Giriş yapmadınız.

Sayın ziyaretçi, AllaTurkaa sitesine hoş geldiniz. Eğer buraya ilk ziyaretiniz ise lütfen yardım bölümünü okuyunuz. Böylece bu sitenin nasıl çalıştığı konusunda ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz. Eğer sitenin tüm olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, kayıt yaptırmayı düşünmelisiniz. Bunun için kayıt formunu kullanabilir ya da bu bağlantıya giderek kayıt işlemi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz. Eğer önceden kayıt yaptırdıysanız buradan giriş yapabilirsiniz.

• "01antepli27" bir erkek
  • Konuyu başlatan "01antepli27"

• Özel mesaj gönder

1

Tuesday, 13.01.2015, 13:31

Milyonlarca Üniversiteliyi ilgilendiren karar...

YÖK baharda yatay geçiş hakkı verdi...

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), 2014 - 2015 Eğitim Öğretim yılı bahar döneminde, öğrencilere yatay geçiş hakkının verilmesi konusunu görüşerek bu hakkın verilmesi yönünde karar aldı. Ancak kurul, son sözü üniversitelerin yetkili kurullarına bıraktı.

YÖK'ten yapılan açıklamada, "Ara dönemde olunduğundan, geçmişte yaşanılan aksaklıkların tekrar yaşanmaması ve yükseköğretim kurumlarımızın kendi planlamalarında bir zafiyet meydana gelmemesi için bu konuda karar yükseköğretim kurumlarının yetkili kurullarına bırakılmıştır.

Türkiye'deki yükseköğretim kurumları, diledikleri takdirde, sadece yurtiçindeki yükseköğretim programlarına kayıtlı öğrencilerin başvuru yapabilmesi için, 2014 kontenjanının yüzde yirmisine (%20) kadar yatay geçiş kontenjanı ayırabileceklerdir."

Açıklamada, yatay geçişler konusunda YÖK'ün bundan sonra eğitim öğretim dönemi başlamadan karar alacağı; yıl ortasında ise bu kararı yükseköğretim kurumlarının kendilerine bırakmayı teamül haline getirmek istediği belirtildi. "Yükseköğretim kurumlarımızın bu gibi konularda tasarrufta bulunabilmelerinin yolunu -tedrici olarak- açmanın doğru olduğunu düşünmekteyiz" denildi. Karara ilişkin detaylar YÖK'ün web sitesinin anasayfasında yer alan duyurular bölümünde “2014- 2015 Bahar Dönemi Yatay Geçiş Ek Madde 1 Uygulama İlkeleri” başlığı altında yer alıyor.

İŞTE YATAY GEÇİŞİN 20 MADDESİ...
8 Ocak 2015 tarihli YÖK kararı, yükseköğretim kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlararası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin Ek Madde 1 uyarınca yapılacak yatay geçiş işlemlerinde güz ve bahar dönemi için yükseköğretim kurumları tarafından yürütülecek işlemlere ilişkin usul ve esasları kapsıyor. YÖK, yatay geçişin yeni şartlarını A'dan Z'ye 20 maddede özetledi.
KİMLER BAŞVURABİLECEK?
1. Yurdumuzdaki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuru yapabilecek. Yurt dışındaki diğer yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuramayacak. (ÖSYS Puanı ile Türkiye'de veya KKTC'de bir yükseköğretim programına yerleşen, ancak, kayıt yaptırmadan kendi imkanları ile yurtdışı yükseköğretim kurumlarına öğrenime başlayan veya ÖSYS'ye girip Türkiye'de herhangi bir yükseköğretim programını tercih etmeden, kendi imkanları ile yurtdışı yükseköğretim kurumlarında öğrenimlerine başlayan ve öğrenci statüsünde olanlar adı geçen madde kapsamında başvuru yapamayacak).
2 YILLIKTAN 4 YILLIĞA GEÇİLEBİLECEK...
4. Öğrencilerin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanları ile geçmek istedikleri yükseköğretim programlarının merkezi yerleştirme puanını sağlamaları şartıyla ön lisans veya lisans programlarına geçiş yapabilecekler ön lisanstan lisansa veya lisanstan ön lisansa).

2

Tuesday, 13.01.2015, 14:05

Faydalı bilgi için teşekkürler

• "01antepli27" bir erkek
  • Konuyu başlatan "01antepli27"

• Özel mesaj gönder

3

Tuesday, 13.01.2015, 14:40

Rica ederim saolun...