Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

• "~~DeNiZ KiZi~~" bir kadın
  • Konuyu başlatan "~~DeNiZ KiZi~~"

• Özel mesaj gönder

1

Thursday, 19.04.2012, 11:42

Başka Bir Yere Gittiğimde Ip Sabitlemeyi Açmam Gerekiyor.

MERHABALAR
LAPTOPU BAŞKA BİR YERE GÖTÜRDÜĞÜMDE IP SABİTLEMEYİ AÇMAM GEREKİYOR. YANİ OTOMATİK OLMASI GEREKİYORMUŞ. DAHA ÖNCE IP SABİTLEMEDİĞİM HALDE LAPTOPUMU GÖTÜRDÜGÜM YERDE GİRİŞ SAĞLANIYORDU RADYOYA. FAKAT GEÇEN HAFTA GİTTİĞİM YERDE IP OTOMATİK YAPTIM. RADYOYA GİRİŞ SAĞLANMADI. BUNUN NEDENİ NEDİR ACABA. BEN YANLIŞ BİRŞEYMİ YAPIYORUM. ANLAYAMADIM. İLGİLENİRSENİZ SEVİNİRİM.
FAKAT EVDEN GİRİŞTE SORUN YOK. EVDE IP SABİTLİYORUM GİRİŞ SAĞLANIYOR. BASKA YERDE OLMUYOR.
TEŞEKKÜR EDERİM

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

2

Thursday, 19.04.2012, 12:36

Deniz Kizi,

IP sabitlerken Modeminizin sizin PC'ye verdigi IP sabitleniyor. Yani Modem'in sürekli ayni "giris/cikis" kullaniyor.
Her Modem sabitlediginiz IP'leri kullanmayabilir. Markasina, modeline baglidir.
Sizin modeminiz misal 192.168.2.... kullanir, baska bir modem 10.0.0.... kullanir. Sizin PC'niz ama 192.168.2..... ile sabitlenmis ise, arkadasinizin evindeki modem'den giremezsiniz, o yüzden otomatik yapmaniz gerekir.
Bir cok modem ilk verdigim adresi kullanir genelde (son rakamlar degisebilir), bu yüzden bir cok yerde sabit ip ile sorun yasamazsiniz ama Modem'de flatcast icin ve sizin IP'niz icin kural yoksa, port acilmamissa, yine Mapping :-: gösterir. Yani Sabit bir IP size ancak Modem'de bu IP'ye Port uygulamasi acildiginda faydalidir.

Umarim yardimci olabildim :_)

• Özel mesaj gönder

3

Thursday, 19.04.2012, 13:13

IP

MERAL HANIM TEŞEKKÜR EDERİM.
BEN ŞİMDİ ARKADAŞIMIN EVİNE GİTTİĞİMDE IP OTOMATİK YAPARSAM. ORDAN RADYOYA GİRİŞİM SAĞLANIR MI? BENİM IP ADRESİMİN PORTLARI AÇIK. AMA ARKADAŞIMIN EVİNDEKİ IP PORTLARI AÇIKMI BİLMİYORUM.
AÇIK OLMASA BİLE BEN YİNEDE GİTTİĞİM ZAMAN IP OTOMATİK YAPARSAM RADYOYA GİRİŞ SAĞLANIR MI????
TEŞEKKÜR EDERİM.

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Thursday, 19.04.2012, 13:38

Port daima Modem'de acilir Deniz Kizi.
Yani arkadasinin evine gittiginde, evde kendi modeminde yaptigin port acma islemlerini onun modeminde tekrar yapmalisin.
IP otomatik kalabilir ama hangi IP ile Modem'e baglaniyorsan, o IP'yi ögrenip, Modem'de o port'u acmalisin. Biraz zahmetli gibi görünsede, aslinda sadece

• Calistir bölümünden CMD yaziyorsun,
  • acilan pencereye IPCONFIG/ALL yaziyorsun ve o anda bagli oldugun IP'yi ögreniyorsun bir kenara yaziyorsun.
  • Arkadasindan Modem'e girebilecegin bilgileri aliyorsun, Modem'de NAT bölümünden kenara yazdigin IP'ye UDP PORT 40123 icin bir uygulama yapiyor, port aciyorsun.

Kisacasi IP sabitlemedende Port acabilirsin ama bu "günlük" bir islem olur (her pc'yi acip kapattigindada IP degisebilir).
Evdede ayni sekilde Otomatik IP kullanirsan, üstteki adimlari tekrarlamalisin ve modem'deki bilgileri güncellemelisin.
Arkadasina gittigindede her defasinda Modem'deki Port acma islemindeki IP'yi düzenlemen gerekir (yani üstteki adimlari her defasinda yapman gerekir).

Dipnot:
Port acanlar radyo'ya ulasimi kolaylastirmis olur.
Port acmadanda radyolara girmek mümkün, eger radyodaki DJ'in veya dinleyicilerden Port'u acik olanlar varsa. Senaryo 5'e bak: Flatcast P2P hatalari ve aciklamalari.

NuRiye

Stajyer

• "NuRiye" bir kadın

• Özel mesaj gönder

5

Thursday, 19.04.2012, 22:40

eger laptopla sürekli disardaysan, ag baglantina sabit ip vermen pek dogru olmaz, bu gibi durumlar icin modemlerin özel ayari var.
-bilgisayaraninda hic bir ayar yapmiyorsun. (IPni otamatik olarak aliyorsun)
-fakat modemin ayarlarinda , bilgisayarinin MAC adresine hep ayni ipyi vermesini sagliyorsun (yani bilgisayarin modeme baglandiginda , modem sana hep ayni ip adresini veriyor)

kisaca:
sabit ip de bilgisayar belirli bir ip istiyor
otamatikde modem sana istedigi ipyi veriyor
mac adresine özel ayrilmis ipde ise, modem sana hep ayni ip numarasini veriyor, bu imkanlada port ayarlari yapmak mümkün.

• Özel mesaj gönder

6

Friday, 20.04.2012, 12:03

ıp sorunu

merhaba nuriye hanım

laptopu devamlı her yere götürmüyorum. sadece hafta sonu bir gün annemde giriyorum. ordaki bilgisayarda önceden radyoya giriyordum. fakat şimdi portlarımı açtım ve ıp sabitlediğim için giremiyorum sanırım. oraya gittiğimde otomatik tıklıyorum ıp yi . meral hanımda anlattı fakat radyoya giriş sağlamam için annemdeki bilgisayarın portlarını ve ıp sabetlemem mi gerekiyor.
teşekkürler....

MeRaL

Jüri

• "MeRaL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

7

Friday, 20.04.2012, 12:07

'Sadece' Dinleyici oluyorsan, Otomatik IP ile giris yapabilirsin herhangi radyoya.
Modem'deki ayarlar daha cok DJ'ler icin büyük önem tasiyor. Yani annen'de modem ayarlari yapmak zorunlulugun yok illa ki.

• Özel mesaj gönder

8

Friday, 20.04.2012, 12:53

dj olarak

meral hanım merhabalar
kusura bakmayın rahatsız ediyorum ama konuyu iyice anlayıp yapmak istiyorum. korkmayın anladım bayaaa....
ben dj olarak giriş yapıyorum . yani dj olan benim. annemde açtığım radyoya dinleyici annemdeki portları açmadan ıp sini sabitlemeden gelebilirler mi?
yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
bu arada hayırlı cumalar.

• "****ONUR*****" bir erkek

• Özel mesaj gönder

9

Friday, 20.04.2012, 15:23

hayirli cumalar.
Yayınına sorunsuz girmelerini istyorsan portlarini acmalisin.