Giriş yapmadınız.

1

Friday, 12.08.2011, 00:33

Photoshop ^'da gif düzenlemek

Photoshop’ta:

File => Import => Video Frames to Layers

seçeneğine gidin. Gif animasyonunuzu düzenleyebilmek için öncelikle Quicktime’a ihtiyacınız olacak. Eğer hata verirse indirip kurmalısnız. Eğer hata vermezse devam ediyoruz.

Dosya seçme penceresi açılacak ve size sadece bazı video türlerini seçme şansı verecek. .gif uzantısı seçilemediğinden yapmamız gereken şu: Dosya ismi kısmına ‘*’ karakterini tırnaklar olmadan ekliyoruz ve Enter’a basıyoruz. Şimdi dosya seçme penceresinde tüm dosyaları göreceksiniz ki .gif uzantılı dosyalar da görülecek demektir.

Dosyamızı seçtikten sonra gelen pencerede değişiklik yapmadan OK diyelim ve artık gif animasyonunuz karelere ayrılmış halde animasyon ekranına gelecek. Eğer göremiyorsanız menüden Window => Animation kısmından görünür hale getiriniz.

Burdan sonra layerları düzenleyerek vb. şekilde animasyonu kendi istediğiniz kriterlere göre işlersiniz.

resimli anlatım
Gif resimleri Photoshopta düzenlemek için önce Gif dosyasını Quick Time Player programıyla açıyoruz.

Herhangi bir işlem yapmadan File - Save As seçeneği ile kayıt seçeneklerini açıyoruz ve dosyamızı kaydediyoruz ,aşamada gif uzantılı olan dosyamızı mov
uzantıya çevirmiş oluyoruz.

Daha Sonra Photoshop'u açıyoruz ,Photoshopta mov uzantılı dosyamızı Import-Video Frames to layers ile açıyoruz.

Bir gif uzantılı dosya ,boyutuna göre yüzlerce layer ve frames'ten oluşabilir bizim bu işlemde kullandığımız dosyayı sistem tanımlaması ile kullanacak olursa 113 frames ve 113 layer'den oluşur.
Psd dosyalarının layer ve frames sayısı önemli olmaksızın düzenlemesi basit bir işlemdir çünkü psd kalıbı ham dosyadır ve uygulaması basittir ,gif dosyası ham dosya olmadığı için bütün uygulamaları biz yapacağız onun içinde layer ve frames sayısını düşük tutarak bu işlemi kısaltacağız ve layer sayısını 12'ye düşüreceğiz.

Frames penceresinin altında yer alan zaman süresini 0,8 olarak ayarlıyoruz.

Frames ve Layer aynı anda hareket ederler .

1.Layer ve 1.Frames seçiliyken çok basit bir düzenleme yapacağız ve adımızı yazacağız , örnek Rsmalee yazıyoruz ve avatarımız aşağıdaki gibi oluyor.

Birazdaha detaylı

2.Layer ve 2.Frames seçili durumdayken Magnetic Lasso Tool aracımız seçiyoruz ,mausemizin sol tuşu basıyoruz ve elimizle hareket ettirmeye başlıyoruz .

Seçmeye çalıştığımız alanın tamamını tek seferde kolay seçemeyeceğimiz için resimdeki kıvrımların ya da renk farklılıklarının olduğu yerlerde sol tuşa basarak nokta koyuyoruz ve öyle devam ediyoruz.
Bu aşamalarda mauseyi bırakmamak gerektiğini de unutmuyoruz.
Resimde dikkat ederseniz bazı bölgelerde kareler var bu kareler seçerken sol tuşa bastığımda oluşan seçimlerdir.

resimde seçili alanımızın tamamı görülmektedir.

Alanımızı seçiliyken klavyemizde bulunan Delete tuşuna basıyoruz ve seçili alanımızı resimden çıkarıyoruz.

Resimde görüldüğü gibi alanımızın temizlenmiş hali ve resimde son bir silme işlemi ile tamamen temizlenmiş halini görüyoruz.

alıntıdır..

Bu mesaj 4 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "BERATCAN" (12.08.2011, 00:57)

TheCurse

Orta Düzey

• "TheCurse" bir erkek

• Özel mesaj gönder

2

Friday, 12.08.2011, 00:56

Alinti oldugunu belirtmemissiniz :huh:
*Emege saygi!

