Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

DJ_DiL@N

Profesyonel

• Konuyu başlatan "DJ_DiL@N"

• Özel mesaj gönder

1

Saturday, 23.08.2008, 12:14

Ipin Hesabi

İPİN HESABI

Kasabanın birinde zengin bir tüccar yaşarmış. Öleceği vakit vasiyetinde: 'Ben mezara konulduğum gün kim gelir benimle bir gece mezarda kalırsa ona servetimin yarısını bırakacağım.' demiş.

Çoluğu çocuğu, akrabaları servetin yarısı bırakılmasına rağmen bunu yerine getiremeyeceklerini düşünüyorlarmış. Kısa bir müddet sonra adam ölmüş.

Adamın vasiyeti kasabada zaten meşhurmuş. Bunu duyanlardan biri de kasabanın en ücrâ köşesinde yaşayan hamalmış. Adamın öldüğü haberini duyunca yakınlarına kendisinin bir gece mezarda kalabileceğini söylemiş. Bunun üzerine cenaze merasiminden sonra hamalı da adamla birlikte kabre koymuşlar.

Hamal: 'Zaten bir tane ipim bir tane de küfem var. Kaybedecek bir şeyim yok. İyi ettim de bu adamla buraya girdim. Çıktığımda kasabanın hatırı sayılır insanlarından biri olacağım.' diye düşünüyorken bir gürültü kopmuş ve dünyada daha önce hiç karşılaşmadığı yüzlere orada rastlamış.

Gelen melekler aralarında konuşuyorlarmış: 'Bu ölü olan zaten elimizde. Onu istediğimiz vakit hesaba çekebiliriz. İlk önce şu canlı olandan başlayalım.'

Adam tir tir titriyorken başlamış melekler art arda sorular sormaya: 'Söyle bakalım ey falan oğlu filan. Küfenin ipini nereden buldun? Satın aldıysan ne kadara aldın? Kimden aldın? Aldığın kişiyi dolandırdın mı? Hakiki değerinde mi verdin ücretini?'

Adamın dili dolanıyor sorulan sorulara cevaplar bulmaya çalışıyor ancak, o cevap verdikçe ip ile ilgili bir başka soru ile karşılaşıyormuş.

Gün ağarırken zengin adamın akrabaları gelmiş ve adamı mezardan çıkarmışlar:
- Artık kasabanın sayılı zenginlerindensin. Anlat bakalım bir gece mezarda kalmak nasıl bir duygu?

Hamal:
- Aman, lanet gitsin! İstemiyorum! Bütün mal mülk sizin olsun! Ben bir ipin hesabını sabaha kadar veremedim, o kadar malın hesabını kıyamete kadar veremem herhalde...

Alinidir.

• "60GeNCLiK" bir erkek

• Özel mesaj gönder

2

Saturday, 23.08.2008, 12:16

DJ_DiL@N, Emegine Sağlik güzel paylasim için tskler

*Deniz*

Bilge

• "*Deniz*" bir kadın

• Özel mesaj gönder

3

Saturday, 23.08.2008, 17:33

:) Ah ah bir ipin bile hesabını vermek ne zor Rabbim suallarimizi kolay eylesin o günde yardımcımız olsun işimiz zor...

DJ_DiL@N

Profesyonel

• Konuyu başlatan "DJ_DiL@N"

• Özel mesaj gönder

4

Sunday, 24.08.2008, 02:38

Rica ederim Arkadaslar Sizlerde Güzel Yorumlariniz icin Tessekkür Ederim..!!!
ALLAH Sizlerdende Razi Olsun.

DJ*LAZ*GÜLÜ

Profesyonel

• "DJ*LAZ*GÜLÜ" bir kadın

• Özel mesaj gönder

5

Friday, 16.01.2009, 13:12

İPİN HESABI

İPİN HESABI
Zenginin biri ölümden ve kabirdeki yalnızlıktan çok korkuyormuş. "Öldüğüm geceyi kim kabre girerek sabaha kadar benimle geçirirse servetimin yarısını ona bağışlıyorum" diye vasiyet etmiş. Öldüğünde "Kim birlikte kabre girip sabahlamak ister?" diye araştırmışlar. Kimse çıkmamış. Nihayet bir hamal,
-Benim sadece bir ipim var, kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar durursam zengin olurum." diye düşünerek kabul etmiş.

