Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın
  • Konuyu başlatan "MeRaL"

• Özel mesaj gönder

1

Monday, 5.09.2011, 01:23

Dinimizde ''İnat, Tartışma ve Münakaşa''....

Tartışmanın zararları nelerdir?

Hakkı açıklamak niyetiyle de olsa, başkalarını mağlup etmek için yapılan tartışmalar zararlıdır. Bir kimsede tartışmada galip gelme sevgisi, hakkı karşısındakinin ağzından duymaktan daha sevimli gelirse, her kötülüğün içine girmiş demektir. Tartışmayı kazanma arzusu, diğer kötülüklere sebebiyet verir.

Tartışmanın on zararı vardır:

1. Hasede yol açar:

Haset ise, ateşin odunu yediği gibi, iyilikleri yer. Tartışmada galip gelen de, mağlup olan da zararlıdır. Mağlup olana, (Falanca senden daha ileri görüşlüdür) denince, galip gelene haset etmeye başlar. Tartışmada galip gelen kimse, kendini üstün görmeye başlar. Hadis-i şerifte, (Allahü teâlâ, kibredeni alçaltır, tevazu edeni yükseltir) buyuruldu. (Taberani)

2. Hakkı küçük gösterir:

Tartışmacı, kendini üstün görme hastalığından kurtulamaz. Her zaman kendisinin hakim olmasını ister. (Niye hep kendin konuşuyorsun) diyenlere, (Biz böyle davranmakla ilmin izzetini koruyoruz) der. Hasmının bildirdiklerine önem vermez, onun delillerini küçük görür. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
    (Hakkı küçük görmek kibirdendir.) [İ.Gazali]

3. Kin tutmaya yol açar:

Fikrinin kabul edilmediğini gören tartışmacı, hasmına kin besler, bazen ömür boyu onu affetmez. Kin felakettir. Hadis-i şerifte, (Mümin kinci olmaz) buyuruldu. (İ.Gazali)

4. Gıybete sebep olur:

Tartışmacı, hasmının sözlerini naklederek, (O şöyle dedi, ben şöyle cevap verdim) diyerek kendini gıybetten kurtaramaz. Halbuki gıybet etmek, ölü eti yemek gibidir.

5. Övünmeye sebep olur:

Tartışmacı, galip gelirse, kendini övmekten kurtaramaz. (Şu delilleri getirerek susturdum) diye kendini över. Halbuki, (Çirkin olan doğru, kişinin kendini övmesidir). Bir âyet meali:

(Allahü teâlâ, kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez.) [Lokman18]

Arkadaşını mağlup etmekle övünen bir cemiyette, kardeşliğin tesisi mümkün olur mu? Övünmek, başkasını hakir, aşağı görmekten ileri gelir. Halbuki hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Din kardeşini hakir görmek, kötülük olarak yeter.) [Müslim]

6. Kusur araştırıcı olur:

Tartışmacı, hasmını yenmek için onun gizli kusurlarını araştırmaktan kendini alamaz. Halbuki başkalarının kusurlarını araştırmak günahtır. Tartışmacı, hasmının bedeni kusurlarını ima ile de olsa söyler. Mesela; hasmı gözlüklü ise, (Bu gerçekler gözlükle görülmez) diyerek hasmının, gözündeki, bedeni kusurunu ilmi noksanlığı için bir özür sayar.

7. Zarara sevindirir:

Tartışmacı, hasmının kötü duruma düşmesine sevinir. Halbuki hadis-i şerifte buyuruldu ki:
    (Kendisi için sevdiğini, din kardeşi için sevmeyen kâmil mümin olamaz.) [Buhari]

8. Riyaya yol açar:

Tartışmacı, zahiren hasmına sevgi gösterir ise de, bunun yalan olduğunu bilir. Bu ise münafıklık alametidir. Tartışmacı halkın gözüne girmeye çalışır. Bu ise riyadır. Hadis-i şerifte, (Riya küçük şirktir) buyuruldu. (Taberani)

9. Hakkı inkâra yol açar:

Hakkın hasmının ağzından çıkmasına nefret eder. Bu ise felakettir. Hadis-i şerifte, (Allahü teâlânın en sevmediği kimse, hakkı kabul etmekte inat edendir) buyuruldu. (Buhari)

10. İnada sebep olur:

İnat da, nefrete, düşmanlığa yol açar.
    Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
    (Din kardeşine itiraz etme, boş konuşma, [üzücü] şaka yapma ve verdiğin sözden cayma!) [Tirmizi]

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• "TurkEce/GnL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

2

Monday, 5.09.2011, 01:47

İki kere okudum ve her satırında beş dk durup düşündüm :S
Allah affetsin bazen şeytana uyup yaptığımız gafletleri :(
Çok güzel bir paylaşım ellerine sağlık Meral modum :bf:
:aro:

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

3

Monday, 5.09.2011, 10:32

Ben hep birseyleri anlatmaya calistigimda, kimileri bunu tartismaya ceviriyor ve anlattiklarimdan ziyade, baska baska seyler bulup kusur arastirici oluyorlar.
Acaba nerede yanlis yapiyorum ve yol göstermeye calistigim halde, nicin tartismaya dönüsüyor diye arayis icinde bu güzel yaziyi buldum ve paylasmak istedim.

Farkina vardim ki, hepimiz gercektende ne büyük yanlislar icerisine giriyoruz. Yeri geldiginde susup, karsilik verilmemesi gerektigini anladim. Cünkü hicbirine sebep olmak istemem, ne haset etsin kimse, ne hakki kücük göstersin, ne övünsün, ne kin tutsun, ne giybet etsin, ne kusur arasin, ne zarar verdigi ve kirici oldugu icin sevinsin, ne HAK'ki inkar etsin (Allah muhafaza), nede inatlassin...

Bunlara sebebiyet vermemek icin artik yazarim dogruyu, anlayan anlar.
Anlamayana anlatacagim diye benide bu gaflete sürüklemesine izin verip, cevap vermem.

Allah hepimizin yardimcisi olsun insallah. Yaptigimiz hatali davranislardan dolayi affetsin bizi.

• "Masum Masum" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Tuesday, 6.09.2011, 23:06

anlatmaya calistigini sadece anlamak isteyenler anlar
anlamayanlarda anlamak istemedikleri icin anlamazlar

eline saglik MeRaL, yine ornek alinacak guzel bir yazi :aro:

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

5

Thursday, 26.01.2012, 10:49

anlamayanlarda anlamak istemedikleri icin anlamazlar

Orasi öyle, ama ben yinede onlardan anlamalarini beklemek yerine, susmayi tercih edip, kendi hallerine biraksam mi? :kizutangac:

6

Friday, 3.02.2012, 19:11

:aro: Çok güzel paylaşım...