Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

81

Thursday, 24.03.2016, 14:23

"Yuvayı dişi kuş kurar" lafı yanılsamadır. Çünkü her dişi kuş her mevsim yeni bir yuva yapa yapa yaşayıp gider. Kurduğu kadar terk etmesini de bilerek. Ömür boyu aynı yuvada kalan kuş yoktur.

Elif Şafak - Siyah Süt

82

Thursday, 24.03.2016, 14:24

Tebeşirle çizilmiş bir seksek oyunu kadar uçucu bir çizgisi var hayatın. Farkında olmadan basıyorsun çizgiye. Kızıyorlar anında. "Yandın!" diye atılıyorsun oyun dışına.

Elif Şafak - Siyah Süt

83

Thursday, 24.03.2016, 14:25

Onuncu Kural :
Ne yöne gidersen git, -Doğu, Batı, Kuzey ya da Güney- çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün! Kendi içine yolculuk eden kişi, sonunda arzı dolaşır.

Elif Şafak - Aşk

84

Thursday, 24.03.2016, 14:26

Şems'e dedim ki:
''Bak, ipek böceği kozadan çıkarken alın teriyle ördüğü ipeği yırtıp parçalar. Bu yüzden çiftçiler ya ipeği seçerler; ya ipek böceğini. İkisini birden koruyamazlar. Çoğu zaman ipeği kurtarmak için ipek böceğinin canını alırlar.
Bir tek ipek mendil için bilir misin yüz ipek böceği can verir?''
Rüzgâr bizden yana esti, usuldan. Ürperdim o an. Yaş kemale erince üşütmek kolay oluyor ama havadan değil üşümem. Çünkü o an bildim, Şems'i bahçemde son görüşümdü bu. Bir daha görüşemeyecektik. Bu âlemde değil. O da aynı şeyi sezmiş olacak ki, gözlerine bir hüzün çöktü.
Şafak sökerken el öpüp helalleşmeye geldi. Baktım, uzun kara saçlarını kazımış. Şaşırdım ama ne ben sebebini sordum, ne o anlattı. Bir tek şey söyledi: ''Bu hikâyede benim payım ipek böceğininkine benzer. Rumi ipektir, ilmik ilmik örülecektir.
Vakit tamam olunca ipeğin bekası için ipek böceğinin ölmesi gerekir.''

Elif Şafak - Aşk

85

Thursday, 24.03.2016, 14:28

Dokuzuncu Kural :
''Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir. Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah âşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden dolunaya varması için zaman gerekir.

Elif Şafak - Aşk

86

Thursday, 24.03.2016, 14:29

Sekizinci Kural :
''Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile, sonunda O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu anda göremesen de, dar geçitler ardında nice cennet bahçeleri var. Şükret! İstediğini elde edince şükretmek kolaydır. Sufi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.''

Elif Şafak - Aşk

87

Thursday, 24.03.2016, 14:31

Yedinci Kural :
''Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, Hakikat' i keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin.''

Elif Şafak - Aşk

88

Thursday, 24.03.2016, 14:32

Feridüddin-i Attar hazretleri şöyle demişti:
''Çok geçmeyecek, bu oğlan âlemin yüreği yanıklarının yüreklerine ateşler salacak.''

Elif Şafak - Aşk

89

Thursday, 24.03.2016, 14:33

Altıncı Kural :
''Şu dünyadaki çatışma, ön yargı ve husumetlerin çoğu dilden kaynaklanır. Sen sen ol, kelimelere fazla takılma. Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir. Âşık dilsiz olur.''

Elif Şafak - Aşk

90

Thursday, 24.03.2016, 14:34

Beşinci Kural :
''Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Akıl temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. ''Aman sakın kendini!'' diye tembihler. Hâlbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği:
''Bırak kendini, ko gitsin!''

Elif Şafak - Aşk

91

Thursday, 24.03.2016, 14:35

''İnsan, aklını aç ve muhtaç bir bebek farz edip kaşık kaşık bilgiyle doyurmalı.
Ama nasıl ki bazı yiyecekler bebeğe ağır gelirse, bazı bilgiler de akla ağır gelir, onu da unutmamalı.''

Elif Şafak - Aşk

92

Thursday, 24.03.2016, 14:36

Dördüncü Kural :
''Kâinattatki her zerrede Allah’ın sıfatlarını bulabilirsin, çünkü O camide, mescitte, kilisede, havrada değil, her an her yerdedir. Allah’ı görüp yaşayan olmadığı gibi, onu görüp ölen de yoktur. Kim O’nu bulursa, sonsuza dek O’nda kalır.

Elif Şafak - Aşk

93

Thursday, 24.03.2016, 14:38

Bir abdal bir şehre gelmiş. Buranın halkı yabancılara hiç güvenmezmiş.
''Defol!'' diye bağırmışlar dervişe.
''Hiçbirimiz seni tanımıyoruz!''
Derviş sükunetle yanıt vermiş. ''Ben kendimi tanıyorum ya, önemli olan o.
İnan olsun, şayet öbür türlü olsaydı, yani siz beni bilseydiniz ama ben kendimi bilmeseydim, çok daha fena olurdu.''

Elif Şafak - Aşk

94

Thursday, 24.03.2016, 14:39

Çünkü aşk, hayatın asıl özü, esas gayesidir.
Mevlana'nın bizlere hatırlattığı üzere, gün gelir, herkesi, ondan köşe bucak kaçanları bile, hatta ''Romantik'' kelimesini bir suçlama gibi kullananları dahi kıskıvrak yakalar aşk.

Elif Şafak - Aşk

95

Thursday, 24.03.2016, 14:40

AŞK'ın hiçbir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur.
Başlı başına bir dünyadır aşk.
Ya tam ortasındadır, merkezinde,
Ya da dışındadır, hasretinde...

Elif Şafak - Aşk

96

Thursday, 24.03.2016, 15:12

Tac Mahal...Tasin aksi suya yansir burada. Yaradan'in yansimasi insana. Aşk, kalp agrisinda bulur aksini. Hakikat ise hikayelerde. Hepimiz ayni gorunmez gok kubbenin altinda yasiyor, didiniyoruz. Zengin ve fakir, musluman ve vaftizli, kadin ve erkek, köle ve efendi, sultan ve filvaz, usta ve çirak... Butun ayrimlarin ortadan kalktigi bir hal var, tekmik sesler kubbede toplanip som bir sessizlige donustugunde. Belki de kainatin merkezi yerin altinda degil ustunde: Kubbede.

Elif Şafak - Ustam ve Ben

97

Thursday, 24.03.2016, 15:13

"Hiç" dedi Cihan. Aşk masallari ve kahramanlik destanlariyla buyuyenler bunu pek anlayamazlardi ama aşk dedigin cogu zaman koca bir hiç ile sonlanirdi. "Ulasamayacagim biriydi ve beni sevmiyordu. Kismet degilmis."
"Baska kadin mi yoktu? Dedi şah.
Cihan ayni seyi ona sormak isterdi. O neden hala yas tutuyordu karisinin arkasindan? Şah anlamis gibi gulumsedi. "Belki de yoktu" dedi.

98

Thursday, 24.03.2016, 15:14

Butun sevdiklerini gomup nefes almaya devam etmek, lanettir.

99

Thursday, 24.03.2016, 15:15

Tembellik ve dedikodu denen iki kanat olmasa seytan asla bu kadar yuksekten ucamazdi.

100

Thursday, 24.03.2016, 15:18

Hayattaki en buyuk aldanislar kendimizden memnun oldugumuz anlarda cikar. Seytan kulagimiza fisildar:"Neden daha fazlasini istemiyorsun?"