İngilizce konuşan dünyada en sevilen konuşmacılardan biridir.

Önemli olan bugün ne olduğunuz değil, yarın neye başlayacağız. Deve çobanı küçük Hafid'in ustası büyük tacir Patros'dan devraldığı, başarı ve mutluluğun sırlarını gizleyen on parşömen...

Hafid'i Dünyadaki En Büyük Satıcı yapan yüzyılların bilgeliğini içeren hayat felsefesi...

Aslında hepimiz bir "satıcı" değil miyiz? Hayattaki başarı ve mutluluğumuz büyük ölçüde kendimizi başkalarına nasıl "sattığımıza" bağlı değil mi?

Hafid'i başarılı kılan ilkeler size de yardımcı olacak ve coşkuyla hayatınızı dönüştürmeye başlayacaksınız.

12

Tuesday, 28.06.2011, 14:05

Og Mandino'nun bu kitabini ben daha ögrenci yillarimda okumustum.

ben ilk okudugum icin , ve bu yazinin altinda yazar hincal uluc yazidgi icin aynisini yapistirdim...alinti dir diyerek...
ve negüzel hergün herkes yeni bir bilgi daha ögreniyor

simdi sizde bir tesekkürümü hakettiniz :1gözkirp:

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

13

Tuesday, 28.06.2011, 14:14

simdi sizde bir tesekkürümü hakettiniz :1gözkirp:

Rica ederim ^^
En iyi kisisel gelisim kitaplari arasindadir bu kitap, tavsiye ederim :thumbup:

14

Tuesday, 28.06.2011, 14:21

kisilik
En iyi kisisel gelisim kitaplari arasindadir bu kitap, tavsiye ederim :thumbup:

ben sadece glümse icerigi olani okudum kafi...

siz yinede tavsiye ediniz tabiki..
a...ma

kisiligi henüz ortumayanlara ediniz hmm meral :1gözkirp:

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

15

Tuesday, 28.06.2011, 14:35

kisiligi henüz ortumayanlara ediniz hmm meral :1gözkirp:

Ben herkese tavsiye ediyorum cünkü herkese katki saglayabilecek güzel ve okumasi keyifli olan bir kitap.
Ama tabii ki ben sadece tavsiye ederim, faydalanmak veya faydalanmamk size kalmis...

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

16

Tuesday, 28.06.2011, 14:56

Ben genelde Doğan Cüceloğlu ve Üstün Dökmenin kitaplarını okurum.
Yabancı yazarlarda genelde tavsiye edilenleri okurum çünkü bizim yaşam tarzımıza genelde uyum sağlamaz onların önerileri...
İlk çarşıya çıktığımda bu kitabıda alacağım öneriye teşekkürler ;)

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

17

Tuesday, 28.06.2011, 15:04

Ben genelde Doğan Cüceloğlu ve Üstün Dökmenin kitaplarını okurum.

Güzel bir secim, türk yazarlari arasinda en begendiklerim benimde :thumbup:

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• Özel mesaj gönder

18

Tuesday, 28.06.2011, 15:11

Kitaplığımda seri halindedir bu iki güzel yazarın kitapları,imkanım oldukça seminerlerinide kaçırmam :thumbup:

19

Saturday, 2.07.2011, 12:16

paylaşımm icin tsklerr benim güzelimm

araya girmssin görmemissim canim benim ablalarin gülü,
okudugun icin ben tesekkür ederim... :love: :rolleyes: ^^