3

Friday, 12.08.2011, 00:58

çok sabırsızsınız :by:

TheCurse

Orta Düzey

• "TheCurse" bir erkek

• Özel mesaj gönder

4

Friday, 12.08.2011, 01:09

Hangi Photoshop serisi icin gecerli oldugunuda yazmamissiniz.
Photoshop 7 kullananlar'da var hala, Photoshop CS4'te kullananlarda var...
Bu anlatim PHOTOSHOP CS3 icindir!

5

Friday, 12.08.2011, 01:16

siz yazmişsiniz zahmet edip
kutlarım :thumbsup:
başka sorunuz varsa alalım
yoksa konu içeriğinde kalmak en doğru olan
:bf:

TheCurse

Orta Düzey

• "TheCurse" bir erkek

• Özel mesaj gönder

6

Friday, 12.08.2011, 01:42

Üstteki anlatimla, alttaki resimli anlatim farkli farkli... ben söylemis olayimda, üyelerin kafasi karismasin :whistling:

*Quicktime ile acip, mov dosyasi olarak kaydetmek zorunda degilsiniz. Üstteki anlatimdaki gibi yaparsaniz, GIF uzantili dosyayi acip, üzerinde istediginiz calismayi yapabilirsiniz :thumbup:

7

Friday, 12.08.2011, 01:50

Üstteki anlatimla, alttaki resimli anlatim farkli farkli... ben söylemis olayimda, üyelerin kafasi karismasin

nasıl farkettiniz onu :thumbsup:

ama o aradaki çizgiyi demekki göremediniz
anlamını biliyorsanız sorun yok
bilmiyorsanız bi ara o çizgiyide resimli anlatabilirim
:thumbsup:
:by:

8

Friday, 12.08.2011, 01:52

Alinti oldugunu belirtmemissiniz :huh:
*Emege saygi!

Hangi Photoshop serisi icin gecerli oldugunuda yazmamissiniz.
Photoshop 7 kullananlar'da var hala, Photoshop CS4'te kullananlarda var...

Üstteki anlatimla, alttaki resimli anlatim farkli farkli... ben söylemis olayimda, üyelerin kafasi karismasin :whistling:

*Quicktime ile acip, mov dosyasi olarak kaydetmek zorunda degilsiniz. Üstteki anlatimdaki gibi yaparsaniz, GIF uzantili dosyayi acip, üzerinde istediginiz calismayi yapabilirsiniz :thumbup:

EE madem siz biliyormusunuz siz aydinlatmis oldunuz bilmiyenler sayenizde ogrenmis oldular demi?

TheCurse

Orta Düzey

• "TheCurse" bir erkek

• Özel mesaj gönder

9

Friday, 12.08.2011, 01:59

Farkederim cünkü asinasi oldugum bir konu :whistling:

Resimli anlatimdakini uyguladiniz mi? Uygulamadiysaniz bir deneyin derim :pardon: *göreceksiniz

@Yasmin, evet sayemde ama kafalari hala karisacaktir resimli uygulamayi denediklerinde :thumbsup:

10

Friday, 12.08.2011, 02:05

Farkederim cünkü asinasi oldugum bir konu

ozaman birilerinin paylaşımına kulp takıcağınıza
sizde bir başlık açıp
yeni farklı bir anlatım yapınız
bundan sonraki gereksiz mesajlar silincektir
....... :oku:

11

Friday, 12.08.2011, 05:32

eline saglık beratcan arkadasların işine yarıtacaktır tskler..

TheCurse daha baska ve güzel anlatımları sendende bekleriz bence daha yararlı olursunuz..:))

rsmalee

Acemi

• "rsmalee" bir erkek

• Özel mesaj gönder

13

Wednesday, 1.04.2020, 14:05

vay be neredeyse 13 sene önce üstüne cevap vereceğim . arkadaş hala sitede mi bilmiyorum tesadüfen google aramsında karşıma bir konu ve dediğim gibi neredeyse 13 sene önce hazırladığım konuya ceavap yazıyorm.
bu çalışma tek dosya ibaretti üstteki ayrı altta ki ayrı değil bir videonun gif resme çevirilmesi ve düzenlemesini anlatmıştım .