Vefat eden zengin ile birlikte defnetmişler. Sorgu sual melekleri gelmiş. Bakmışlar kabirde bir ölü, bir canlı var. "Nasıl olsa bu ölü elimizde... Biz şu canlı olandan başlayalım" demişler ve hamalı sorgulamaya başlamışlar.
-O ip kimin? Nereden aldın? Niye aldın? Nasıl aldın? Nerelerde kullandın?" Sabaha kadar sorgu sual devam etmiş, adamın hesabı bitmemiş. Sabahleyin kabirden çıkmış.
- Tamam, servetin yarısı senin, demişler.
- Aman,demiş hamal, istemem, kalsın. Ben, sabaha kadar bir ipin hesabını veremedim. O kadar servetin hesabını nasıl veririm?

Hayatını ve hayatın içerisinde istifade edilen lütufların hesabını vermek hafife alıncak şey değildir.

KAYNAK: AKAR, Mehmet; Mesel Denizi, Nil Yayınları

((yesil-cimen))

Profesyonel

• "((yesil-cimen))" bir kadın

• Özel mesaj gönder

6

Friday, 16.01.2009, 13:57

ALLAH RAZI OLSUN BACIM PAYLASIMIN ICIN TESEKKÜRLER

~DJ~MURAT ÖZEL

Orta Düzey

• "~DJ~MURAT ÖZEL" bir erkek

• Özel mesaj gönder

7

Friday, 16.01.2009, 22:08

ABLAM ALLAH RAZI OLSUN GUZEL PAYLLASIMININDAN DOLAYI

DJ*LAZ*GÜLÜ

Profesyonel

• "DJ*LAZ*GÜLÜ" bir kadın

• Özel mesaj gönder

8

Saturday, 17.01.2009, 00:20

AMINNNNNN MEVLAM SIZLERDENDE RAZI OLSUN INSALLAH :up:

ayşeceren

Profesyonel

• Özel mesaj gönder

9

Wednesday, 21.01.2009, 15:27

Emegine Saglik Sagolasin

• Özel mesaj gönder

10

Friday, 6.02.2009, 22:46

ALLAH C.C. RAZI OLSUN DJ*LAZ*GÜLÜ

• "basyaylali genc" bir erkek

• Özel mesaj gönder

11

Thursday, 29.07.2010, 12:40

çok güzel bir hikaye. teşekkürler

• "(((KALPSIZ)))" bir kadın

• Özel mesaj gönder

12

Tuesday, 21.12.2010, 17:53

cok guzel bir paylasim tskler ;)

TurkEce

[Forum Ablası]

• "TurkEce" bir kadın

• Özel mesaj gönder

13

Thursday, 20.01.2011, 21:22

Bir Ip,bir Küfe....

Bir şehrin en zengini öldüğünde, tellallar sokaklara dökülüp;

* Ey ahali, diye bağırmışlar. Biliyorsunuz Veli efendi öldü. Bir vasiyeti var. Ahiret hayatına alışabilmek için, kendisine bir günlük yardımcı arıyor. Kim ki, mezardaki ilk gecesini onunla beraber geçirirse,

Veli Efendiye ait servetin yarısı kendisine verilecektir.

Ey ahali,duyduk duymadık demeyin....

Tellalların bütün çabasına rağmen kimse bu parlak, fakat korkulu vasiyete kulak vermemiş.

Ama sonunda, şehrin en fakir sırt hamallarından birisi çıkmış ortaya.

Adamcağız bakmış ki, hayatta zaten sırtındaki küfesinden ve ipinden başka bir şey yok. O halde "hamal olarak yatıp,ertesi sabah zengin olarak kalkarım" diyerek razı olmuş...

Genişçe bir mezara,iyice kefenlenen zengini ve yanına hamalı yatırmışlar.Az sonra sual melekleri gelmiş "İkisi de bize emanet" diye konuşmuşlar.

"Zengin nasıl olsa kalacak, su hamaldan başlayalım." Sormuşlar: * Dünyada malin mülkün var miydi?

* Alay etmeyin demiş, hamal. Sırtımdaki küfeden ve ipten başka hiç bir şeyim olmadığını siz de bilirsiniz.

* Peki diye eklemiş melekler, o ipi ne karşılığında aldın.. Sonra küfeyi ne is gördün de nasıl elde ettin?

