Giriş yapmadınız.

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• "TurkEce/GnL" bir kadın
  • Konuyu başlatan "TurkEce/GnL"

• Özel mesaj gönder

1

Saturday, 11.08.2012, 22:54

Azerbaycanda Deprem

GÜNEY AZERBAYCAN'DA DEPREM FACİASI!

İran'da (Güney Azerbaycan) art arda meydana gelen 6,4 ve 6,3 büyüklüğündeki iki depremde ilk belirlemelere göre 87 kişi hayatını kaybetti.

İran(Güney Azerbaycan) art arda meydana gelen iki depremle sarsıldı.

Türkiye sınırındaki nüfusunun tamamı Türk olan Tebriz kentinde meydana gelen ilk depremin büyüklüğü 6.4, derinliği ise 10 kilometre olarak ölçüldü.

Depremin 11 dakika sonrasında ise Tebriz'in 50 kilometre kuzeydoğusu 6,3 büyüklüğünde bir depremle sallandı.

Bölgeden gelen ilk bilgilere göre iki depremde 87 kişi hayatını kaybetti, 400 kişi de yaralandı.

Halk arasında paniğe neden olan deprem nedeniyle, 1.5 milyon nüfuslu Tebriz'de telefon hatlarının kesildiği bildirildi.

BAŞIMIZ SAĞOLSUN,KARDEŞLERİMİZİN RABBİM YAR VE YARDIMCILARI OLSUN :S

Oqus Pokus

Moderatör

• "Oqus Pokus" bir erkek

• Özel mesaj gönder

2

Saturday, 11.08.2012, 22:59

Gardaşlarımızın başısağolsun. Eminim Türkiye Cumhuriyeti gereken hassasiyeti gösterip soydaşlarımızı bu zor günlerinde yalnız bırakmayacaktır. Yüreğimiz onlarla olsun.

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• "TurkEce/GnL" bir kadın
  • Konuyu başlatan "TurkEce/GnL"

• Özel mesaj gönder

3

Saturday, 11.08.2012, 23:02

Amin,inşallah ablam :( Çok üzüldüm mubarek günlerde yandı canlar :S

Melye

Yönetici

• "Melye" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Sunday, 12.08.2012, 14:18

Deprem Bu kez İran ı vurdu 6.2....

İran'da meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 250'ye yükseldiği bildirildi.

Fars Haber Ajansı, son verilere göre dün Doğu Azerbaycan eyaletinde meydana gelen iki şiddetli depremdeki ölü sayısını 250, yaralı sayısını da 2 bin olarak duyurdu. Ölü ve yaralı sayısının daha da artmasından endişe edildiği belirtildi.

Depremin merkez üsleri olan Eher, Verzegan ve Heris ilçelerine bağlı 110 köyün tamamen ya da kısmen tahrip olduğu kaydedildi.

Arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bölgeye, çevre kentlerden de ilk yardım ve sağlık ekiplerinin sevkiyatına devam edildiği açıklandı.

Yaralıların, bölge hastanelerindeki tedavisinin sürdüğü, enkazdan çıkarılan yeni yaralıların da hastaneye ulaştırılmasına çalışıldığı kaydedildi.

DEPREMZEDE VAN'DAN İran'A YARDIM

Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) bünyesinde 30 kişilik arama kurtarma ekibi, İran'a gitmek üzere sınır kapısına uğurlandı.

AFAD Başkanı Fuat Oktay burada şunları söyledi:

"Van'da yürüttüğümüz projelerimizi denetlemek ve birlikte iftar yemek için buradayız. Dün öğleden sonra İran'ın Tebriz bölgesinde yaşanan deprem, Van'da da böyle bir felaket yaşandığından dolayı bizi derinden etkiledi. 2 büyük deprem yaşandı. Deprem sonrasındaki gelişmeleri yakından takip ettik. Yardımlarımızın İran'a ulaşması için komşumuzdan bize yardım talebinin gelmesi gerekiyordu. Şu an itibari ile durum ciddi. 30 kişilik arama kurtarma ekibi, 6 araç ve bir arama kurtarma köpeği ile yardım ekibimiz yola çıkıyor. Ekibimiz sınırda bekleyecek. Bundaki amacımız, zaman kaybetmeden bölgeye yardımlarımızı ulaştırmaktır. Yardım talebi gelir gelmez ekiplerimiz sınırdan bölgeye girebilecek. Bir can, bir candır. Yardım için giden ekibimiz Van'daki depremde de cansiperane bir çalışma sergiledi. Şu anda Kızılay'a ait 2 yardım TIR'ı da sınırda bekliyor"

50'DEN FAZLA ARTÇI YAŞANDI

Bölgede büyüklükleri 2,5 ila 4,7 arasında değişen 50'den fazla artçı sarsıntı meydana gelirken vatandaşlardan evlerine dönmeleri konusunda şimdilik acele etmemeleri istendi.

Bu arada Devlet televizyonu IRINN, İçişleri Bakanı Mustafa Muhammed Neccar'ın deprem bölgesinde incelemelerini sürdürdüğünü duyurdu.

Sağlık Bakanı Merziye Vahid Destcerdi de Verzegan ilçesinde seyyar bir hastanenin kurulduğunu açıkladı.

Doğu Azerbaycan'da dün yerel saatle 16.53 ve 17.04'te 6,0 ile 6,2 büyüklüklerinde iki deprem meydana gelmişti.

Özellikle kırsal bölgelerde yıkıma neden olan depremin Batı Azerbaycan, Erdebil, Zencan ve Gilan eyaletlerinde de hissedildiği açıklanmıştı.