Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

1

Friday, 7.09.2012, 18:40

Önemli Bir Hayat Dersi!

Ortaokuldayken, sınıf arkadaşlarımdan birisiyle ciddi bir tartışmaya girmiştim.
Sebebini şimdi hatırlamıyorum ama o gün öğrendiğim dersi hayatım boyunca unutmadım.

Tartıştığım kişinin haksız olduğundan, kendiminse haklı olduğumdan o kadar emindim ki...Tabi karşımdaki de tam tersini düşünüyordu...

O an öğretmenimiz bize çok önemli bir ders vermeye karar verdi.
Bizi sınıfın önüne çıkardı ve beni masanın bir tarafına; onu da diğer tarafına yerleştirdi.

Masanın ortasında büyük yuvarlak bir nesne vardı. Siyah olduğunu net bir şekilde görebiliyordum. Ancak öğretmen çocuğa nesnenin rengini sorduğunda "beyaz" diye cevap verdi.

O kadar şaşırmıştım ki, çünkü nesne resmen siyahtı. Bu sefer aramızda nesnenin rengiyle ilgili bir tartışma başladı.

Bunun üzerine öğretmen yerlerimizi değiştirdi ve şimdi de nesnenin rengini benim söylememi istedi.

"Beyaz" demek zorundaydım; çünkü belli ki nesnenin beyaz ve siyah olmak üzere iki tarafı da farklı renkteydi.

Öğretmenimiz o gün bana önemli bir hayat dersi verdi...

Karşındaki kişiyi gerçekten anlamak için, kendini onun yerine koymalısın!

Hayatta Durduğunuz Yer Değiştikçe, Gerçeğin Pek Çok Yönüyle Karşılaşırsınız.
Bu Nedenle AZ BİLGİYLE Kendi Doğrularınızı Dayatmak Yerine, EMPATİ Yapabilmeyi ve Daha HOŞGÖRÜLÜ Olmayı Denemelisiniz.

Judie Paxton

2

Friday, 7.09.2012, 19:04

öyle insanlar vardırki;haksız olduğu halde yağ gibi suyun üzerine çıkar ve seni suçlu durumuna düşürür...
bulunduğunuz ortamın bir önemi yok yani kalabalık yada değil farketmez..
o haklı sen haksızsındır..
ama bide şöyle bişey var es gecilmeyecek kadar önemli vede güzeldir:)
o da dostlarının seni karakterini kişiliğini zaten biliyor olması ve o kişinin sadece yaptığı ve söylediği ile kalakalmasıdır...
hayat karşımıza her renkten insanı çıkarıyor ((yaşı,cinsiyeti v.s farketmez)) ve yasadıkça bu böylede sürüp gidecek;edindiğimiz tecrübeler de bize yoğurdu üfleyerek yedirtmeye devam edicek tabiki..
Hayatta Durduğunuz Yer Değiştikçe, Gerçeğin Pek Çok Yönüyle Karşılaşırsınız.
Bu Nedenle AZ BİLGİYLE Kendi Doğrularınızı Dayatmak Yerine, EMPATİ Yapabilmeyi ve Daha HOŞGÖRÜLÜ Olmayı Denemelisiniz.
evet işte öbür deyişiyle asil bir davranış olan susarak herşeyi yaradan a ve zamana birakmak;)

3

Friday, 7.09.2012, 19:15

Kesinlikle Haklısın Asikardelen..

Zaten Insanlarda Empati Yapabilme Büyüklüğü, Cesareti Olsa,
Kimse Kırılmaz ve Üzülmez..

Biz Işimize Geldiği Gibi Davranma,
Ustunluk Kurma, Barbar Olmayı Cok Sevdiğimiz Icin Empati Nedir Bilmeyiz, Bilemeyiz.

Etinden Sütünden Yararlanacağımız Biriyse Beyaz'a Siyah Bile Deriz.
Beyaz Olduğunu Bile Bile..
Utanmadan, Arlanmadan Siyah Deriz :)

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• "TurkEce/GnL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