Anlatmış hamalcağız. Beş kişinin malini 10 kurusa taşıdım. İkisini yedim, sekizini sakladım..

Ertesi gün de ayni isleri yaptım. Yemedim içmedim, ucuza taşıdım ve bunları aldım. Melekler:

* Çık demişler, çık... Olmadı.... Hasan Efendiden aldığın para, hak ettiğinden çok düşük. Biz ondan bunun hesabini soracağız.

Mehmet Efendiyle de ucuza anlaşmış ve ucuza taşımışsın....

* İyi ama, diye cevaplamış hamal, hakettigim parayı isteseydim, bana taşıttırmazdı. Taşıttırmayınca da aç kalırdım.....

* O bizim isimiz demiş melekler, nasıl olsa buraya o da gelecek. Biz senin adına ona sorarız. Melekler, hamal'ı sıkıştırmaya devam etmiş.

* Söyle bakalım, aldığın paranın kaçını yedin, kaçını sakladın?

* On kuruş aldı isem, yarısını sakladım... iki kuruş aldı isem, bir kurusunu biriktirdim...

* Çık demiş melekler... Yine olmadı, hem ucuza taşımışsın, hem de gıdandan kesmişsin...

Yani sen, kendi nefsine zulmetmişsin... Nefsine zulmetmek de günahtır, bilmez misin?...

Hamalcağız ne cevap vereceğini düşünüp ecel terleri dökerken, sabah olmuş. Açılan mezardan yukarıya bir bakmış ki, bütün millet orada...

Kadı Efendi ve şehrin mehter takımı da kendisini bekliyor. Bir kıyamet ki sormayın.

"Kutlu olsun" demişler... "Bu gece kimsenin yapamayacağı bir isi basardın ama, bak artık zengin oldun."

* Yooo, diye bağırmış hamal. İstemem , sizin olsun...

Ben , bir iple küfenin hesabini sabaha kadar veremedim,
Ya o kadar servetim olsaydı, ne yapardım?

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "Melye" (9.09.2011, 12:27) düzenleme sebepleri: kelime hatası düzenlendi...

Melye

Yönetici

• "Melye" bir kadın

• Özel mesaj gönder

14

Friday, 9.09.2011, 12:28

Lazgülü hemşom ve daha geniş anlatım için gönül abla ikinizinde yüreklerine sağlık...ibret alınması gereken çok güzel bi hikaye idi...
(kendi konum fazla olmuş yok ettim :hayret: )

:aro:

15

Thursday, 15.09.2011, 07:20

Paylasım Icin Tesekkurler :ff:

ZENoBIA

Bilge

• "ZENoBIA" bir kadın

• Özel mesaj gönder

16

Friday, 29.06.2012, 06:48

İpin Hesabı

Zenginin biri ölümden ve kabirdeki yalnızlıktan çok korkuyormuş. “Öldüğüm geceyi kim kabre girerek sabaha kadar benimle geçirirse servetimin yarısını ona bağışlıyorum” diye vasiyet etmiş.
Öldüğünde “Kim birlikte kabre girip sabahlamak ister?” diye araştırmışlar.
Kimse çıkmamış. Nihayet bir hamal,
-Benim sadece bir ipim var, kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar durursam zengin olurum.” diye düşünerek kabul etmiş. Vefat eden zengin ile birlikte defnetmişler.
Sorgu sual melekleri gelmiş. Bakmışlar kabirde bir ölü, bir canlı var. “Nasıl olsa bu ölü elimizde… Biz şu canlı olandan başlayalım” demişler ve hamalı sorgulamaya başlamışlar.
-O ip kimin? Nereden aldın? Niye aldın? Nasıl aldın? Nerelerde kullandın?” Sabaha kadar sorgu sual devam etmiş, adamın hesabı bitmemiş. Sabahleyin kabirden çıkmış.
- Tamam, servetin yarısı senin, demişler.
- Aman, demiş hamal, istemem, kalsın. Ben, sabaha kadar bir ipin hesabını veremedim. O kadar servetin hesabını nasıl veririm?..

BOZKURT-03

Profesyonel

• "BOZKURT-03" bir erkek

• Özel mesaj gönder

17

Monday, 25.11.2013, 19:26

paylasim icin tesekkürler

su-damlası

Orta Düzey

• "su-damlası" bir kadın

• Özel mesaj gönder

18