4

Monday, 10.09.2012, 08:24

Tamamen sana katılıyorum Ersin :thumbup:
Dün siyah dediğinin bu gün beyaz olması belirli olgunluk empati değilde menfaat içinse o kişinin bir duruşu yoktur.
Çünkü birkaç gün sonra işi bittiğinde yine siyah olacaktır ve üzgünüm ki bugün onaysa yarın sana olacaktır.
İyi niyetle empati yapıp hoş görme yada zor gününde yanında olma ayrıdır, menfaatleri doğrultusunda yön değiştirme ayrıdır.
İşte bizide bu çok yanıltır.Dost deriz,temiz kalpli, iyi insan deriz sonra bir bakarız ki 180 derece yok yaaa olamaz deriz.
Ben duruşu olan insanı severim bana çok zıt görüşte yada karakterde olsada.Ego sevenleri,taklitleri de hiç sevmem görüşü karakteri benle çok uyuşsada!
Bazen öyle hale geliyoruzki yaşın yanında kuruda yanıyor aman ya diyoruz herkesten soğuyoruz.Araya mesafeler sınırlar koyuyoruz malum sütten yanan yoğurdu üfler misali.Gri demeyi öğreniyoruz sayelerinde.Üstünlüğe gelince egonun baş tacı aynen nankörlük gibi unutuvermek geçmişi işi bitti ya ve böyle olanlara Allah bir gün gösteri veriyor kim üstün diye malum tokadı yoktur ama....Yinede insanları seviyorum en azından yaradandan ötürü ;)
Teşekkürler ablası duygularıma tercüman oldun,ellerine sağlık ^^

Not izninle face sayfama alıyorum.Görüntüdeki hayvan severlere iyi bir konu :thumbsup:

Bu mesaj 1 defa düzenlendi, son düzenlemeyi yapan "TurkEce/GnL" (10.09.2012, 08:31)

5

Monday, 10.09.2012, 08:33

zor gününde yanında olma ayrıdır, menfaatleri doğrultusunda yön değiştirme ayrıdır.
İşte bizide bu çok yanıltır.Dost deriz,temiz kalpli, iyi insan deriz sonra bir bakarız ki 180 derece yok yaaa olamaz deriz.

Bu Söylediğin Kriterlere Uyan Okadar Çok Dost Dediklerim Olduki..
Ama Hepsi Tostmuş Abla,
Bunu Gördüm ;)

Beğenmene Sevindim Abla,
Güzel Yorumun Icin Teşekkürler.

TurkEce/GnL

[Forum Ablası]

• "TurkEce/GnL" bir kadın

• Özel mesaj gönder

6

Monday, 10.09.2012, 08:38

Yalnız kendi adıma söylüyorum ben o konudada çok yanılgıya düştüm :huh:
Hiç bilemedim kim arkamdan ne yapıyor.Satıyormu,savunuyormu? Belkide bilmek istemedim polyannacılık oynadım,oynuyorumda.En azından sağlığım için iyi bir oyun ;) Olsun Allah biliyor diyorum gülüyor geçiyorum.Malum az bir zaman var hesaba, şu kısacık ölümlü dünyada :S Ben teşekkür ederim ablası, şimdi hemen aktarmalıyım :thumbsup:

7

Monday, 10.09.2012, 08:41

Malum az bir zaman var, ölümlü dünya

Insanlar Ölümü Düşünüyor Olsa,
Allah'ı, Allah'ını Unutmazlar..
Allah'ını Unutmayan Insan da Hainlik Yapmaz Abla.

Gülmek Yerine Susmakta Güzel Bir Cevap,
Tabii Anlayana..

8

Monday, 10.09.2012, 10:07

Not izninle face sayfama alıyorum.Görüntüdeki hayvan severlere iyi bir konu

Paylaşabilirsin Tabi Abla.

9

Monday, 10.09.2012, 10:26

Ersinim seni ayakta alkıslıyorum yavrum :1alkis: helal olsun canım sana ben bu empati olayını yıllardır etrafıma yansıtmaya çalısan ve kendi içimde çok sessiz çıglıklar atan bir insan olarak
Ve sende ! şimdi okdudum bu konuyu
dile getirmenle sana olan sevgım ve saygımı bir kez daha arttıran
can bagrıma bastıgım bir kardesimsin iste senı bu yuzden ayakta alkıslıyorum :1alkis: aslan kardesım benim
işte sende gördügüm bu özel kişilik seni hakıkaten öz evladım öz kardesım gibi sevmeme kosulsuz sartsız saygı duymama sebeptir canım kardesim
sana karakterın konusunda hangi sözü yazsam bana yetersiz geliyor ablacım
Tebrık ederim ablacım eline emegıne saglık herkesin okuması gereken bir konu bu
Tesekür ederim ablacım sana :çakçak: :1alkis:

10

Monday, 10.09.2012, 10:36

Gurulandıran ve Şımartan Iltifatların Icin Tesekkurler Ablam :hayret:

Sevgiler ve Saygılar Herzaman Karşılıklıdır..
Emin Ol Sende Cok Seviliyorsun :)